• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Deprem ve göç İzmir’in kanseri”

10 Ocak 2019 Perşembe 16:00
12
14
16
18

“Deprem ve göç İzmir’in kanseri”

           EZGİ ÜTKÜR     
     Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan,’Kentsel dönüşüm, göç ve depem’ konusunda bir basın açıklaması düzenledi. Yerel seçimler öncesinde kenti yönetmeye talip olan belediye başkan adaylarına çağrı yapan Aslan, deprem ve göç tehditinin İzmir’in kanseri olduğunun altını çizerek çözüm önerilerinde bulundu. Merkezi yönetimin kentsel dönüşümde yerel yönetimlere yetki vermesi gerektiğini ifade eden Aslan, hükümetin onayı olmadana belediyeler kendi kararlarıyla kentsel dönüşüm operasyonunu başlatamadığını, kanunların yetki karmaşası yarattığını ve kentsel dönüşümü yavaşlattığını belitti.

Göç ve deprem sorunu büyüyor
     İzmir’de çığ gibi büyüyen iki sorundan birinin göç diğerinin deprem olduğunu ifade eden Aslan,  Çözümün kentsel dönüşümden geçtiğini söyledi. Aslan “Kontrolsüz göçün getirdiği yükün en fazlasını İzmir taşıyor. Türkiye şehirleşme oranı yüzde 65 iken, bu oran İzmir’de yüzde 81. Nüfus artış oranı ülke düzeyinde binde 18.28 iken, İzmir’de 23.38. Sürekli göç alan bir şehirdeyiz. 2040 yılında İzmir nüfusu 8 milyon olacak. Bu nüfus nerede, nasıl yaşar? Sorunun çözümü apartman yenileme değil, gerçek bir kentsel dönüşümdür. Bu riskli yaşam, bir an önce güvenli yaşama dönüştürülmeli” diye konuştu.

“300 bin gecekondu”
     İzmir’de her an kırılmaya hazır ve diri 13 fay hattının bulunduğu bilgisini veren Aslan, kent genelinde 20 yaşın üzerindeki binaların bina performans analiz çalışmaları ile deprem master planının yapılması gerektiğini belirtti. Aslan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sorumluluğunda 33 mahalleyi ilgilendiren 918.16 hektar, İzmir Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda 18 mahalleyi ilgilendiren 305.47 hektar kentsel dönüşüm alanı ilan edildiğini ancak buna karşın Uzundere ve Örnekköy dışında kentsel dönüşüm projelerine 5 yıldır başlanamadığını söyledi. İzmir’in uzun yıllardan bugünlere miras kalan alt yapı yetersizliği ve çarpık kentleşmenin ‘can yakıcı’ sonuçlarına dikkat çeken Aslan, ““İzmir’de binaların yüzde 65’i riskli, yaş ortalaması 25, gecekondu sayısı 300 bin. TUİK verilerine göre 313 bin bina, 4 bin 371 hektar alanda kentsel dönüşüm kapsamında yer alıyor. Bu rakamlar kentsel dönüşüm konusunun aciliyetini ortaya koyuyor” dedi.

Belediyelere yetki verilmeli
     Belediyelerin, Bakanlar Kurulu’nun onayı doğrultusunda kentsel dönüşüm yapabildiğine dikkat çeken Aslan, yeni bir yasal düzenlemeyle yetkinin belediyelere devredilmesi gerektiğini söyledi. Aslan “Kentsel dönüşüm konusunda iki ayrı yasa var. Bunlardan biri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na kentsel dönüşüm konusunda yetki veren kanun. Diğeri ise Belediye Kanunu. Hükümet’in onayı olmadan da belediyeler kendi kararlarıyla kentsel dönüşüm operasyonunu başlatamıyor. Bu kanunlar yetki karmaşası yaratıyor ve kentsel dönüşümü yavaşlatıyor” şeklinde  konuştu. Kentsel dönüşümün vatandaşı mağdur etmeden yapılması gerektiğine dikkat çeken Aslan “5” formülüyle 5 binin üzerindeki inşaat firmasının kentsel dönüşümü başarıyla gerçekleştirebileceğini söyledi.

     Aslan, “Kentsel dönüşümün amaca uygun yapılabilmesi için 6306 sayılı yasada yapılacak bir değişiklikle, ya da Büyükşehir Belediye Meclisi’nden alınacak “Kent yenileme plan notu”ile ada bazında, en az 1000 metrekarelik parsellerde 5 metre yola terk edilmesi koşuluyla ve sosyal donatı alanını kendi içinde çözecek, taban alanı yüzde 30’u geçmeyecek şekilde inşaat yapılabilir. Böylece yeşil alan spor alanları, havuz, çocuk parkı vb. sosyal donatıları için de büyük alan kalacaktır. Böylece sürekli göç alan İzmir’de uzun yıllardır devam eden arsa sorunu da giderebilir. Ayrıca kentsel dönüşüm yapılacak mahallelerde ya da ada ve parsel bazındaki çalışmalarda ‘kooperatifçilik modelinin geliştirilmesi ve uygulanmasıyla daha gerçekçi, kolay ve sürdürülebilir bir çözüme ulaşılabilir” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» 25. EVTEKS Fuarı’nın kapıları çocuklarla birlikte açıldı
» Bu fuar herkese kazandıracak
» Akkol: “Sanayinin dijital dönüşümü için başlattığımız atılım ülkemizin rekabet gücüne katkı sağlayacak.”
» Acer, Spin 3 dönüştürülebilir şık dizüstü bilgisayar serisini yeniledi
» Dijital vatandaş olmanın sırları
» Zaman-mekan bağımsız çözümlerle otomasyondaki zorlukları aşın
» Soyer: “İzmir’i Birleşmiş Milletler’in Çocuk Dostu Şehir kriterleriyle tam uyumlu hale getireceğiz”
» 23 Nisan Çocuk Bayramı Selçuk’ta ayrı bir heyecanla kutlandı
» İZTO’da Tüm Koltuklar Çocukların
» Köy okuluna Rotary dokunuşu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.04.2019
  Ticaret 23.04.2019
  Ticaret 22.04.2019
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni