• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Doğal gaza erişim kolaylaştırılacak

14 Eylül 2018 Cuma 16:00
12
14
16
18

Doğal gaza erişim kolaylaştırılacak

   ► OSB’lere doğal gazın ulaştırılması ile birlikte sanayicinin OSB’lere yatırım yapması kolaylaşacak ve sanayicinin rekabet gücü artmış olacak.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     EPDK(Enerji Piyasası ve Düzenleme Kurumu), organize sanayi bölgelerine(OSB) yapılacak doğal gaz yatırımları hakkında usul ve esasları belirledi. Düzenleme, Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Sanayicinin doğal gaza erişiminin kolaylaştırılması anlamında önemli olan düzenleme ile OSB’lerin talebi halinde, doğal gaz dağıtım şirketleri tarafından OSB’lerin içerisinde doğal gaz alt yapısı kurulacak ve dağıtım faaliyeti yapılacak.
     Özellikle yeni kurulan ve bütçesi yeterli olmayan OSB’lerde doğal gaz dağıtım şirketleri tarafından şebeke yatırımı yapılacak ve işletme faaliyetleri yürütülecek. Böylece OSB’ler bütçelerini diğer alt yapı ihtiyaçları için kullanabilecek.

     OSB’lere doğal gazın ulaştırılması ile birlikte sanayicinin OSB’lere yatırım yapması kolaylaşacak ve sanayicinin rekabet gücü artmış olacak. Dağıtım şirketlerin OSB’ler için yaptıkları yatırımlar ve işletme giderleri tarifelerinde dikkate alınacak.  OSB Kanunu’nun OSB’lere tanıdığı doğalgaz altyapısını kurma, işletme, dağıtım ve satışını yapma yetkisini; şebeke yatırımlarına ilişkin maliyetlerin yüksek olması, şebeke ve hatların sürekli bakım ve onarım gerekliliği, doğal gaz dağıtım hizmetinde acil müdahale zorunluluğu gibi teknik ve ekonomik nedenlerle birçok OSB kullanamamaktaydı. Sadece teknik kapasitesi yüksek ve ekonomik durumu güçlü olan büyük OSB’ler bu faaliyetleri yürütebilmekteydi.

     Bu düzenleme ile tüm OSB’lerin doğal gaza erişiminin önü açılmış oldu. Sanayicinin doğal gaza erişiminin kolaylaşması ile enerji girdi maliyetlerinde azalma sağlanmış olacak. Teknik ve güvenlik gerekçesiyle OSB içindeki hatların dağıtım faaliyeti konusunda uzmanlaşmış dağıtım şirketleri tarafından inşa edilip işletilmesi sağlanacak. Yeni kurulan ve sanayiciyi çekmek isteyen OSB’lerde doğal gaz erişim imkânı olmaması büyük bir sorun teşkil ediyordu. Bu düzenleme ile dağıtım şirketleri OSB’lerin talep etmesi halinde doğal gaz dağıtım alt yapısını kurabilecek ve işletmesini yapabilecek.  Bugüne kadar doğal gaz alt yapısını kurmuş olan ve işletmesini yapmakta olan OSB’ler de isterse doğal gaz alt yapısını ve işletme faaliyetlerini dağıtım şirketlerine devredebilecek. Böylece OSB’ler kendi uzmanlaştıkları alanlara daha fazla kanalize olacak ve bütçelerini daha etkin yönetebilecek.

     EPDK konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “2017 yılında TBMM’de kabul edilen “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun” (Üretim Reform Paketi) ile Doğal Gaz Piyasası Kanunu’na;  ‘Doğal gaz dağıtım şirketleri, organize sanayi bölgelerinin talebi ve muvafakati ile organize sanayi bölgeleri için şebeke ve bağlantı hattı yatırımları yaparak organize sanayi bölgelerinde dağıtım faaliyeti gerçekleştirebilir. Bu faaliyetlerin hangi koşullarda yapılabileceğine ilişkin usul ve esaslar, Bakanlık ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın görüşleri alınarak Kurul tarafından belirlenir. Dağıtım şirketlerinin belirlenen usul ve esaslara uygun olarak yapacakları yatırımlar ve işletme giderleri tarifelerinde dikkate alınır.’ hükmü eklenmişti.

     EPDK tarafından hazırlanan taslak düzenleme hakkında başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere tüm tarafların görüşleri alındı. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) ve diğer sektör temsilcileri ile toplantılar yapıldı. Yapılan tüm istişareler ve değerlendirmeler neticesinde “Doğal Gaz Dağıtım Şirketleri Tarafından Organize Sanayi Bölgelerinde Doğal Gaz Dağıtım Faaliyeti Yapılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” 13 Eylül 2018 tarihli Kurul toplantısında kabul edildi” denildi.

 


+ Benzer Haberler
» Migros yerli besiciyi güçlendiriyor
» İzmir’de süt devrimi
» Karabağlar’ın değişmesine dinamit koymayın
» “Onlar sadece ağaç değil, aynı zamanda jandarma”
» GAZİSEM öğrencilerinden Kızılay’a taze kan
» Dik durmanın bedeli ağır olur
» Karşıyaka’nın Anıtı’na ‘Dünya’ ödülü
» Sinema 68’de “başyapıtlar geçidi”
» Yüksek hızlı işlemci ve yüksek güvenlik
» Ekmeksiz plajı halka açılacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.12.2018
  Ticaret 08.12.2018
  Ticaret 07.12.2018
  Ticaret 06.12.2018
  Ticaret 05.12.2018
  Ticaret 04.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni