• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Dokak: 81 il düğün tarihi bekliyor

23 Şubat 2021 Salı 16:00
12
14
16
18

Dokak: 81 il düğün tarihi bekliyor

   ► Dokak: 4 aylık süreçte ülkedeki iş kaybı yaklaşık 400 bin tören yani yaklaşık 2 milyar 800 milyon TL.

           SELDA AK       
     Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında düğün, nişan, sünnet gibi organizasyonlar yasaklandı. Bu süreçte sadece nikah töreni 1 saate indirildi. Düğün salonu işletmecilerinin Mart ayından bu yana ekonomik sıkıntı çektiğini kaydeden İzmir Toplantı ve Düğün Salonları İşletmecileri Derneği (İZDÜDER) Başkanı ve aynı zamanda Tüm Düğün Davet Etkinlik ve Organizasyon İşletmecileri Federasyonu Başkan Yardımcısı Vahyettin Dokak, düğün salonu işletmecilerinin en az 3 ve 6 ay öncesinden rezervasyonlu çalıştığını hatırlatarak, hükümetten düğünlerin başlayacağı ön tarihi açıklamasını talep etti.

“Ekonomiye yıllık katkısı yaklaşık 10 milyar dolar”
     Düğün sektörünün tüm bileşenleri ile ülke ekonomimize yıllık katkısının yaklaşık 9 milyar 715 milyon dolar olduğunu açıklayan ve Mayıs ayı itibariyle düğünlere izin verilmesiyle birçok sektörün hareketleneceğini kaydeden Dokak, “Evlilik sektöründen direk ve dolaylı olarak etkilenen esnaf ve işletme sayısı yaklaşık 15 bin civarında. TÜİK verilerine göre ülkemizde yılda 575 bin ile 600 bin arasında evlilik töreni gerçekleşiyor. Haliyle evlilik sektöründe direk istihdam edilen personel sayısı 1 milyona yaklaştı. Dolayısı ile tedbirlerden olumsuz yönde etkilenen personellerin sayısı, çekirdek aileleri birlikte yaklaşık 4 milyona ulaşıyor. Bu kadar büyük bir sektörde pandemi sürecinde yaklaşık 4 milyon vatandaş etkilendi. Yetkililer tarafından, ülkemizde virüsün yayılmasının en büyük sebeplerinden birinin de düğünler olduğu söylendi. Fakat gün gün açıklanan rakamlara baktığınızda salonların kapalı olduğu dönemde de vaka sayısı yükseldi. Bizler maske, hijyen ve mesafe kurallarına uyarak faaliyet gösterdik. Fakat sokak düğünleri nedeniyle bizim kontrollü gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimiz kısıtlandı” ifadelerini kullandı.

“Sektörün 4 aylık kaybı yaklaşık 3 milyar TL”
     İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmecileri Esnaf Odası ile 81 ilde faaliyet gösteren işletmecilere yönelik yaptıkları tespitleri aktaran Dokak, “Mart-Nisan-Mayıs-Haziran aylarında sektörün tamamen kapalı olmasından dolayı tüm ülkedeki iş kaybı yaklaşık 400 bin tören ve maddi karşılığı da yaklaşık 2 milyar 800 milyon TL seviyesinde. 1 Temmuz 2020 itibariyle kısıtlı imkanlar ile başlayan düğün törenleri nedeniyle tüm sektörün iş kaybı yaklaşık yüzde 60 oldu. 4 Eylül 2020’de gelen genel kısıtlamalar ardından ise yapılacak tüm törenlerin yüzde 90’ına iptal talebi geldi. Bu süreçte yaşadığımız ödemelere ilişkin iadesi süreci hem işletme sahiplerini hem de kişileri olumsuz yönde etkiledi. 30 kişi ve 1 saat süre izniyle gerçekleşen törenler nedeniyle hiçbir işletme faaliyet gösteremiyor” şeklinde konuştu.

“Düğünler için ön tarih açıklanmalı”
     Düğün salonu işletmecilerinin, müşterileri ile tören tarihini en az 6 ay öncesinde belirlediğini hatırlatan Dokak, “Devletimizden düğünlerle ilgili ön gördükleri faaliyetlere başlama tarihinin açıklanmasını talep ediyoruz. Ülkemizde yaklaşık 10 bin 300 düğün davet mekanı bulunuyor. Bu doğrultuda esnafımız, müşteri ile ileri tarihlerdeki planlamalarını yapabilecek. Salgının gidişatına bize belli bir tarih açıklanırsa sektördekiler de ona göre planlamasını yapar. Aynı zamanda düğün yapacak kişiler de evlilik hazırlıklarına, alışverişine başlayabilir. Bu şekilde ekonomik hareketlilik olacaktır. Fakat hükümetimiz diğer sektörlere yönelik açıklama yapmasına rağmen düğünlere ilişkin bir açıklamayı henüz yapmadı” diye konuştu.

“Kredi, kira ve asgari geçim tutarı desteği bekliyoruz”
     Pandemi sürecinde iflas eden ve salonlarını devreden işletmecilerin olduğunu belirten Dokak, “Sadece bizler değil, düğün davet salonlarına ürün ve hizmet veren ve düğün sektöründen büyük pay alan beyaz eşya, mobilya, bankacılık sektörü, emlak piyasası, kuyumcu, ev tekstili, giyim tekstili, ayakkabı, züccaciye, çiçekçi, gelinlikçi, ses ve ışık sistemleri, fotoğrafçı, organizasyon firmaları ,pasta, kına malzemecileri, berber ve kuaförler, düğün ikramcıları, gibi bir çok sektör kısıtlamalar nedeniyle büyük maddi kayıplar yaşayarak iflas etme noktasına geldi. Devletten tüm bu esnaf gruplarına kredi, kira ve asgari geçim tutarı desteği verilmeli. Yasaklar nedeniyle iptaller oldu. Bu nedenle kira stopajlarımızın yıl sonuna kadar yüzde 0 olmasını ve KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi istiyoruz. Pandemi sürecinde para kazanmamıza rağmen vergi ödemeye devam ettik. Belediyeler tarafından tahsil edilen çevre temizlik, katı atık, ilan ve reklam vergilerinin düğün davet salonlarından yıl sonuna kadar alınmamasını talep ediyoruz” dedi.

“Güvenli salon sertifikası uygulanmalı”
     Rezervasyonlar doğrultusunda hazırlık yaptıklarını sözlerine ekleyen Dokak, “Belirsizlik bugünü değil bir sonraki yılımızı da olumsuz etkiliyor. Devletimiz düğünler için ön gördükleri tarihi açıklamalı. Bu şekilde, ileri tarihlere yönelik planlama yapabiliriz. Düğün için alacağımız kapora ile bu süreçte salonlarımızı yenileyip, bakım yapabiliriz. Ayrıca Turizm Bakanlığı’nın uyguladığı güvenli turizm sertifikası gibi bize de ‘güvenli salon’ sertifikası uygulanmalı. Bu şekilde belirlenen kurallar çerçevesinde salonlar, güvenli şekilde faaliyetlerine devam edebilir. Öte yandan HES kodu uygulamasına düğün törenlerinde uygulanmasını ve ona göre törene katılım sağlanmasını öneriyoruz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Patates üreticisi alternatif pazarlama istiyor
» Yağmur suyu hasadıyla kentler geleceğine yön veriyor
» İzmir Limanı’nda planlı yatırımlar hız kesmiyor
» Gelinlikçiler hükümetten düğün tarihi bekliyor
» “Turistleri ‘işaret dili’ ile ağırlayacağız”
» “Kur düzelmezse ihracatta zor günler gelecek”
» Kuruyemişte ‘ev dışı tüketim’ azaldı
» Kısıtlamalar mahpusların ruh sağlığını hapsediyor
» STK’ların geleceğini Z kuşağı belirleyecek
» Aztekin: Esnaf, yasal düzenlemeleri bekliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.02.2021
  Ticaret 25.02.2021
  Ticaret 24.02.2021
  Ticaret 23.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni