• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Devreden KDV’ye iade imkanı mükellefi sevindirdi

10 Mart 2018 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

Devreden KDV’ye iade imkanı mükellefi sevindirdi

   ► Ömer Faruk Zengin, tahsil edilemeyen bu vergi nedeniyle finansman sorunu yaşayan mükelleflerin bu yükten kurtulacağını vurguladı.

           SELDA AK     
     Vergi Müfettişleri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Zengin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sevk edilen Katma Değer Vergisi (KDV) Kanununda değişiklik öngören kanun tasarısında “devreden katma değer vergileri devletten iade olarak alınabilecek” maddesinin mükellefleri sevindirdiğini söyledi.
     KDV Kanunu’nda değişiklikler öngören kanun tasarısının TBMM’ye sevk edilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Zengin, tasarının yasalaşmasıyla mükelleflerin şikayet ettiği konuların ortadan kalkacağını ifade etti.

Devreden KDV sorunu çözülüyor
     Devreden KDV’nin sürekli bir alacak olarak mükelleflerin üzerinde kalmasının önemli bir sıkıntı olduğuna işaret eden Zengin, tahsil edilemeyen bu vergi nedeniyle finansman sorunu yaşayan mükelleflerin bu yükten kurtulacağını vurguladı.
     İlgili yasanın meclisten geçmesi, mevzuat ve yönetmeliklerinin hazırlanmasıyla artık vergi mükelleflerinin devreden katma değer vergilerini devletten iade olarak alabileceğini belirten Zengin, 33 yıllık vergi yasasının değişecek olmasını bu alandaki çok büyük bir reform olarak niteledi.
     Ömer Faruk Zengin, yasa ile serbest muhasebeci mali müşavirlere belirli sınırlar dahilinde iade raporu düzenlettirebilme konusunda Maliye Bakanlığına yetki verileceği bilgisini verdi.
     KDV yükümlülüklerinin yeni sistemle daha kolay yerine getirileceğini öngördüklerini dile getiren Zengin, “Maliye Bakanlığı bu yetkisine istinaden gerekli idari düzenlemeleri yaptıktan sonra artık serbest muhasebeci mali müşavirlerde mükelleflerin KDV iade raporlarını düzenleyebilecekler. Mükelleflerde bu KDV iade raporlarını istinaden KDV alacaklarını tahsil edebilecekler.” diye konuştu.  

“Mükelleflerin finans sorunu çözülecek”  
     Zengin şöyle konuştu:
     “Mükelleflerimizin en önemli şikayetlerinden bir tanesi alacakları vergi iadelerinin belli süreyi aşması, bundan dolayı da finansman sorunu yaşamalarıydı. Çünkü devletin belli bir denetim gücü var belli bir müfettiş sayısı var. Bir de yeminli mali müşavirlerin sayıları da tabi mali müşavirlere göre kısıtlı daha az sayıda. Ülkemiz mali müşavir olarak faaliyet gösteren serbest meslek erbaplarının sayısı daha yüksek olduğu için iade mükelleflerimizin iade alacakları daha hızlı sonuçlandırılacak, iade talepleri daha hızlı sonuçlandırılacak.
     Yani mükelleflerin cebine daha hızlı para girecek. Böylece finansman sorunu büyük bir ölçüde çözülmüş olacak. Mükellefler serbest muhasebeci mali müşavir raporuna istinaden artık KDV iadelerini alabilecekler.”

“Denetim biriminde koordinasyon sağlanmalı”
    Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı bünyesinde yeni bir grup başkanlığı olarak KDV İade İncelemeleri Grup Başkanlığı oluşturulacağını belirten Vergi Müfettişleri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Zengin, “Sayın Cumhurbaşkanımızın iradeleriyle Maliye Bakanlığı’nda 4 farklı denetim birimi vardı. Cumhurbaşkanımız özellikle bu konuyla yakından ilgilenerek başbakan olduğu 10 Temmuz 2011 tarihinde Maliye Bakanlığında farklı 4 denetim birimini Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı adı altında topladı. Eskiden gelirler kontrolleri vardı, hesap uzmanı vardı, vergi denetmenleri vardı. İncelemelerin büyük bir kısmını vergi denetmenleri yaparlardı. Maliye müfettişleri vardı. Bu tabi birçok organizasyonsuzluklara, koordinasyonsuzluklara sebebiyet veriyordu ve mükelleflerin mağduriyetine neden oluyordu.” şeklinde konuştu.
     Zengin, KDV iadeleriyle ilgili kurulması planlanan grup başkanlığının alfabetik ayrımlar yerine ihtisaslaşma üzerine çalışmasının uygun olacağı görüşünü aktardı.

“Mülakatlara standart getirilmeli”
     Üyelerinin yaşadığı sıkıntılardan birisinin de 3 yıllık müfettiş yardımcılığı sürecinden geçen kişinin sonradan bir sınava daha girdiğini, bu sınavda başarılı olmasına rağmen mülakatlarda başarısız ilan edilmesi olduğuna dikkati çeken Zengin, “Yazılı sınavı geçmelerine rağmen 10 gün önce mülakat sonuçları açıklandığında 173 tane müfettiş yardımcısının başarısız ilan edildiğini gördük. Tabi bu mülakatlar zarftan soru çekme şeklinde veya denetime tabi olacak şekilde yapılmıyor. Bu da çok sayıda kişinin mağduriyetine neden oluyor. Mülakatlara standart getirilmeli.” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Geleceğin en çok kazandıracak meslekleri hangileri olacak?
» Volt Elektrik Motorları, Turquality markası oldu
» “Bir ülkeye IMF girdi ise o ülkede sosyal barış tehdit altındadır”
» Palandöken, “Gıda israfıyla mücadelenin tam zamanı”
» İZBAN ailesi, Ayfer için seferber
» “Zeytinyağında KDV yüzde 1’e düşürülmeli”
» Türk organik sektörü üç koldan tanıtım atağına kalktı
» “İlave istihdam teşvikleri kapsamında Şubat, Mart, Nisan aylarında işe alınacak sigorta kapsamını genişletiyoruz”
» Soyer: İzmir Hub merkezi olacak
» ESİAD’dan “Gelecek İzmir” projeleri


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.02.2019
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni