• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Deniz Atasoy ►AKIL OYUNLARI
12
14
16
18
25/03/2021 06:17
Minik Bir Kalbe Dokunmak, Mutluluğun Tadı Bu Olsa Gerek!

     Yeni ve yine bir buçuk yılda 3. öğretmen değişikliği ile karşı karşıya kalmıştık. Kaderimize razı, sahip olduğumuz bitmeyen sabrımızla aldığımız eğitime dayanmaya devam ediyorduk. Artık nedense olanlara şaşırmıyorduk fakat şunu biliyorduk ki, diğer dönem biz olmayacaktık. Zaman hızla geçiyordu ve beklentim sıfırın altındaydı. Başımıza neler geleceği o kadar belliydi ki, sosyal çevrenin bize faydası dışında öğretmenlerin bize kattığı hiçbir şey yoktu. Evet her dokunuş bir gelişmeydi bizim için fakat okul bu demek değildi. Sadece ben değildim böyle düşünen; bizler evlatlarımıza bakım evi değil gelişimlerine katkıda bulunabileceği, eğitim alabilecekleri bir yer istiyorduk. Bu durumun en üzen kısmı da normal dediğimiz öğrencilere sağlanan eğitim hakkı ve gösterilen özendi.. Bizler ötekileriz çünkü.. Peki normal bireylerin sınıflarında belki farklı, belki biraz desteğe ihtiyacı olan bireyler; onlar  da diğer ötekiler miydi?

     Oğlumun gelişimi boyunca birçok olaya tanıklık ettiğim, o küçük kız sadece bunlardan biriydi…
     Okulun öğle arası ve çocuklar sınıflarında yemeklerini yiyorlardı, ben de öğle arası bitmek üzereyken telaşla ellerimi yıkamak için lavaboya girmiştim. Yetişmem gereken bir görevim  ‘’Yine oldu aynı şey, annemi çağırdı öğretmen, yine annem çok üzülecek’’ diyordu. Sınıfın kapısı açıldı gerçekten küçük bir kız çocuğu hareketsiz sırasında oturmuş öylece bakıyordu, öylece hareketsiz.. Kendince bir kusur işlemişti ve öğretmenleriyse henüz sınıfa gelmemişti. Dayanamadım ve yanına gittim. Kendimi tanıttım zaten oğlumdan dolayı beni tanıdığını böylece öğrenmiş oldum. Gözlerini benden kaçırsa da ters giden bir şeyler vardı, sınıfta tüm gözler onun üzerindeydi.

     İsmini sordum, çok güzel bir ismi vardı: ‘İpek’.. Bana güvenmesini söyleyip elinden tutup kardeşlerinin yanına götürdüm. Anne çok kısa bir süre sonra telaşla geldi, elinde kıyafetlerle. Biraz kaygılı biraz mahcup bir şeyler söyleyemese de annenin gözleri ‘’anlatmak istiyorum fakat nereden başlamalıyım’’ der gibiydi. Sürekli teşekkür ediyordu, biraz bahçede oturmak iyi gelir ne dersiniz dedim. İpek’in kocaman bir ailesi vardı; eşinin ailesi ve  çocuklar hep birlikte yaşıyorlardı. Baba uzak yol tır şoförüydü. Kararlar aile büyükleri tarafından alınıyordu. Annenin içinde biriktirdiği sessiz çığlıklar sanırım bugün son verecekti.

     İlk sorum kızınız okuyor mu dedim..Şaşırdı ‘’Deniz Hanım nasıl anladınız?’’ dedi.. İşte İpek‘in içinde bulunduğu durumun temelinde yatan kaynağı belliydi. Okuma yazmayı başaramamış ve bu yüzden sınıfta kabul görmüyordu ve bir de buna alt ıslatma eklenmişti.  Anne bunun farkındaydı fakat bir türlü ailesine sesini duyuramıyordu. Etraf ne derdi sonra, amcaya yeğenin hasta mı derlerdi, eksik mi? yoksa engelli mi? Onların gözünde bu ne kadar da ayıptı! Öğretmeni ise birkaç kez baba ile görüşmek istese de amca engel olmuştu. Bunun sonucunda öğretmen 2. sınıfı da bir okusun da; zaman ne gösterecek demişti.

     Pekiii İpek için kim mücadele edecekti? Hiçbir şey  için geç değil. Bir şeyler yapabiliriz gücünü toplamalısın ve bu akşam ailen ile konuşmalısın evladın için İpek için dedim. Ben her konuda desteğe hazırım İzmir’den rehabilitasyon uzmanı ile görüşeceğim; o ne derse harfi harfine uygulayacağız tamam mı dedim. Vedalaşırken İpek’in bana bir sarılışı vardı ki; minik bir kalbi mutlu etmek, mutluluğun tadı bu olsa gerekti. Eve dönüş vaktiydi yol boyu küçük kızı düşündüm. Düşünüyordum da yüzlerce İpek ve annesi vardı; sessiz çığlıklarını içine atan, kaderlerine razı. İleride özgüvenleri olamayan, başkaları tarafından örselenmiş kalpler. Benim  sadece biriyle yolum kesişmişti belki de o beni bulmuştu .Umarım en kısa zamanda olumlu bir haber ile anne okula gelirdi.  

     Bu sırada müdür bey arkadaşının okul için gönderdiği akıl ve zeka oyunları materyalleri için boş bir sınıf dekore ettiriyordu. Mini mini masalar, sandalyeler, duvarlarda eğitici panolar, resimler bunlara rengarenk bir de materyaller eklenince bırakalım öğrencileri büyük insanları için bile cezp ediciydi. Diğer bir yandan hafta sonu için eğitmenlik eğitimi için hazırlıklar tam gaz devam ediyordu. Köyün el açma börekleri oldukça meşhurdu.  Eğitim Koçları İstanbul’dan bir üniversiteden geliyorlardı. Müdür bey onlar için tepsi tepsi börekler yaptırıyordu. Her detayı düşünürdü nurlar içinde yatsın. Benim heyecanım diğerlerinden daha da farklıydı. Anne olarak geldiğim bu okuldan eğitmen olarak çıkacaktım. Okuduğum okul zaten eğitim temelim vardı ne mutlu bana oğlum ile beraber diğer çocuklara da dokunabilecektim bundan sonra..

     Haftanın son günü son hazırlıklar, üniversiteden gelen kocaman koliler ve içinde çeşitli oyun kutuları, çocuklar gibi mutlu etti bizi. Büyük toplantı salonunu hazırlıyorduk, el ele verdik bu tatlı mı tatlı öğretmen grubu ile. Kapıda beni bekleyen bir anne olduğunu söylediler. Bekleyen İpek’in annesi, elinde mis gibi kokan  bir tabak pişi. ‘’Oldu bu sefer Deniz hanım başardık, eşim ailesini ikna etti sayenizde’’ diyordu. Sabah ilk işim sizin için bunları yapmak oldu ve tüm ailem bundan sonra siz ne derseniz yapmaya hazır dediğinde sanırım bunun en doğru kutlama şekli birbirimize sarılmak diyerek, birbirimize sarıldık ve günün MUTLU SON’u böyle gerçekleşti..

Önceki Yazılar :
Haberler
  İyileşen sayısı yeni vak’aları geçti

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  KÇÖ’nün uzatılması iş dünyasına can suyu oldu

  Yenilenebilir enerjiye kriz antikor oldu

  Tüketici güveni yılın en düşük seviyesinde

  MB: Politika faizi enflasyonun üzerinde oluşturulacak

  Yetiştiricilere 1,5 milyar TL’lik destek

  TBB’nin yeni başkanı Alparslan Çakar

  EPDK: Tüketicilerin faturalarına ilave bir bedel yansıtılmayacak

  Bazı ürünlerin ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı

  “İhracatta fiyat birlikteliği dijital platformla sağlanabilir”

  İnşaat sektörünün 2021 yılı rotası

  Eker’in online olarak düzenlediği 23 Nisan Çocuk Koşusu başlıyor

  İTO ve Türk Telekom’dan KOBİ’lerin dijital dönüşümüne katkı

  Buzda şampiyonluk zamanı

  TEİAŞ 7. Bölge Müdürlüğü yol açma ve kazı çalışmaları yaptıracak

  Setur Marinaları, 3 yıldır üst üste “Türkiye’nin En İyi İş Yeri” ödülünü aldı

  İzmir’de Biz Varız dayanışması büyüyor

  Tüpraş ve Arter’den 23 Nisan’da çocuklara özel sanat etkinliği

  Ege İhracatçı Birlikleri web sitesi Türkçe, İngilizce ve Çince hizmet veriyor

  İzmir Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi tıbbi sarf malzeme satın alacak

  Hırdavat sektöründen ilk çeyrekte 2,4 milyar dolar ihracat

  Büyükşehir Karaburun’daki depremzedelerin yanında

  23 Nisan coşkusu Migros ile evlere geliyor

  Ege Üniversitesi dünyanın en iyileri arasında yer aldı

  Kirazlı eğitimcilerden Başkan Soyer’e hizmet teşekkürü

  VakıfBank’tan sosyal yardım ödemelerine özel; Ön Ödemeli Kart

  ELEKTRİK SARF MALZEMESİ ALINMASI İŞİ

  T.C. İZMİR 3. İCRA DAİRESİNDEN AÇIK ARTIRMA İLE ZİYNET EŞYASI SATIŞI

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Bayraklı’nın sokakları yenileniyor

  Çaldıran Belediyesi inşaat malzemeleri satın alacak

  Turkcell geleceğin siber güvenlik uzmanlarını yetiştiriyor

  Oteller mobil ödeme ile tamamen temassız olacaklar

  Konak’ta dezenfeksiyon atağı

  Dijitalin en karlısı kitap sektörü

  Borusan ve YGA, 10 bin öğrenciyi bilimle buluşturuyor

  İhale Özetleri

  22 Nisan 2021 Tarihli ve 31462 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  Rakamlar yüksek seviyelerini koruyor

  Kısa Çalışma Ödeneği Haziran’a kadar uzatıldı

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Hedef finansmana kolay erişim

  2021’in ilk çeyreğinde çilek ihracatında yüzde 333’lük rekor artış

  Havalimanlarından 73 milyon yolcuya hizmet verildi

  Belarus yatırım yapılacak 50 ülke arasında

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.04.2021
  Ticaret 22.04.2021
  Ticaret 21.04.2021
  Ticaret 20.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni