• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Demuraj ücreti ithalatçıyı zora soktu

13 Eylül 2018 Perşembe 19:00
12
14
16
18

   ► Dövizdeki aşırı oynama ithalatçıların mallarını gümrükten çekmesini geciktiriyor.

     Dış ticaret işlemlerinde konteynerdeki yükün boşaltılması için ithalatçı ve ihracatçının yaptığı anlaşmayla belirlenen sürenin aşılması halinde, konteyner başına alıcı tarafından (navlun dışı) ödenen gecikme bedeli olan Demuraj fiyatları artan kura rağmen hala döviz üzerinden yapılması ithalatçılardan tepki çekti.

     Demuraj fiyatlarının dövizle yapılması ithalatçıların mallarını gümrükten almasını geciktirmesine sebep oluyor. Konuyla ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulunan İzmir Müşavirleri Derneği Başkanı Taşkın Dalay, limanda ithalatçı ve ihracatçıların yaşadığı bir mağduriyet olduğunu söyledi. Dalay, “Bu mağduriyet artan dövizden dolayı demuraj ücretlerini ödeyemeyen ithalatçı ve ihracatçının sırtında büyük bir yük olarak duruyor. Burada Ticaret ve Ulaştırma Bakanlıkların devreye girmesi gerekiyor.  Dün Resmi Gazetede yayınlanan ve 30 gün süre içerisinde kira ve sözleşmelerin TL üzerinden yapılması kararının aynısının demuraj ücretlerinde de acilen hayata geçirmesi gerekiyor” dedi.

     Konteynerlerle limana gelen malı ithalatçının döviz arttığı için alamadığını söyleyen Dalay, “Limandan alınmayan mallar konteynerlerde bekletiliyor. Bu bekletme ücretini acenteler alıyor. Liman burada sadece ardiye ücretini alıyor. Bu ücreti de ithalatçı ya da ihracatçıdan alıyorlar. Bu ücret de yüksek bir ücret. Acentelerin burada elini taşın altına koyup ithalatçı ve ihracatçıya bu zor günlerde yardımcı olması gerekirken tam tersine artan kura rağmen döviz üzerinden bekleme ücreti talep ediyorlar. Acentelerin de bir maliyeti vardır bunu da kabul etmek lazım ama dediğim gibi bu zor günlerde herkesin herkese yardımcı olması gerekiyor” diye konuştu. 

“Bakanlıkların devreye girmesi gerekiyor”
     Dernek olarak kendilerinin bir yere kadar konuyla ilgilenebildiklerini aktaran Dalay, “İthalatçı ve ihracatçılar artan dövizden dolayı maalesef mallarını bekletmek durumunda kalıyor. Döviz bulamıyorlar. Sıkıntı bundan kaynaklanıyor. Limanda bekletilen mallar, sahibi dövizini getirip ödemediği sürece orada kalacak. Limanda gerçekten bir mağduriyet var. Bizim işimiz olmamasına rağmen bir çözümün üretilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Burada Ticaret ve Ulaştırma bakanlıklarının devreye girmesi gerekiyor. Nasıl ki dün kira sözleşmeleri artık TL üzerinden yapılacak diye bir karar çıktıysa, demuraj ücretlerinin de TL üzerinden yapılacak diye bir kararın çıkarılması gerekiyor. Yoksa gerçek anlamda ortada yaşanan bir mağduriyet var.

     Demuraj ücretleri gerçek anlamda çok yüksek bir dövizle gerçekleştiriliyor. Biz daha önce bu konuyla ilgili Gümrük Bakanlığına bir yazı gönderdik. Çünkü burada gerçekten ithalatçı ve ihracatçının sırtında ciddi bir yük var. Limandan alınan bu ücretler çok yüksek. Acilen bir çözümün bulunması lazım” dedi.
     Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamulleri Ürünleri Birliği Başkanı Bedri Girit ise “Kira sözleşmelerinin TL üzerinden yapılması kararının Resmi Gazetede yayınlanması, demuraj ücretleri için de emsal bir karar olmasını umuyorum” şeklinde konuştu.

“Armatörün bildirdiği tarife üzerinden ücret almak durumundayız”
     Öte yandan Demuraj ücretlerinin Dolar ve Euro üzerinden alınmasını değerlendiren Yang Mıng Anadolu Gemi Acenteliği A.Ş. Demuraj İşlemleri Uzmanı İlayda Kani, ise “Demuraj ücretleri Dolar ve Euro üzerinden alınıyor. Ücretlerin ödemesi acenteye kalmıyor armatörün hesabına aktarılıyor. Armatörün belirlediği bir tarife söz konusu olduğu için bir armatör Dolar olarak bizden ücreti talep ederken bir başka armatör ise Euro olarak talep ediyor. Biz faturayı TL olarak kessek kur farkından dolayı biz acente olarak eksiye düşmüş sayılacağımız için armatör bize ne tarife bildiriyorsa o tarife üzerinden ücret almak durumundayız” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Madenci ‘yol haritası’ istiyor
» Doğal taş sektörü ekonomiye ilaç olacak
» Doğal taş ihracatı Türkiye ekonomisini büyütüyor
» “İZFAŞ, fuarlarına sahip çıkıyor”
» “MARBLE ekonomik daralmanın gölgesinde açılıyor”
» “Türk mermerini yeniden ön plana çıkartmalıyız”
» “MARBLE, İzmir’in adını dünyada duyuruyor”
» “MARBLE, İzmir’in imajı açısından çok önemli”
» “2. elde satış artışı bekliyoruz”
» İzmir tarihinde İtalyan mimarlar tanıtıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.03.2019
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni