• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Deri sektörü ihracatı ilk yarıda % 17 arttı

12 Temmuz 2021 Pazartesi 00:00
12
14
16
18

Deri sektörü ihracatı ilk yarıda % 17 arttı


           HABER MERKEZİ      
     Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (EDMİB)  tarafından 2021 yılının ilk 6 ayında gerçekleşen ihracatın 74.1 milyon dolar tutarında olduğu açıklandı. Bu tutarın aynı dönemde 793.2 milyon dolar tutarlı Türkiye geneli deri ve deri mamulleri ihracatının 10.7’sine tekabül ettiği kaydedildi. EDMİB Başkanı Erkan Zandar, “Bu yılın Ocak-Haziran döneminde bölgemizden gerçekleşen ihracat 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 17 oranında bir artış gösterdi” dedi.

“Turkish Leather Products ile güçlü bir ağ kuracağız”
     Bölgeden gerçekleşen bu ihracatın yüzde 20’sini deri postların, yüzde 12’sini deri konfeksiyonun, yüzde 10’unu saraciye ve yüzde 58’ini ayakkabı ürünlerinin olduğunu belirten Zandar, “Bu yılın Ocak-Haziran döneminde bölgemizden gerçekleşen ihracat 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 17 oranında bir artış gösterdi. EDMİB olarak 2020 yılında küresel ölçekte etkisini gösteren COVID-19 salgını sebebiyle, ticari ilişkilerin ve ihracatın sürekliliğini sağlamak amacıyla sektör temsilcilerimiz ile yaptığımız istişareler neticesinde hızlıca aksiyon aldık ve Haziran ayında deri ve deri mamulleri sektöründe dünyanın ilk dijital fuarı Shoedex’i düzenledik. Birliğimizin dijitalleşme alanındaki faaliyetlerinin devamı niteliğinde olan ve katılım gösterilen fuarlarda elde edilen alıcı firma bilgileri ve üyelerimizin bilgilerini ortak bir platformda buluşturduğumuz “Turkish Leather Products” aplikasyonu projesini yine Haziran ayında hizmete aldık. Bu proje ile birlik olarak ihracat payımızı artırmak ve yabancı alıcılar ile ticari ilişkilerimizi geliştirerek güçlü bir ağ kurmayı hedeflenmekteyiz” ifadelerini kullandı.

“Küresel işbirliklerini geliştirmeye devam ediyoruz”
     Birliğe üye firmaların uluslararası pazarlarda rekabet güçlerinin artırılması ve orta uzun vadede sürdürülebilir ihracat artışı sağlaması amacıyla küresel işbirliklerini geliştirmeye devam ettiklerini belirten Zandar, “Eylül ayında Footwear Distributors and Retailers of America isimli kurulu tarafından gerçekleştirilen Shoe Sustainability Summit’e sponsor olduk. Sektörümüzden gelen yoğun talebe istinaden Ekim ayında Shoedex dijital fuarının ikincisi ayakkabı, saraciye ve deri konfeksiyon sektörlerimize yönelik olarak düzenlenmiş olup üyelerimizin dijital altyapısının gelişmesinde ve sektörümüzün küresel ticarette güçlü bir yer edinmesinde, değişen koşullara adaptasyonunda öncü bir rol üstlendik. Üyelerimize e-ihracat/e-ticaret başlıklarında gerçekleştirdiğimiz eğitimlerle farkındalık kazandırdık. 2021 yılının ikinci yarısında fiziki/dijital fuar ve heyet organizasyonlarımıza, e-ihracat seminer ve sunumlarımız ile üyelerimizi bilgilendirmeye ve ihracatın herkes için ulaşabilir olması için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

     18-20 Temmuz 2021 tarihlerinde İtalya’nın Riva Del Garda bölgesinde gerçekleşecek Expo Riva Schuh & Garda Bags Fuarını anımsatan Zandar, “Birliğimiz Milli Katılım Organizasyonu kapsamında toplam 252 metrekare alanda 11 firmamız katılım gösterecek. 4-6 Eylül 2021 tarihlerinde gerçekleşecek ILM Offenbach Fuarı’nda ise Birliğimiz info standının yer alması planlanlanıyor. Bu dönem içerisinde sektörümüz ihracatının sürdürülebilirliği amacıyla projeler üretmeye devam ediyor olacağız” dedi.


+ Benzer Haberler
» Yeni akım: P-ticaret
» “Amaç, herkes için değer yaratan bir fındık sektörü”
» Temassız devrime kadın tasarımcılar damga vurdu
» Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü süt soğutma zinciri araç ve ekipmanları satın alacak
» Hentbolda Avrupa Kupası rakipleri belli oldu
» Octet’den ilk 6 ayda 900 Milyon TL işlem hacmi
» Türk Telekom’dan 100 bin fidan
» ‘Start-up’ların teknoloji savaşları
» Gaziemir’de ağustos ayı sanat dolu geçecek
» Seyhan Belediyesi uydu üzerinden internet hizmeti alacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.07.2021
  Ticaret 30.07.2021
  Ticaret 28.07.2021
  Ticaret 27.07.2021
  Ticaret 26.07.2021
  Ticaret 24.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni