• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Dijital dönüşüm merkezi’ne seçilen KOBİ sayısı 150’ye yükseldi

11 Kasım 2019 Pazartesi 14:00
12
14
16
18

Dijital dönüşüm merkezi’ne seçilen KOBİ sayısı 150’ye yükseldi

           HABERMERKEZİ     
     KOBİ’lerin dijitalleşme yolculuğuna rehberlik etmek amacıyla kurulan Dijital Dönüşüm Merkezi’ne başvurular tamamlandı. Projeye başvuru sürecinde gelen yoğun talep sonrası dijitalleşme süreçleri ile tanıştırılacak KOBİ sayısı artırıldı. Projeye katılacak KOBİ’lerin belirlenmesi ile çalışmaları başlatılan Dijital Dönüşüm Merkezi kapsamında ilk etapta 150 KOBİ dijitalleşme süreçleriyle tanıştırılacak. Merkeze başvuran firmalar, dijitalleşme ihtiyaçlarını değerlendirme, teknoloji esaslı KOBİ’lerle eşleştirilme, mentörlük ve finansmana erişim gibi konularda önemli desteklerden de ücretsiz yararlanacak.

     Dönüşümün yol haritasını KOBİ’ler ile birlikte oluşturma hedefiyle kurulan Dijital Dönüşüm Merkezi’ne (DDM) başvurular tamamlandı. KOBİ’lerden gelen yoğun talep üzerine projeye dahil edilecek KOBİ sayısı 120’den 150’ye yükseltildi. Proje kapsamında üretim, iç yönetim ile pazarlama ve satış süreçlerine odaklanan 3 ana başlıkta hizmet alacak KOBİ’ler için Dijitalleşme Yol Haritası hazırlanacak. Çalışmalara başlanılan projeden ilk etapta merkezi veya bir şubesi İstanbul’da bulunan 150 KOBİ yararlanacak.

     Ekonominin can damarı KOBİ’leri gelecekle buluşturmak amacıyla Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından geliştirilen DDM Projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) 2018 Yılı Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı kapsamında destekleniyor. TÜRKONFED tarafından yürütülecek olan projenin tanıtımı 26 Şubat tarihinde gerçekleştirildi. Toplam 508 KOBİ sayısına ulaşan başvurular, yapılan son Seçici Kurul Toplantısı ile
sonuçlandırıldı ve seçilen 150 KOBİ DDM’den hizmet almaya başladı.

     Türkiye İş Bankası’nın da katkılarıyla İstanbul Beyoğlu’nda faaliyete geçen DDM’nin proje ortakları ve iştirakçileri arasında İstanbul Valiliği, Tüm Girişimci ve İş Mentorları Derneği, Boğaziçi Üniversitesi ve Endeavor Türkiye de yer alıyor.
     İlk etapta 150 KOBİ’nin dijitalleşme süreçleriyle tanıştırılacağı DDM’de, “Üretim”, “İç Yönetim” ve “Pazarlama-Satış” süreçlerine odaklanan 3 ana başlıkta hizmet veriliyor. Merkezde; bu 3 kategoride ihtiyaçları analiz edilecek olan KOBİ’lere özel yol haritaları hazırlanıyor. Bu yol haritaları sayesinde de dijitalleşme serüvenlerine başlamaları sağlanıyor. Metal, gıda, elektrik-elektronik, finans, turizm, kimya, otomotiv, enerji, tekstil sektörlerinden KOBİ’lerin başvurduğu DDM, seçim kriterlerinde engelli çalışan ve kadın çalışan oranına veya kadın yöneticileri olan KOBİ’leri önde tutuyor.

     Seçilen KOBİ’lere ilk olarak Dijital Karneleri veriliyor ve yol haritaları oluşturuluyor. KOBİ’lerin dijitalleşme sürecindeki ihtiyaçlarını karşılama noktasında kendilerine TeknoKOBİ’ler ile hızlı çözümler sunuluyor. Merkeze başvuran ve seçilen KOBİ’ler dijitalleşme ihtiyaçlarının analiz edilmesi ve ihtiyaçlarına uygun tedarikçi tekno-KOBİ’lerle eşleştirilmelerinin yanı sıra mentörlük ve finansmana erişim konusunda önemli desteklerden ücretsiz olarak yararlanıyor. DDM kapsamında ücretsiz ve tüm şirketlere açık olarak gerçekleştirilen Dijital Sohbetler etkinliği, dijital okuryazarlığa katkı sağlamayı ve KOBİ’lerin ihtiyaçlarına ışık tutmayı amaçlıyor.

     DDM Projesi süreçlerinde bugüne kadar 40 TeknoKOBİ-KOBİ görüşmesi gerçekleştirilirken bu kapsamda 40 firma yetkilisine DDM’nin yapısı aktarıldı ve KOBİ’lerin ihtiyaçları daha ayrıntılı analiz edildi. DDM’nin KOBİ’lerin ihtiyaçlarına yönelik düzenlediği mentörlük görüşmeleri kapsamda ise bugüne kadar iki mentorluk etkinliği düzenlenirken, 26 KOBİ ve 14 mentor ile toplam 64 görüşme gerçekleştirildi.


+ Benzer Haberler
» İzmir’de ekmeğe zam geldi
» Cerrahi tulum ve maske ihracatında hibe şartı kaldırılsın çağrısı
» Türk teknoloji startupları, 5 yılda 20 milyar Dolar yabancı sermaye çekebilir
» Avrupa Şampiyonası Efes Selçuk Pamucak sahili’nde
» 6 ayda 583 üretim tesisi
» Türkiye’nin en kapsamlı girişimcilik programı University4Society dünyaya açıldı
» Türkiye’nin en değerli tatil yerleri açıklandı
» Yemek kartlarına ortalama 417 TL yükleniyor, kart bakiyesi ayın sonunu getiremiyor
» İngiliz turistler 1 Ağustos’ta geliyor
» Çin pazarı, Alman otomobil üreticilerinin yüzü güldürmeye devam ediyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni