• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Dezenfekte üreticileri hammadde sıkıntısı yaşıyor

31 Mart 2020 Salı 08:00
12
14
16
18

Dezenfekte üreticileri hammadde sıkıntısı yaşıyor

   ► Demirören, “2 yıllık dezenfekte üretimimiz şuanda bize bir aylık bir talep olarak geliyor”

           SELDA AK     
     Aylardır tüm dünyayı etkisi altına alan ve 10 Mart tarihinde de Türkiye’de ortaya çıkan korona virüs salgını insan hayatını tehdit etmeye devam ediyor. Günlük hayatımızda salgından korunmanın yolunu arayan vatandaşlar ise maske, eldiven, dezenfekte ürünlerine yoğun talep gösteriyor. Vapur, otobüs, taksi gibi toplu taşıma aracını kullanarak gün içinde birçok yere temas eden vatandaşlar ise özellikle anti bakteriyel el spreyi gibi ürünleri temin etmeye çalışıyor.
     Dezenfekte ürünlerinin rekor satışlara ulaşarak depolarda ve eczanelerde kalmadığını belirten üretici firmalar ise hammadde sıkıntısı yaşıyor. Dezenfekte ürünleri üreticisi Mustafa Demirören ise üretim sürecini anlatarak piyasada yaşanan sıkıntıları Ticaret Gazetesi’ne anlattı.

     SilverTech kimya firmasının ortağı ve aynı zamanda şirketin AR-GE müdürü olan Mustafa Demirören, yaklaşık 10 yıldır dezenfektan ürünleri üreten firma olduklarını kaydederek, son günlerde yaşanan durumun kaos haline getirildiğini söyledi. Üretim tesisinin Adana’da bulunduğunu aktaran Demirören, “Yurt içinde ve yurt dışında faaliyet gösteren bir firmayız. Uzun zamandır bu işi yapıyoruz. Maalesef yaşadığımız durum kaos haline getirildi. Ağırlıklı olarak yer, yüzey ve ortam dezenfektanlarını üretiyoruz. Genellikle kamu kurumlarında ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren bir firmayız. Şu an en büyük sıkıntımız hammadde eksikliği. Çünkü sadece yurtiçinden değil yurtdışından da yoğun talep geliyor. Normalde 2 yıllık üretim ve  satış olacak hacmi bizden bir iki ay gibi bir süre içinde istemeye başladılar. Fakat bu durumu hammadde firmaları kaos haline getirdi” dedi.

“Fiyatlar bin dolardan 6 bin dolara çıktı”
     Yıllık yaklaşık 120-180 ton aralığında dezenfektan üretimi yaptıklarını kaydeden Demirören, “Şimdi aylık bazda bu rakama ulaştık. Biz hammaddeyi hem yurt içinden hem yurt dışından temin ediyoruz. Yani 2 yıllık dezenfekte üretimimiz şuanda bize bir aylık bir talep olarak geliyor” diye konuştu.
     Hammaddeyi getiren yada hammaddeyi stok yapıp piyasaya satan firmaların fiyat artışına yol açtığına değinen Demirören, “Mal stoklayarak fiyat artışına gidiyorlar. Bir hafta önce tonu bin dolar olan, özellikle el dezenfektanlarında kullanılan etil alkol ve izopropil alkol türevlerinin fiyatı 6 bin dolar civarına çıkartıldı. Yine yer yüzey dezenfektanlarında kullandığımız hammadde 450 euro seviyelerinden şuan yaklaşık bin 200 euro seviyelerine yükseldi. Bu ürünlerin su oranı çok düşük. Yani ürünler yüzde 70 yüzde 90 aralığında hammadde içeriyor. Doğal olarak ürünün hammadde oranı arttıkça, fiyatı da o denli git gide artıyor” ifadelerini kullandı.

“Fahiş fiyat izlenimi veriyor”
     Hammadde bulmak konusunda sıkıntı yaşadıklarını anlatan Mustafa Demirören, “Bulduğumuz hammadde ile yaptığımız ürünlerin fiyatları otomatikman artıyor. Tabi bu durum tüketiciye ya da profesyonel de olsa kullanıcıya fahiş fiyatlara çıkarılıyor şeklinde izlenim veriyor. Esasında fahiş fiyat olayı var ama bunun altında yatan en büyük sebep ham maddecilerin hammaddeyi kısmaları. Devletimizin özellikle el dezenfektelerinde kullanılan etil alkol ilgili aldığı karar ile piyasada biraz daha gevşeme bekliyoruz. En azından benzin üretiminde kullanılacak olan günlük 270 tonluk etil alkolün bizim gibi dezenfekten firmalarına temin edilme durumu olacak. Bu da büyük bir olasılıkla hammaddenin rayiç bedelini düşürecek” şeklinde konuştu.
  
“Türkiye dezenfektanların başkenti haline geldi”
     Yoğun talebe karşılık veremediklerini ve büyük sıkıntı yaşadıklarını anlatan Demirören, “Üretim sürecinde ve hammadde temininde sorun yaşıyoruz. Sadece biz değil irtibatta olduğumuz diğer dezenfektan üreticileri de aynı durumu yaşıyor” dedi. Normal şartlarda yüzde 65 oranında yurtiçi pazarına hizmet verdiğini aktaran Demirören, “Yüzde 35 oranında Orta Asya, Arap ülkeleri ve Kuzey Afrika’ya ihracatımız var. Bu hafta gelen talepler ile pazar oranımız yüzde 50-50 şeklinde bir hal aldı. Aralık ayı sonunda Çin korona virüs olayını dünyaya açıkladı ve 15 Ocak  tarihlerinde global kriz haline geldi. Şubat ayının ilk haftasında ülkemizde dezenfekte ürünlerinin hammadde pazarında büyük oynama olmadı. Fakat Uzakdoğu pazarında üretimin durması ardından Türkiye bir anda dezenfektanların başkenti, merkezi haline geldi. Bu sebepten dolayı ihracat talebi oldukça arttı. Çünkü Çin dezenfektan ve birçok hammadde de en büyük üretici. Çin fabrikaları kapatınca, Avrupa’da yetersiz kalınca Türkiye’ye çok talep oldu. Aynı zamanda Avrupa ülkeleri iç pazarda dezenfektan ürünlerine kendilerinin ihtiyacı olduğunu gördükleri için ihracatına yasak getirdiler. Türkiye’nin yüzde 35 civarında en fazla etil alkol aldığı ülkelerden biri olan Bulgaristan, İtalya’daki ilk korona virüs tespitiyle beraber yurtdışına hammadde satışını yasakladı. Bu gelişmeler ardından Türkiye bir anda tercih edilir hale geldi” ifadelerini kullandı.

“Ton fiyatı günde 400 doları aşabiliyor”
     1 Şubat itibariyle dezenfekte ürün fiyatlarında tırmanışın başladığını anlatan Demirören, “İlk başlarda ton fiyatında 100 dolar civarında artış oldu. Son iki haftadır günde 200, 300, 400 dolarları aşan bir hale geldi. Hammadde üreticisini arıyorsunuz bin 200 dolar diyor. 3 saat sonra aradığınızda fiyat bin 400 civarında olabiliyor. Şöyle bir durum da var. Mesela firmayı arıyorsunuz bin 400 dolardan anlaşma yapıp parayı gönderiyorsunuz ve ertesi sabah firma size paranızı geri yolluyor. Size vereceği ürünü başkasına 2 bin 600, 2 bin 800 dolar civarında satabiliyor. Maalesef işin içine stokçuluk girdi. Elinde bir varil olan kişi de, elinde 20, 30 tonluk malzeme olan kişi de stokçuluk yapmaya başladı. Çünkü dezenfekte hammaddesi kıymetli maden, döviz piyasası gibi oldu. Sanki bir tabela koydular ve anlık olarak hammaddelerin fiyatları sürekli tırmandırıldı. Darboğaza girmesinden dolayı belki bir yerlerde var bunu bilmiyoruz. Global bir artış söz konusu. İthalatçı firmalardan duyuyoruz. Pakistan’dan özellikle çok miktarda etil alkol yüklediklerini söylüyorlar. Ton fiyatını 700, 800 dolardan veren Pakistan’ın bile ürün fiyatını bin 200, bin 300 dolara çıkardığını söylediler” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü
» ‘Yeşil altın’a koronavirüs engeli
» HAÖ’yü başka hastalıklarla karıştırmayın!
» “Topraksız ve dikey tarımı yapay zekâ ile birleştirdik”
» “Haziran ayında konut satışları artmaya başlar”
» Normalleşme hal fiyatlarına da yansıdı
» Toplu ulaşımı kullanan sayısında düşüş


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni