• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Deri ihracatçılarından başarılı öğrencilere burs

14 Mayıs 2019 Salı 15:00
12
14
16
18

Deri ihracatçılarından başarılı öğrencilere burs

   ► Deri sektörünün nitelikli deri mühendislerine sahip olması için deri mühendisliği öğrencilerine burs verilecek.

           DUYGU GÖKSU     
     Türkiye’ye yıllık 1,6 milyar dolar döviz kazandıran deri sektörü, sektörün daha nitelikli deri mühendislerine sahip olması için 2019/20 eğitim yılından itibaren Deri Mühendisliğini tercih eden başarılı öğrencilere asgari ücrete varan miktarda burs verecek.  
     Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar ve Türkiye’deki Deri Mühendisliği eğitimi veren tek üniversite olan Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Prof.Dr. Behzat Oral Bitlisli, Ege İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirdikleri toplantı ile bu projeyi paylaştı. Toplantıda konuşan Zandar, “Deri mühendisliğini tercih edecek,  başarılı olan 100 öğrenciye her yıl asgari ücret tutarında burs sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Asgari ücret düzeyinde burs
     Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar, “Türkiyenin deri mühendisliği ihtiyacını Ege Üniversitesi karşılıyor.  Bursun maliyetinin 1 milyon liraya kadar ulaşması bekleniyor. Yaklaşık 100 öğrenciye burs verilecek. 12 ihracatçı birliği tarafından destekleniyor. Deri mühendisliğini tercih edecek,  ilk 20 bin arasına girecek olan öğrencilere asgari ücret tutarında burs sağlayacağız. Puan sıralamasında 20 ila 60 bin arasında yer alacak öğrencilere asgari ücretin yüzde 70’i kadar, 60 bin ila 100 bin arasında olacak öğrencilere ise asgari ücretin yüzde 50’si oranında burs sağlayacağız. Puan ortalamalarına göre öğrenim hayatlarının sonuna kadar bu burslardan faydalanabilecekler. Amacımız bu bölümü tercih edeceklerin kalitesini yükseltmek” ifadelerini kullandı.

“Deri sektörüne ivme kazandıracağız”
     Deri mühendislerinin sadece tabakanalerde çalışmadığının altını çizen Zandar, “Türkiye’de her sene 6.5 milyon adet büyükbaş, 50 ila 60 milyon adet küçükbaş deri işleniyor. Bu da 10 ila 11 bin kişinin istihdamı demek. Bizim her sene deri fabrikalarında çalışmak üzere en az 25 tane deri mühendisine ihtiyacımız var. Maalesef son yılladar bölümümüzü seçen öğrenci sayısında düşüşler yaşandı. 2013 yılında derinin ihracattaki 300 milyon doları aşarken, şu anda 2018’de 267 milyon dolara düştü. 2019’da da düşüş trendinin devam edeceğini düşünüyoruz. Amacımız deri sektörüne ivme kazandırmak. Bu devamlı bir proje olacak. Deri sektörünün iyi elemanlara ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.
     Sektör olarak eleman bulmakta sıkıntı çektiklerinin altını çizen Zandar, “Deri sektörü aynı zamanda bir moda sektörü. Bunları anlamak, tasarımcıyla bunları konuşabilmek gerekiyor. Sanatsal bir yönü de var” dedi. Zandar, başarılı isimlere 5 yıla kadar iş garantisi de vereceklerini söyledi.

“Mezunlarımız geniş yelpazede iş bulabilir”
     Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Behzat Oral Bitlisli, Türkiye’de deri ve deri ürünleri sektörüne yönelik lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim ve araştırma faaliyetlerinin sadece Ege Üniversitesi bünyesinde sürdürüldüğünü hatırlatarak, “Deri Mühendisliği Bölümü, bu alanda eğitim veren Türkiye’nin tek akademik kurumudur. Her yıl sadece 20 öğrenci almaktadır. Mezunlarımız yurt içinde ve yurt dışında üretim mühendisliğinden moda endüstrisine kadar geniş bir yelpazede yüksek iş bulma olanağına sahiptir. Ege Üniversitesi Deri Mühendisliği Bölümünün öğrenci sayısı, tanırlılığının az olması ve meslekle ilgili bilgi eksikleri nedeniyle, istenilen düzeye ulaşamamıştır. Bu önemli burs imkanı, deri ve deri ürünleri sektörünün geleceği açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.

“Öğrencilerimiz kariyer imkanına sahip olacak”
     Dünya üzerinde, bu alanda faaliyet sürdüren eğitim ve araştırma kurumlarının sayısının çok az olduğu vurgulayan Bitlisli, “Bunun başlıca sebepleri; özel uygulama alanları, makine parkuru ve ileri düzeyde laboratuvarlar gibi kapsamlı ve yüksek maliyetli fiziki alt yapıya gereksinim duyulması ve yetişmiş öğretim üyesi eksikliğidir. Ege Üniversitesinde ise 40 yılı yakın bir süredir; deri üretim mühendisliği, deri konfeksiyon, deri ürün tasarımı ve üretimi, ayakkabı tasarımı ve mühendisliği konularında eğitim ve araştırma faaliyetleri sürdürülmektedir. Deri Mühendisliğinden mezun mühendisler sadece ülkemizde değil, yurtdışında da, özellikle Uzak Doğu ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere; İtalya, Almanya, İngiltere, Amerika, Brezilya, Meksika, Çin, Hindistan gibi dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde dünyaca ünlü firmalarda görev yapmaktadır. Birçok kurumsal şirket, deri ürün departmanları için mühendis ve yöneticiler aramaya devam etmektedir. Öğrencilerimize ayakkabı tasarımı ve üretimine yönelik dersler de verilmekte olup, mezunlarımız bir kısmı ayakkabı tasarım ve üretim firmalarında çalışma ve kariyer yapma imkanına sahip olmaktadır” açıklamalaorında bulundu.

“Öğrenci sayısı istenen düzeye ulaşmıyor”
     Deri Mühendisliği Bölümü olarak öğrencilerine yurt dışı eğitim ve staj imkanları da sunduklarını ifade eden Bitlisli, “Deri ve Deri Ürünleri Sektörünün çevreye duyarlı yüksek kalitede üretim yapması, tasarıma ve yeni ürün geliştirmeye odaklanması ve ihracata yönelik hedefleri, lisans ve lisansüstü düzeyinde eğitim almış mühendislere olan ihtiyacını giderek arttırmaktadır. Lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim almış teknik personelin, sektörün uluslararası rekabet gücüne ve ihracat hedeflerine katkılar sağlayacağı muhakkaktır. Ancak, Türkiye’deki tek bölüm olan Ege Üniversitesi Deri Mühendisliği Bölümünün öğrenci sayısı, tanınırlığının az olması ve meslekle ilgili bilgi eksiklikleri sebepleriyle, istenen düzeye ulamamıştır” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Oda, Borsa ve STK’lardan destek
» TZOB ve FAO iş birliğini daha ileri aşamaya taşıyacak
» Yüzde 50 gümrük vergisi ABD’ye çelik ihracatını azaltır
» İMDER, 596 milyar dolarlık inşaat projelerine odaklandı
» Rüzgar enerjisinin merkezi Avrupa’da kapasite büyümesi risk altında
» Başkan Tugay ‘yatık bina’ sakinleri ile Vali’ye gidecek
» 2020’ye ‘bembeyaz’ başlangıç
» Çeşme’nin 2020 yılı bütçesi 202 milyon 700 bin lira
» Buca Kent Konseyi’nden “kadın kooperatifçi” atağı
» Web Tapu Sistemi güncellendi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
  Ticaret 12.10.2019
  Ticaret 11.10.2019
  Ticaret 10.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni