• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Denizciliğin cinsiyeti yok, aklı var

29 Mart 2019 Cuma 19:00
12
14
16
18

   ► Mesleki başarılarıyla adını duyuran kadın denizciler, denizciliğin erkek mesleği olması algısını yıktılar.

     Denizcilik sektörü diğer sektörlere göre çok disiplinli bilgi içeren uluslararası bir ortamda yürütüldüğü için ortaya çıkan zorlayıcı koşullar kadınlar üzerinde daha fazla hissedildi.
     Gelişmiş ülkeler de dahil olmak üzere kadınlar, hemen hemen her sektörde işgücü piyasasındaki konumlarını elde etmek için uzun yıllar boyunca mücadele verdi. Denizcilik sektörü diğer sektörlere göre çok disiplinli bilgi içeren uluslararası bir ortamda yürütüldüğü için ortaya çıkan zorlayıcı koşullar ise kadınlar üzerinde daha fazla hissedildi.

     Gemide kadının uğursuzluk olarak görüldüğü ve kadınların kimliklerini gizleyerek korsanlık yaptıkları zamandan bugüne dek verilen mücadele uzun yıllar sürdü. Kadınların sektörde yer alması dünyaya kıyasla Türkiye’de daha fazla zaman alsa da son yıllarda kadınların denizciliğe olan ilgisi arttı ve başarılarıyla adını duyuran kadın denizciler, denizciliğin erkek mesleği olması algısını yıktılar. Bugün, denizci kadınlar; başta marina ve liman işletmeciliği, gemi kaptanlığı ve deniz turizmi gibi alanlarda çeşitli pozisyonlarda görev alıyor.

Ön yargıyı İstanbul Üniversitesi yıktı
     Türkiye’de, 1960’lı yıllarda eşiyle aynı gemide olmak için kamarot, miço yeterliliklerinden başlayarak ve aktif olarak çalışmasalar da gemide yer alan ilk kadınlar kaptan eşleri oldu. Ülkede lisans düzeyinde denizcilik eğitimi veren kurumlar kadın öğrenci kabul etmezken, bu ön yargı, İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü’ne kadın öğrencilerin kabul edilmesiyle kırıldı. Bu süreç, Deniz Harp Okulu ile devam etti ve 1992/1993 öğretim yılında ilk kadın subay adayı öğrencilerini kabul etti.

Türkiye’nin ilk kadın denizcileri
     1991/1992 öğretim yılında ilk defa kadın öğrencilere kapısını açan İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (DUİM) Bölümü, 1995 yılında Esra Erikçi’yi ilk kadın denizci olarak mezun etti.
     2002 yılına gelindiğinde Yakın Doğu Üniversitesi, Denizcilik Fakültesi ilk kadın denizcileri Meltem Özkul ve Senem Ancın’ı mezun etti.
     Fakültelerin ve yüksekokulların öğrenci alma koşullarındaki erkek olma koşulu 1997 yılına kadar kaldırılmadığı için aradan geçen 7 yılda başka kadın öğrenci mezun verilmedi.
     Bu koşulu ilk kaldıran Dokuz Eylül Üniversitesi(DEÜ) ,Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu ilk kadın denizci mezununu 2004 yılında DUİM Bölümünden Eda Girgin ile verdi.

Araştırmalara göre:
     Denizciliğin erkek mesleği olarak algılanması, işe alımda erkeklerin daha çok tercih ediliyor olması, erkeklerin meslekî gelişimde daha fazla desteklenmesi gibi algılar günümüzde de devam ediyor.
     Denizcilik eğitimi alan öğrenciler ile yapılan araştırmalarda, öğrencilerin cinsiyetinin, onun cinsiyet ayrımcılığı ve önyargısı konusundaki düşüncelerini etkilediği sonucu ortaya çıkarmış ve Türkiye’de aile yapısının kadının rolüne yönelik algısında, denizcilik mesleğinin bir kadına uygun ve olumlu bir iş alanı olarak görülmemesinin öğrencilerin de algılarında belirgin etki yarattığı ortaya çıkıyor. Öte yandan; öğrenciler, sektörde kadına yönelik ayrımcılık yapıldığını ve ön yargıyla yaklaşıldığını belirtiyor.

Eğitimde eşit yaklaşım
     Türk aile yapısında kadın rolüne yönelik algı, denizcilik mesleğinde de görülüyor. Yapılan araştırmalara göre, aile yapısının denizcilik eğitimi alan öğrencilerin algılarında belirgin etki yarattığı gözlemleniyor.
     Denizcilik eğitiminde daha fazla kız öğrencinin bulunması ve eğitim sırasındaki eşit yaklaşımların, yetişen nesillerde cinsiyet ayrımcılığı ve ön yargılarını ortadan kaldıracağı ön görülüyor.
     Ayrıca denizcilik eğitimi alan kız öğrencilerin teşvik edilmesi ve kadın denizcilere daha fazla istihdam sağlanmasının, sektörü bugün olduğundan daha dinamik bir yapıya kavuşturacağı da belirtiliyor.

Sürecek...


+ Benzer Haberler
» Patates ihracatı ilk dört ayda yüzde 236 arttı
» Türkiye GDO’suz pamuk üreten üç ülkeden biri
» Sanayiciler muz üretimi ve ihracatına yönelecek
» “2020’de buğday üretimi 20,5 milyon ton öngörülüyor”
» “Devlet alım yaparsa fıstıkçılar tüccara teslim olmaz”
» “Turizmciler ileriye yönelik tahmin yapamıyor”
» Pandemi döneminde kuru fasulyede ani yükseliş
» Türkiye’de ayçiçeği üretimi 4 yılda yüzde 39 arttı
» 2020’de mercimek ithalatı arttı
» Yılın ilk 4 ayında mısır ithalatı arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
  Ticaret 29.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni