• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Dijital kimlik geleneksel kimliklerin yerini alıyor

04 Temmuz 2018 Çarşamba 08:00
12
14
16
18

Dijital kimlik geleneksel kimliklerin yerini alıyor

   ► Mobil cihazlar, herhangi bir yerde ödeme imkanı verdiğinden dolayı dijital bir ekonominin gelişimi için ana platform haline geliyor.

           HABER MERKEZİ     
     Mobil cihazlar, herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerde ödeme imkanı verdiğinden dolayı dijital bir ekonominin gelişimi için ana platform haline geliyor. Dünya genelinde 5 milyardan fazla mobil kullanıcı için aşılması en önemli konu, ödemelerin yapıldığı kişilerin kimliklerinin doğruluğu oluyor. Bu soruna bir çözüm olarak dijital kimlikler güvenilir bir yol olarak gözüküyor. Bilişim güvenliği alanındaki dağıtım ve çözümleriyle pazarda lider konumda bulunan Komtera Teknoloji uzmanları, mobil cihazların ekonomide nasıl devrim yarattığının altını çizerken mobil platformlardaki güvenli ödeme hizmetlerinin yarattığı dijital kimliklerin, geleneksel kimliklerin yerini alacağını belirtiyor.

     Kimlik oluşturma ve doğrulama için çeşitli ülkelerde kullanılmaya başlanan dijital kimlikler alışveriş, sağlık, eğitim ve finansal hizmetler gibi pek çok alanda fayda sağlayarak güven çatısı altında kullanıcı deneyimini geliştiriyor. Mobil cihazlar üzerinden yapılan işlemlerin önemli bir kısmını oluşturan mobil ödeme yöntemleri, dijital kimlik kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte daha güvenli hale gelmeye başlıyor. Bilişim güvenliği alanındaki dağıtım ve çözümleriyle pazarda lider konumda bulunan Komtera Teknoloji’nin güvenlik uzmanları, dijital kimliklerin online ödemelerde güvenli kimlik doğrulayıcısı olarak varlığını devam ettireceğini vurgularken mobil platformlardaki güvenli ödeme hizmetlerinin yarattığı bu kimliklerin, geleneksel kimliklerin yerini alacağını düşünüyor.
     Bir son kullanıcının, bir mobil cihaza bağlı olarak gerçekleştirdiği ve mal veya hizmet göndermesine ya da almasına olanak tanıyan kimlik doğrulama işlemlerine mobil kimlik adı veriliyor. Dijital ortama aktarılmış kullanıcı veya vatandaşlık bilgisi ya da finansal hesap verileri ile cihaz kimlik bilgileri kullanıcıların mobil kimliklerini oluşturuyor.

Ekonominin geleceğini mobil platformlar ve dijital kimlikler oluşturacak
     Mobil platformların popülerleşmesi, yeni uygulamaların geliştirilmesi ve kullanıcıların güvenli ödeme sistemlerine karşı artan ihtiyacı nedeniyle dijital kimlikler, ekonomik büyümenin ana mekanizması olmayı sürdürecek. Komtera Teknoloji güvenlik uzmanları, dijital kimliklerin neden geleceğin ekonomisini oluşturduğuna dair altı nedeni sıralıyor.

     1. Mobil cihazların etkisi dünya genelinde artıyor. Dünya genelindeki toplam kullanıcı sayısının 5 milyara ulaşmasıyla mobil cihazlar, en popüler global platformu oluşturuyor. Mobil cihaz kullanımı Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da %63, Asya Pasifik’te %68 ve Afrika’da %44’e erişmiş durumda bulunuyor. Bunun dışında ön ödemeli kartlar dünya genelinde %76 yayılım gösteriyor.

     2. Dijital bir kimlik, doğrulayıcı olarak kullanılabiliyor. Mobil numaralarımızı bir nevi tanımlayıcı olarak kullanarak değişik niteliklerinden faydalanmak dinamik kimlikler yaratmamızı sağlıyor. Mobil cihazların bu işlevi, daha etkili ve kolay bir şekilde kimlik doğrulamaya el veriyor ve bireyler arasında güvenli ödeme sağlayabiliyor.

     3. Mobil cihazlar, birden fazla yerde kullanılabilecek bir kullanıcı bilgisi oluşturuyor. Günümüzde insanların çevrimiçi hesaplarında kullandığı ve zaman zaman hatırlamakta zorlandığı çok fazla şifresi bulunuyor. Hele ki çeşitli çevrimiçi platformları kullanan 20.000’den fazla kişiden toplanan verilerle oluşturulan istatistik çalışmasında bir kullanıcının ortalama 90 çevrimiçi hesabı olduğu ortaya çıkmışken alışveriş, sağlık, eğitim ve finansal hizmetler gibi alanlarda birçok dijital servisin herhangi birine ulaşmak için değişik kullanıcı adı ve şifre bilgileriyle uğraşmanın can sıkıcı olduğu herkesçe kabul ediliyor. Dijital ekonomide ise böyle bir sorun kalmıyor çünkü kullanıcı deneyimini rahatlatmak için kullanıcı bilgileri dijital servis sağlayıcıları arasında paylaşılarak tek bir güvenli tanımlayıcının tüm hesaplara erişim için kullanılması sağlanıyor.

     4. Dijital kimlik şemaları şimdiden kullanıyor ve gün geçtikçe gelişiyor. Çin, Estonya, Azerbaycan gibi ülkeler şimdiden dijital kimlik kullanımı devreye sokmuş durumda bulunuyor. Dijital kimlikler şu an bir bardak kahve satın almaktan çok daha fazla önemli nedenlerle kullanılıyor.  Örneğin Çin, uluslararası olarak kullanılabilen bu dijital kimliklere oldukça yüksek seviyelerde yatırım yapıyor ve bu kimliği kullanan 62 milyondan fazla kullanıcı, günde ortalama 450 milyondan fazla ödeme işlemi gerçekleştirerek durumu benimsediğini göstermiş oluyor. Dijital kimlikler vergi ödemekten sürücü lisansı taşımaya kadar bir çok alanda kullanılıyor.

     5. Mobil cihazlar, her gün biraz daha popüler bir servis platformuna dönüşüyor. Mobil cihazlar, yeni jenerasyonlar için servis ve ürünlere erişmek adına mutlaka sahip olunması gereken bir araç olduğundan gitgide daha popüler bir platforma dönüşüyor. Dünya genelinde web trafiğinin %52’si mobil üzerinden sağlanıyor. Örneğin, Twitter kullanıcılarının %80’i erişimini mobilden gerçekleştiriyor ve Twitter’daki videoların %93’ü mobil cihazlardan izleniyor. Servis sağlayıcılar da bu etkili akımı odaklarına alarak mobilde daha fazla imkan yaratmaya çalışıyor. Çeşitli bankalar kişilerin parmak izlerini kullanarak finansal servislere erişim izni veriyor. Sosyal ağlar gibi servis sağlayıcıların kimi artık önce dijital kimlik kartı, daha sonra da bir selfie’yle yüz tanıma sistemleri eşliğinde kişilerin kimliğini doğrulamasını bekliyor.

     6. Mobil cihazlar, her zaman basit bir kullanıma sahip olmasıyla öne çıkıyor. Mobil cihazlar artık günlük hayatlarımızın bir parçası halinde ve sadece bir akıllı telefon ile birkaç saniye içinde birçok ürün ve servis kullanabiliyor. Alışveriş deneyiminin bu sayede değiştiği ve mobilin merkezde bulunduğu bu devrim niteliğindeki yeni ekonomide dijital kimlikler de altyapıyı oluşturuyor. Devamlı olarak yeni uygulamaların geliştirilmesi ve kullanıcıların güvenilir ödemelere karşı artan ihtiyacı nedeniyle bu yeni sisteme uyması, büyümenin ana mekanizması olmayı sürdürecek.

Komtera Teknoloji Hakkında:
     Komtera Teknoloji, 20 yılı aşkın tecrübesiyle, bilginin güvenliği ve gizliliği konusunda mevcut/potansiyel zafiyetleri ve risk/tehdit unsurlarını ortadan kaldırmak üzere alanında uzman bilgi güvenlik çözümleri üreticilerinin distribütörlüğünü yürütmektedir. Bu çözümler birbirleriyle entegre olabilen ve KOBİ’lerden büyük işletmelere kadar farklı ihtiyaçları karşılayabilecek çözümlerdir.
     Bu bağlamda Komtera Teknoloji çatısı altında; Firewall, uç nokta güvenliği, web uygulama güvenlik duvarı, mobil cihaz kontrolü, e-posta güvenliği, web güvenliği, saldırı önleme, kimlik yönetimi ve iki faktörlü doğrulama, veri tabanı güvenliği, veri şifreleme, zafiyet yönetimi, kullanıcı denetimi ve kontrolü, veri sızıntısı önleme, ağ erişim kontrolü, güvenlik olay yönetimi gibi farklı çözümler bulunmaktadır.

 


+ Benzer Haberler
» İşsizlik oranı %12,3 seviyesinde gerçekleşti
» Dünya’nın çeliği Türkiye’de test ediliyor
» Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %9,2 azaldı
» E-ticaret sektörü 14 Şubat’ı sevdi
» HALK GYO’nun net kârı 395 milyon TL
» Dacia Duster’a yeni nesil benzinli motor
» İZTO’dan plastik sektörüne güzel haber
» “Kullanıcı değil, üretici ve yön verici olmalıyız”
» TEB: Eczacılar ilaç bulmakta zorlanıyor
» Meslek hizmet ödülü Prof Dr. Rasih Yılmaz’ın


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
  Ticaret 11.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni