• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Dikili’ye yeşil OSB hamlesi

16 Şubat 2021 Salı 18:00
12
14
16
18

Dikili’ye yeşil OSB hamlesi

   ► 3 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak Dikili İhtisas Sera OSB, Ege’nin yaş sebze meyve ihracatını 80 bin ton arttıracak

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Açılış konuşmasını yapan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı ve Dikili TDİOSB Yönetim Kurulu Üyesi Hayrettin Uçak, proje kapsamında 80 bin ton yaş meyve ve sebze üretimin planlandığını, projenin Türkiye’deki meyve çeşitliliği ve kalitesine olumlu katkıları olacağını söyledi. Bölgede 83 parsel bulunduğunu dile getiren Dikili TDİOSB Müdürü Dr. Hitay Baran, sanayiden 8, seradan 7 parselin satışını yaptıklarını, bu yıl organize sanayi bölgesinde hedeflerinin yarı doluluğa ulaşmak olduğunu belirtti.

“OSB’de hedefimiz yarı doluluğa ulaşmak”
     Hedeflerinin yılda 80 bin ton kaliteli yaş meyve sebze üreterek bunu ihraç etmek olduğunu dile getiren Baran, istihdam hedeflerinin 3 bin 500 kişi olduğunu söyledi. Bölgede iki tür yatırım imkanı olduğunu belirten Baran, “Bir tanesi sera diğeri de tarımsal sanayi parseli.
     Bununla beraber yerleşim planımız teknik altyapı, geri dönüşüm, depolama, rüzgar tribün, güneş panelleri, ağaçlandırılacak alan, kurutma kanalı, akaryakıt tesisleri gibi alanlardan oluşuyor. Bir tarımsal üretim bölgesinde neye ihtiyaç varsa biz 3 milyon metrekarede bunları konumlandırmış oluyoruz. Sanayi parselimizden 8 tane, sera parselimizden 7 tanesinin satışını yaptık. Bu yıl organize sanayi bölgemizde hedefimiz yarı doluluğa ulaşmak” dedi.

“İzmir’in kuzeyi yatırım açısından odak hale gelecek”
     Projenin Dikili’de olmasının nedenin bölgede jeotermal kaynakları olduğunu söyleyen Baran, “Modern teknolojik seralarda en önemli maliyet girdilerinden bir tanesi ısı. Bunu da yenilenebilir sürdürülebilir enerji olan jeotermal ile elde ettiğimizde yatırımın daha fizibil olmasını sağlayacağız” dedi.
     Proje sahasının Dikili ilçe sınırları içerisinde İzmir-Çanakkale bölünmüş karayolu üzerinde olduğunu ifade eden Baran, “Projemizle ilgili Türkiye’de Tarım ve Orman Bakanlığının yürüttüğü 22 tane tarıma dayalı organize sanayi bölgesi projesi var. Bunların ağırlıklı iştigal konusu hayvancılık, besi, yaş sebze meyve ve çiçek serası üzerine de projeler var. Dikili bunlardan en hızlı ilerleyen hem büyüklük hem de varmış olduğu nokta açısından.

     Dikili’de projemiz 3 milyon metrekare üzerinde. Amaç kaliteli yüksek katma değerli tarımsal üretimi teşvik etmek, tarımsal sanayi entegrasyonunu sağlamak. Sanayi Bakanlığının yürüttüğü organize sanayi bölgesinin tarımsal üretimli hali olarak düşünebiliriz.
     Gelecekte İzmir’in kuzeyi yatırım açısından odak hale gelecek. İzmir-İstanbul otoyolunun açılmış olması Bergama-Soma bölünmüş yolunun da hizmete girmesi bu projenin ve alanın İstanbul ayağını hızlandırıyor. 2023 yılında Çanakkale köprüsünün de devreye girmesiyle İzmir’in kuzeyi Avrupa’ya kara yoluyla çok daha rahat bağlanmış olacak. Jeotermal ve arazi uygun koşulda olduğu için buraya geldik. Bunu fark eden girişimciler 2003’ten beri yatırım yapıyorlar” diye konuştu.

“Jeotermalin modern teknolojik seralarda önemi artıyor”
     TDİOSB’lerde arazi ve enerjinin yatırım için çok önemli olduğunu söyleyen TDİOSB Proje Danışmanı Fatih Üçgün, “Dikili’de seralardaki ısıtma ve iklimlendirmede kullanacağımız ana enerji kaynağı jeotermal enerji. Bölge jeotermal varlıklarıyla ve potansiyeliyle bilinen bir bölge. Bölgede 2002 yılından beri jeotermal enerji üretimi var. Isıtma yenilenebilir ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olan jeotermalle devam ettiği için buradaki birim maliyetlerde düşme oluyor. 7/24 ısıtma için bir enerji kaynağı olduğundan jeotermal enerjinin modern teknolojik seralarda önemi her geçen gün artıyor. Jeotermal enerjiyle bölgede mevcut seralarla birlikte kendi tarıma dayalı organize sanayi bölgemizle merkezden, merkezi bir ana sistemle bölgenin ihtiyacını bir noktadan karşılayabilecek bir sistem düşünüyoruz. Hem bölgedeki mevcut yatırımcılar hem de yeni yatırımcılarımız hep birlikte bölgedeki enerji kaynaklarını en verimli şekilde kullanmak üzere bir sistem tasarlıyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısında artış devam ediyor
» Otomotivinin ihracattaki yeni odağı Güney Afrika
» “Fiber yatırımlarımız ile iletişim hızı daha da artacak”
» TCMB’den zorunlu karşılık hamlesi
» “Stratejik hedefimiz AB’ye tam üyelik”
» Nar ihracatında 126 milyon dolarlık tarihi rekor
» Halkbank’tan seyahat acentalarına finansman desteği
» E-ticaret cirosu 200 milyar TL’yi geçti
» Büyükşehir’den Bergama’da Zeus Sunağı toplantısı
» Narlıdere Belediyesi Travel Turkey’de


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.02.2021
  Ticaret 24.02.2021
  Ticaret 23.02.2021
  Ticaret 22.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni