• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Dikili seracılıkta merkez olacak

08 Eylül 2020 Salı 14:00
12
14
16
18

Dikili seracılıkta merkez olacak

   ► Dikili TDİOSB’de modern ve teknolojik seralarda, iyi tarım uygulamalarıyla katma değeri yüksek yaş sebze ve meyve üretimi hedefleniyor

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Bergama Ticaret Odası, İzmir Valiliği ve Dikili Belediyesi ortaklığında, Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi (Dikili TDİOSB) 2019’un Kasım ayında kuruldu. 3 milyon metrekare büyüklüğünde alana sahip Dikili TDİOSB’nin proje sahasında yaklaşık 1,8 milyon metrekare modern teknolojik sera alanı, 300 bin metrekare ihtisas konusuna uygun sanayi tesislerinin yer alacağı sanayi parselleri bulunuyor. Dikili TDİOSB’nin içinde yaklaşık 49 adet sera parseli ve 35 adet sanayi parseli yer alıyor.
 
     Dikili TDİOSB’de modern ve teknolojik seralarda, iyi tarım uygulamalarıyla katma değeri yüksek yaş sebze ve meyve üretimi hedefleniyor, buna bağlı sanayinin gelişmesi ve tarım sanayi entegrasyonunun sağlanması amaçlanıyor. Bölgede her parsel başına getirilecek olan yol, atık su, içme ve kullanma suyu, elektrik, telekom, yağmur suyu ve ısıtma hattı gibi alt yapı hizmetleri yatırımcılara hazır halde sunuluyor. Dikili’nin modern sera kümelenmesinde dünya çapında önemli bir hale gelmesi için çalıştıklarını ifade eden Dikili TDİOSB Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Osman Öğmen, “Sadece üretim odaklı olmayıp, yeni ürün ve teknolojilerin ortaya çıkmasını sağlayacak bir eko sistem oluşturmanın peşindeyiz. Üretilen ürünlerin en iyi fiyat ve pazarla buluşabilmesi için ortak pazarlama faaliyetlerini sürdüreceğiz” dedi.

“Katma değeri yüksek, ihracat odaklı sebze ve meyve üretimi hedefliyoruz”
     Dikili’nin 5 oda, borsa ve birliğin yürütmekte olduğu ilk proje olduğunu vurgulayan Dikili TDİOSB Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Osman Öğmen, “Bu birliktelik üzerimize aynı zamanda önemli bir sorumluluk da yüklüyor. İzmir’de bir TDİOSB kurmak için Kasım 2018’de kolları sıvadık. Kuruluş sürecinde, kurucu ortaklar arasında yer alan oda, borsa ve birlikler üyelerine duyuru yapmak suretiyle ön taleplerin topladı. Tüzel kişilik oluşturulduktan sonra ilk toplantıyı Bergama’da yapmayı planladık. Çünkü, Dikili ve Bergama’daki yatırımcı ve seracıların projeye katılımını oldukça önemsiyoruz” dedi.

     Jeotermal enerjiyi, bilimsel ve çevresel açıdan en doğru şekilde kullanarak, modern ve teknolojik sistemlerle, katma değeri yüksek, ihracat odaklı sebze ve meyve üretimini hedeflediklerine vurgu yapan Öğmen, “Dikili’nin modern sera kümelenmesinde dünya çapında önemli bir hale gelmesi için çalışıyoruz. Sadece üretim odaklı olmayıp, yeni ürün ve teknolojilerin ortaya çıkmasını sağlayacak bir eko sistem oluşturmanın peşindeyiz. Üretilen ürünlerin en iyi fiyat ve pazarla buluşabilmesi için ortak pazarlama faaliyetlerini sürdüreceğiz. Tüm altyapı çalışmalarının 3 yıl içerisinde bitirilmesi gibi iddialı bir hedef koyduk” ifadelerinde bulundu.

“İthal ürünleri üreterek ihracatını yapacağız”
     Dikili TDİOSB’de katma değeri yüksek olan çeşitli meyve ve sebzelerin üretiminin planlandığını ifade eden Uçak, “Çilek, avokado, nektar, şeftali, organik domates gibi katma değeri yüksek meyveler ve sebzeler üretilebilir. İthal ettiğimiz ürünler üzerine de çalışıyoruz. Muz, avokado, ejder meyvesi, kivi gibi ithal ürünleri kendimiz üretip ihracat yapmayı düşünüyoruz. Bu ürünlerin de ihracatımıza ciddi anlamda olumlu katkısı olacak. Mevcut ihracatın üzerine yüzde 15 artış sağlar diye düşünüyorum” diye konuştu.
     Dikili TDİOSB’nin örnek bir proje olduğunu dile getiren Uçak, “Organize Sanayi Bölgeleri Türkiye’nin birçok bölgesine yayılmaya başladı. Bu bölgelerin sayılarını İzmir’de de artıracağız. Bu projeler attıkça da ihracatın da artmasını bekliyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Bu kış balık herkesi doyuracak
» İzmir’deki kuaförlerde kan kaybı
» Gemi geri dönüşümde kira sözleşmesi engeli
» Üretim yapan ihracatçı yabancının radarında
» Yeni normalde sınavlara çevrim içi hazırlık
» Daldaki kivinin yüzde 40’ı satıldı
» Çiçekçilik sektöründen devlet desteği talebi
» Konutta kronikleşen talep sürüyor
» “Çimentoda maliyetine ihracat dönemi”
» Cari açığın ilacı küçükbaş hayvancılıkta


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.09.2020
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni