• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Dijital dönüşümün anahtarı bulut bilişim şirketlerinde

16 Kasım 2019 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

Dijital dönüşümün anahtarı bulut bilişim şirketlerinde

   ► Sparkle’ın sponsoru olduğu IDC’nin InfoBrief’i, Türkiye’deki CIO’ların yüzde 78’inin bulut bilişimi neden şirketlerinin dijital dönüşüm stratejisinin kritik bir parçası olarak gördüğünü açıklıyor.

           HABER MERKEZİ     
     İtalya’daki ilk uluslararası hizmet sağlayıcısı ve dünyanın önde gelen ilk on operatörü arasında yer alan Sparkle sponsorluğunda, uluslararası araştırma kuruluşu IDC tarafından gerçekleştirilen Doğru Dengeyi Bulun: “Çoklu Bulut Çağında” Nasıl Daha Çevik Olabilirsiniz? başlıklı InfoBrief’in bulguları yayınlandı.
     Araştırmaya göre Türkiye’deki CIO’ların yüzde 40’ı donanımlarının ömrü sona ermek üzere olduğu için bulut hizmetlerini kullanmayı düşünüyor. Yüzde 29’u veri merkezlerinin güncellenmesi, genişletilmesi veya değiştirilmesi gerektiği için, yüzde 26’sı ise da BT ekiplerinden daha fazla çeviklik veya hız istediği için buluta geçmeyi planlıyor.

     Güvenlik endişeleri (yüzde 41), yönetim zorlukları (yüzde 38), merkezden yönetilen BT sistemleri ve azalan özelleştirme yetkisi (yüzde 32) CIO’ların bulut hizmetlerine dair en önemli endişeleri arasında yer alıyor. Bu durum, buluta geçiş konusunda strateji oluşturma ve uygulama gibi dijital dönüşüm inisiyatiflerinde kendini gösteriyor.

     Dünya çapında kurumların ortalama yüzde 30’u bir veya iki tane bulut sağlayıcısıyla çalışırken, ancak çalışmaya katılanların yüzde 9’u en az on bulut sağlayıcısıyla çalışıyor.
     Türkiye’deki CIO’ların yüzde 78’i bulut bilişimin şirketlerinin dijital dönüşüm stratejisi açısından kritik öneme sahip olduğunu düşünüyor. Çünkü bulut, kurumların BT altyapılarını sadeleştirmelerini ve ihtiyaç halinde ölçekleyebilmelerini sağlarken yeni teknolojileri de deneme imkanı sunuyor. Kurumsal mobilite ve pazara daha hızlı ürün sürme imkanları da bulut hizmetlerinin benimsenmesindeki diğer sebepler olarak öne çıkıyor.

     Pazar dönüştükçe kurumlar da bulut kullanımını benimseme yolculuğunda 5 aşamadan geçerek önemli bulut becerilerine ve bilgisine sahip oluyor. IDC’nin “Optimize Edilmiş” olarak adlandırdığı bulut olgunluğunun son aşaması, kurumlara en çok fayda sağlayan bölüm oluyor. Özel, genel veya hibrit bulutları BT ekiplerine, uygulamalarına ve kurumsal ihtiyaçlarına göre kullanıma alan ve farklı ortamlardaki dağıtık kaynaklarını başarılı bir şekilde yöneten kurumlar, olgun bulut stratejisine sahip olanlar arasında yer alıyor.

     Raporun bulguları aynı zamanda çoklu bulutu benimseme yaklaşımının büyüyen bir trend olduğunu, gelecekte ise kapsamı artacak olan otomasyon, analitik, DevOps, çeviklik, mikroservisler, konteynerler, sunucusuzlar, Hizmet olarak Konteynerler, DBaaS (Hizmet olarak Veritabanı) SQL, DRaaS (Hizmet olarak Felaket Kurtarma) ve hibrit bulutun etkili olacağını öngörüyor.
Kurumlar, üçüncü taraf genel bulut veya hibrit bulutlarda çalışan dağıtık iş yüklerinin kontrolünü sağlamaya öncelik veriyor. Sparkle, müşterilerin en önemli ihtiyaçlarını belirlemelerine ve operasyonel karmaşıklıklarını azaltarak bulut yolculuklarında kendilerine bir harita çizmelerine yardımcı oluyor.

     Otomatikleştirilmiş yönetim konsolu gibi birçok kişinin yer aldığı ortamlarda çalışan genel, yerel ve özel platformlarda bulut hizmeti veren Sparkle, en gelişmiş bağlantı hizmetlerinden faydalanarak Cloud Connect ile kurumları çoklu bulutları hizmete almaya teşvik ediyor. Son derece güvenilir ve esnek uçtan uca erişim hizmeti olan Cloud Connect, sertifikalı yetkinlik merkezinin desteklediği felaket kurtarma ve yönetilen profesyonel hizmetlere sahip birbirine bağlı taşıyıcısız veri merkezlerindeki özel hibrit çözümlerinin kullanımına imkan tanıyor.

     Sparkle’ın hiper bütünleşik Çoklu Bulut Otomasyon Platformu, çoklu bulut stratejilerine birleşik yönetim araçları ve uygulamalarına güç sağlamak ve dijital dönüşüm potansiyellerini keşfetmek için kurumlara birçok fayda sağlıyor.
     Sparkle, iştiraki Sparkle Türkiye ile stratejik bir varlık gösteriyor. İstanbul’daki tamamen ayrıştırılmış ağ ve premium veri merkezi kuruluşlarıyla Sparkle Türkiye, müşterilerinin istediği performansı, verimliliği, esnekliği ve kalite standartlarını en iyi şekilde karşılayan uygun maliyetli ağ, veri merkezi ve bulut çözümleriyle birçok küresel ve bölgesel telekomünikasyon şirketinin yanı sıra Türkiye’de faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerin ve kurumların tercihi haline geliyor. İnovasyona büyük önem veren Sparkle Türkiye, Sparkle Group’un yeniden yükselme hikayesinde anahtar bir role sahip.


Sparkle Hakkında
TIM Group’un tamamına sahip olduğu global operatör olan Sparkle; Avrupa’dan Afrika’ya, Kuzey ve Güney Amerika’dan Asya’ya uzanan yaklaşık 530 bin kilometrelik fiber kablo ağıyla İtalya’nın ilk uluslararası hizmet sağlayıcısı ve dünyanın önde gelen ilk on hizmet sağlayıcısından biridir. Sparkle, global IP, veri, bulut, veri merkezi, mobil veri ve ses platformlarını kullanarak, çokuluslu kuruluşların yanı sıra, internet hizmeti sağlayıcılara, OTT’lere, medya ve içerik oynatıcılara, uygulama hizmeti sağlayıcılara, sabit ve mobil operatörlere geniş kapsamlı ICT çözümleri sunar. 33’ten fazla ülkede faaliyet gösteren Sparkle’ın satış ağı tüm dünyaya yayılmıştır.


 


+ Benzer Haberler
» İzmir Vali Yardımcısı’ndan SOCAR Türkiye’ye teşekkür ziyareti
» İhracatçı firmalara iki yeni müjde
» MİB, devletin yerli ve milli üretimi korumacı tavrından memnun
» Çeşme’den Sakız damlıyor Projesi 2 yaşında
» Ham çelik üretimi yüzde 5,6 oranında geriledi
» “Avrupa Birliği’nin turizm kararı tam anlamıyla ikiyüzlülüktür”
» İzmir Otogarı, Ana Transfer Merkezi’ne dönüşüyor
» “Unutmadık, unutturmayacağız”
» Şifreler Turkcell’in Dijital Güvenlik Servisi ile koruma altında
» Folkart yakında Urla Bademler’de


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
  Ticaret 29.06.2020
  Ticaret 27.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni