• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

DEÜ SUFAI, finallere en yüksekten gidiyor

03 Eylül 2021 Cuma 11:00
12
14
16
18

DEÜ SUFAI,
finallere en yüksekten gidiyor

           HABER MERKEZİ      
     Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) SUFAI Topluluğu, TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilecek Savaşan İnsansız Hava Araçları Yarışması ve Uluslararası İHA Yarışması’nda finale kalan listede en tepede yer aldı. SUFAI ekibini tebrik eden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin akademik gücüyle her zaman öğrencilerinin yanında olduğunu söyledi.
     Dokuz Eylül Üniversitesi’ni (DEÜ) ulusal ve uluslararası insansız hava araçları (İHA) yarışmalarında temsil eden DEÜ SUFAI Topluluğu önemli bir başarıya daha imza attı.  DEÜ SUFAI ekibi, TEKNOFEST kapsamında Bursa Yunuseli Havalimanı’nda 5-9 Eylül’de düzenlenecek olan Savaşan İHA Yarışması’nda final etabına ilk sıradan, 13-19 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek TÜBİTAK Uluslararası İHA Yarışması’nda ise final etabına ikinci sıradan katılma hakkı elde etti.

SAVAŞAN İHA KATEGORİSİ
     DEÜ SUFAI ekibi, 172 takımın başvurduğu ve 20 finalist arasında ‘ilk sırada’ yer aldığı Savaşan İHA Yarışması’na Sabit Kanat Kategorisinde katılacak. SUFAI Proje Ekibi tarafından tasarlanan SAFDER Savaşan İnsansız Hava Aracı, 5-9 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek yarışmada hünerlerini sergileyecek. Yarışma kapsamında İHA’lar arası hava-hava muharebe senaryosu oluşturulacak ve gençlerin bu alanda deneyim kazanarak becerilerini geliştirmeleri sağlanacak. Savaşan İHA Yarışması Sabit Kanat kategorisinde birincilik ödülü 250 bin TL, ikincilik ödülü 150 bin TL, üçüncülük ödülü ise 100 bin TL olacak.
     Tamamen SUFAI Proje Ekibi’nin kendi tasarlayıp ürettiği SAFDER, hiçbir pilot müdahalesi olmadan otonom uçabiliyor. SAFDER ayrıca, başka hava araçlarını takip etme, gerektiğinde kaçabilme yeteneği ile dikkat çekiyor.

ULUSLARARASI İHA KATEGORİSİ
     SUFAI ekibinin katılacağı ikinci yarışma ise Uluslararası İHA Yarışması olacak. TÜBİTAK tarafından altıncısı düzenlenecek yarışmaya ZARGUN İnsansız Hava Aracı ile katılacak DEÜ SUFAI Topluluğu, 13-18 Eylül tarihleri arasında Sabit Kanat Kategorisi’nde yarışacak. Takımların uçaklarının manevra kabiliyetlerinin test edileceği yarışmada birincilik ödülü 40 bin TL, ikincilik ödülü 30 bin TL ve üçüncülük ödülü 20 bin TL olacak.  ZARGUN, tamamen otonom olarak yük bırakma alanını tespit edip taşıdığı yükü bırakabiliyor.
     Proje ekibinin kendi tasarlayıp ürettiği ve yarışma öncesinde üniversiteler arası uzun menzil uçuş rekoru kırdığı, yerli ve milli yazılıma sahip insansız hava araçları SAFDER ve ZARGUN’un iki yarışmadan da ödülle dönmesi hedefleniyor.  

GENÇLERİMİZİN YANINDAYIZ
     Düzenlenecek yarışmalar öncesinde SUFAI ekibine başarılar dileyen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Ülkemiz, insansız hava araçları teknolojisinde dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alıyor. Gençlerimiz de bu alanda katıldıkları yarışmalar sayesinde gelecekte ülkemizin gelişimine sağlayacak çalışmalara imza atacak; bu alanda elde ettiğimiz başarıyı daha üst seviyelere çıkaracak. Biz de akademik gücümüzle öğrencilerimize destek olarak, ihtiyaç duydukları teknik altyapı ve atölye ortamını sağlayarak bu gelişime katkı koymaya gayret etmeyi sürdüreceğiz. DEÜ SUFAI ekibimizin Bursa’da düzenlenecek yarışmalardan da ödüllerle döneceğine inanıyoruz. Bugüne kadar elde ettikleri başarılarla bizi gururlandıran gençlerimize katılacakları yarışmalarda da başarılar diliyoruz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Vefat eden sayısı tekrar 200’ün üzerine çıktı
» Vefat sayısı 19 Ağustos’tan beri ilk kez 200’ün altına indi
» Mandalinalar ihtiyaç sahipleri için hasat edildi
» Lisanslı Harita Kadastro Mühendislerinin hizmet esasları belirlendi
» Moda endüstrisi sürdürülebilirliğe yatırım yapıyor
» Boeing, Çin’den 1 trilyon 470 milyar dolarlık talep bekliyor
» Çelik sektörü çıtayı 22 milyar dolara yükseltti, ihracatçısını ödüllendirdi
» Konaklama tesisleriyle ilgili yönetmelik yürürlüğe girdi
» Muş İl Özel İdaresi okul binası ve çevre düzenlemesi yaptıracak
» TÜGEM’den kiraları düşürecek formül önerileri


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.09.2021
  Ticaret 25.09.2021
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni