• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Doğal katkılı solucan gübresi sektörü canlandıracak

08 Şubat 2020 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

   ► Kırmızı Solucan Gübresi Ortak Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Önel, “Ankara, Samsun ve Sakarya’da ortak üretim tesisleri kurduk ve yaklaşık 150 tane ortakla standart bir şekilde solucan gübresi üretiyoruz.

     Solucan gübresi sektöründe üretim yapan ve küçük üreticiyi aynı çatı altında toplayan Ankara merkezli bir kooperatif olan Kırmızı Solucan Gübresi Ortak Üretim ve Pazarlama Kooperatifi yaklaşık 150 üreticiyi bir çatı altında toplayarak katı ve sıvı solucan gübresi üretiyor. Kırmızı Solucan Gübresi Ortak Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Önel, kooperatif olarak  mikro elementli ve amino asitli solucan gübresinin üretimi için çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

     Lisanslı olarak ürettikleri solucan gübresi dışında üretimine başladıkları katkılı solucan gübresi ile ilgili bilgi veren Önel, “Ankara, Samsun ve Sakarya’da ortak üretim tesisleri kurduk ve yaklaşık 150 tane ortakla standart bir şekilde solucan gübresi üretiyoruz. Katı ve sıvı solucan gübresi üretimimiz var. Bunun yanında ek olarak da mikro elementli ve amino asit katkılı solucan gübresi üretiyoruz ve şu an bu ürünler tescil ve lisans aşamasında bu ürünler. Lisanslı olarak sadece katı ve sıvı solucan gübresi üretiyoruz. Mikro elementli ve amino asitli solucan gübresinin üretimi sektörde şu an sadece biz yapıyoruz” diye konuştu.

Dışarıdan bir katkı maddesi kullanılmıyor
     Bitki beslemesi açısından önemli olan mikro besin elementlerini içeren gübrenin tamamen doğal yöntemlerle üretildiğini belirten Önel, “Bu da yine üretim aşamasında aşaması diğer sıvı gübre üreticilerinden biraz farklı. Normalde amino asit ve mikro besin elemen ti gübrelere dışarıdan katılırken, biz mikro elementleri solucana verdiğimiz mamada ayarlayıp, özel üretilen gübreden sıvılaştırıyoruz. Amino asiti de dışarıdan temin etmiyoruz, solucanların kendi etini kullanıyoruz. Solucan etinde bulunan amino asitlerle zenginleştirilmiş bir gübre üretiyoruz. Dışarıdan bir katkı maddesi kullanmadan doğal yöntemlerle üretim yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Talep fazla arzı az”
     Türkiye’de genelde solucan gübresi üreticileri küçük üreticiler olduğunu ve talebi karşılayamadıklarına dikkat çeken Önel, solucan gübresi talebinin fazla ama arzı az olduğu için bazı üreticiler tarafından hileye kaçıldığını da belirtti. Önel, “Genelde küçük üretici lisanslı üretici olduğu için talebi karşılayamıyorlar. Şu anda piyasaya çıkıp aylık 10 ton gübre istiyorum derseniz bunu karşılayacak üretici sayısı çok az” dedi.

“Türkiye’de solucan gübresini geliştirmeye çalışıyoruz”
     Kooperatifin iki sene önce çalışmalara başladığını ve ortak üretim tesisi projesini canlandırdıklarını belirten Önel, “Bakanlıkla beraber projeyi hayata geçirdik. Projedeki amacımız şuydu; küçük üreticiyi standart ve tonajlı üretim yapabilecek dev tesislere sokabildik. Maddi ve manevi olarak güç birliği yaparak standart ve kaliteli üretimi sağlamayı başardık. Şu anda üç tane tesisimiz var ve tamamen ortak sermaye, hiç bir yerden destek almadan ortak iş gücü ile bunu yapıyoruz. Küçük üreticinin bu aşamaya gelmesi çok zordu, ciddi bir sermaye koyması lazımdı ve şu anda piyasada hiç kimsede öyle bir sermaye yok. Türkiye’de solucan gübresi üretimini kooperatifleşerek geliştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

“Milyonlarca solucan besliyoruz”
     Doğal bir gübre olan solucan gübresinin özelliklerine ve katkılarına değinen Önel, “Solucanın yaratılış amacı da doğada organik atıkları sindirerek bitki besini haline getiriyor. Biz bunu, aslında doğal olan bir seleksiyonu kültür ortamda ve çok fazla solucan ile yapıyoruz. 10 bin metrekare kapalı alana sahip tesislerimiz, milyonlarca solucan besliyoruz. Kültür ortamda bunu yapıyoruz. Solucan gübresindeki bir diğer özellik de, solucanın sindirim sisteminde bulunan bitki beslemesinde kullanılan yararlı mikro organizmalar var. Bu mikro organizmaları doğal olarak sindirim sistemlerinden geçirdikleri için gübreye de karıştırıyorlar” dedi.

“Gübreyi değerli kılan mikro organizmalar”
     Üretilen gübrenin ana ham maddesinin hayvan gübresi ve diğer organik atıklardan oluştuğunun altını çizen Önel, yüzde 70 hayvan gübresi, yüzde 30 diğer organik atıklardan ortaya çıkan gübreyi değerli kılan şeyin solucanın sindirim sisteminde bulunan değerli mikro organizmalar olduğuna dikkat çekti. Mikro organizmaların, gübre aracılığı ile bitkiye de geçtiği için bitkinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini söyleyen Önel, “Solucan gübresi, doğal bir gübre olduğu için içerisindeki bitki besin elementlerini bitki hemen kullanabiliyor, havadaki azotu da bitkinin kullanabileceği forma sokuyor. Bu yüzden bitki yavaş yavaş kendini besleyerek azot ihtiyacını karşılamaya başlıyor” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Çelik sektörü ithal edilen mamulleri üretir ise yükselişe geçer
» “KOBITrack ile KOBİ’lere yol haritası sağlıyoruz”
» Yılın ilk yarısında Aliağa’da elleçlenen konteyner arttı
» “Döviz büroları ‘darphane altını’ satsın”
» “Çin’de beyaz eşya üretiminin düşmesi tedarik sıkıntısı yarattı”
» Kemeraltı esnafı düğüncüleri bekliyor
» Patates ihracatı ilk dört ayda yüzde 236 arttı
» Türkiye GDO’suz pamuk üreten üç ülkeden biri
» Sanayiciler muz üretimi ve ihracatına yönelecek
» “2020’de buğday üretimi 20,5 milyon ton öngörülüyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni