• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Doğal taş ihracat hedefi 2 milyar doları geçmek

09 Ekim 2021 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

Doğal taş ihracat hedefi 2 milyar doları geçmek


   ► AMORF Doğaltaş Tasarım Proje Yarışması’nın ödül töreni, İzmir Selçuk Efes Antik Kenti’nde gerçekleştirildi

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘AMORF Doğaltaş Tasarım Proje Yarışması’nın ödül töreni, İzmir Selçuk Efes Antik Kenti’nde gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, “Türk madencilik sektörü olarak 2021 yılının Ocak - Eylül ayında ihracatımızı yüzde 48 arttırarak 3 milyar dolardan 4,4 milyar dolara çıkardık. 2021 yılı sonunda ihracatımızın 6 milyar dolara ulaşacağına inanıyoruz. Bu yılın 9 aylık döneminde doğal taş ihracatımız ise; yüzde 28’lik artışla 1 milyar 558 milyon dolara ulaştı. 2021 yılı sonunda doğal taş ihracatında 2 milyar doları geçmek için çaba gösteriyoruz” dedi.

“AMORF KATMA DEĞERLİ ÜRÜN İHRACATINA KATKI SAĞLIYOR”
     AMORF sektörünün katma değerli ürün ihracatına önemli katkılar sağlayacağını belirten Kaya, AMORF’un mimarlar ve tasarımcılarla sektör arasında bir köprü görevi üstleneceğini söyledi. Kaya, “AMORF Doğaltaş Proje ve Tasarım yarışması Türk doğaltaşının önemini vurgulamak, ‘dünyada mermer denince akla gelen ilk ülkenin Türkiye olması’ hayalimizin ve dahası projemizin temel taşlarından biridir. Mimarlık, güzel sanatlar, tasarım bölümleri öğrencileri ve mezunlarının yanısıra herkesi kucaklayan ‘sınırsız’ kategorisiyle birlikte AMORF, doğaltaşa gönül vermiş herkese kapısını açtı. Yurt içindeki başarısını, uluslararası arenaya da taşımanın hazırlıklarına uzun zaman önce başladı. AMORF Tasarım Yarışmamızın iki yıllık gelişimini de gördükten sonra gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, AMORF Tasarım Yarışmamız bundan sonraki süreçte daha da büyüyecek. Biz bunun için tohumları attık. Üniversitelerde online derslere katılarak, webinarlar düzenleyerek duyurduğumuz, ilk senesi olmasına rağmen 400’e yakın başvuru alan birinci AMORF, 2’nci senesinde katılım sayısını daha da yükselterek bünyesine ülkemizin dünyaca ünlü mimar, sanatçı ve tasarımcılarını katmıştır” ifadelerini kullandı.

“AYLIK BAZDA İHRACAT İLK KEZ 20 MİLYAR DOLARI GEÇTİ”
     Türkiye’nin dünya maden rezervlerinin yüzde 33’üne sahip bir ülke olduğunu söyleyen Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, “Dünyada 15 milyar metreküp mermer rezervi var. Bunun 5 milyar metreküpü Türkiye’de. Doğal taşın anavatanı olan ülkemizde ihracatı daha da arttırmamız lazım. Bu sene 9 ayda 1,6 milyar dolarlık doğaltaş ihracatı yaptık. Mermer ise yüzde 95’ini oluşturuyor. Blok mermerden işlenmiş mermere geçiyoruz. İşlenmiş mermerin toplam ihracatımız içindeki payı yüzde 57’lere ulaşmış durumda. Toplam ihracatımızın yüzde 18’i en önemli pazarımız olan Amerika’ya yapılıyor. Bu pazarda daha da yüksek pay almamız lazım. Daha fazla çalışmalıyız. Ben değil biz demeliyiz. İhracatçılarımız sabahtan akşama bir nefer gibi çalışarak Türkiye’nin ihracatını geçen ay 20,8 milyar dolara taşıdılar. İlk kez aylık bazda ihracatımız 20 milyar doları geçti. İhracatımızdaki artış Ocak-Eylül döneminde yüzde 30’ları buldu. 161 milyar dolara çıktı. Cumhurbaşkanının koyduğu hedef 211 milyar dolar. Ama bunu da hep beraber çalışarak geçeceğiz” sözlerine yer verdi.

“HEDEF 2026’DA 300 MİLYAR DOLAR İHRACATA ULAŞMAK”
     Son 12 aylık dönemde 212 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirildiğini ifade eden Türkiye İhracatçılar Meclisi TİM Başkanı İsmail Gülle, “ihracatta yeni bir ligdeyiz. Bunun sonrasında, hedeflerimizi daha da yukarı çekmiş durumdayız. 2026’ya kadar,  300 milyar dolar ihracata ulaşmayı hedefliyoruz. Pandemiden sonraki süreçte çok özel bir dönem yaşıyoruz. Özellikle dünya ticaretinde tedarik zincirinin bozulduğu, lojistikte sorunların olduğunu biliyoruz. O nedenle ülkemizdeki yoğun talep artışı, ülkemize gösterilen teveccüh sektörlerimizin hepsinde bir teveccüh oluşturdu. Hedef 6 milyar dolar üzerinde bir ihracata gitmek. Dünya rezervinin üçte birine sahip olup daha büyük hedefler tutturmamız kanaatindeyim. 150 milyon tonun üzerinde ihracat yapıyoruz. Bunu 300 milyon tona çıkarmak hedefimiz değil. Bütün hedefimiz ihraç ettiğimiz ürünün kilogram değerini yukarılara çıkarmak. Böylelikle hem yaptığımız işi anlamlı hem de rekabeti ulaşılmaz bir noktaya taşırız. Elimizdeki değer çok kıymetli” diye konuştu.

“TÜRKİYE MERMER İHRACATINDA DÜNYADA BİRİNCİ SIRADA”
     Mermer-traverten ihracatı ve üretiminde Türkiye’nin dünyada ilk sırada yer aldığını söyleyen İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer, “Covid-19 pandemisi ile birlikte tüm dünyada hijyenin, sağlığın, doğal olanın, sürdürülebilirliğin önemi konusunda farkındalık oluşurken, yapı malzemesi olarak doğal taşa olan yönelim de daha belirgin hale geldi. Bunu ihracat rakamlarımızdan da rahatlıkla görebiliyoruz. Dünya doğal taş ithalatı 2020 yılında 15,1 milyar dolardı. Bunun yaklaşık yüzde 38’ini, yani 5,8 milyar dolarını mermer ve traverten ithalatı oluşturuyor. Türkiye’nin dünya sıralamasına baktığımızda doğal taş genelinde Çin ve Hindistan’dan sonra ihracatta yüzde 10,3’lük pay ile 3. sırada yer aldığını görüyoruz. Bu yılın ilk 9 aylık dönemine baktığımızda ise; 4,38 milyar dolarlık maden ihracatımızın yüzde 36’sını doğal taş ihracatı oluşturduğunu görülmekte. Bu dönemde, 1,56 milyar dolar olan toplam doğal taş ihracatımızda 2020 yılının aynı dönemine oranla yüzde 29 artış yaşadık. Pandemi öncesi dönem ile karşılaştırdığımızda ise doğal taş ihracatımızda 2019 yılının aynı dönemine oranla yüzde 14 artış yaşandığını görüyoruz” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE 15 BİN ADET MADEN RUHSATI MEVCUT”
     Türkiye’de 15 bin adet maden ruhsatı mevcut oluduğunu aktaran Maden ve Petrol İşleri (MAPEG) Genel Müdürü Cevat Genç şu sözlere yer verdi: “Ülkemizde bu ruhsatların üçte birini II-B Grubu maden ruhsatları oluşturuyor. Yaklaşık 7 bin 500 adet işletme izinli sahamızın da 2 bin adedi doğal taş grubunda yer alıyor.İşletme faaliyet raporlarındaki beyanlara göre 2020 yılında II-B Grubu ruhsatlarda toplam 14 milyon 704 bin ton üretim gerçekleştirilerek, bu üretimlere istinaden 215 milyon TL’den fazla Devlet Hakkı tahsil edildi. Üretim, ihracat ve istihdam rakamları incelendiğinde, tabii kaynaklar sektörünün bugün ulaştığı seviye, tarihimizin zirve noktasıdır. Bu rakamları alt alta koyduğumuzda doğal taş sektörünün ülkemiz için önemi ve potansiyeli daha net ortaya çıkarıyor. Sektörün yapısını giderek insan odaklı ve çevre öncelikli bir yapıya kavuşturması da bu başarıda önemli bir etken oldu.”

7 TASARIM ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ
     Bu yıl yarışmaya toplamda 402 başvuru yapıldı. Jüri heyetinin online ve yüz yüze yaptıkları değerlendirme toplantıları neticesinde kısa listeye 43 tasarım kaldı. Bunlar arasından 7 tasarım ödüle layık görüldü.


+ Benzer Haberler
» Vak’a sayısı 27.663’e, vefat sayısı da 232’ye yükesldi
» Elektriğe “sessiz zam” yapıldı
» 2021’de tahıl ve sebze üretimi azalacak
» Mandalina ihracatında hedef 500 milyon dolar
» “En az iki doz aşı olmuş öğretmen oranı yüzde 92”
» Hizmet, perakende ticaret ve inşaatta güven endeksi yükseldi
» 90 milyon TL sosyal yardım yapılacak
» Eylül ayında 92 bin 996 adet taşıt trafiğe kaydoldu
» Türksat, 5. nesil uydusunun gücüyle Cabsat’a katılıyor
» EMD Medya Okulu İKÇÜ’lü Medya ve İletişim öğrencileriyle buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.10.2021
  Ticaret 25.10.2021
  Ticaret 23.10.2021
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni