• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Demir: EKB binanın nüfus cüzdanıdır

11 Ekim 2018 Perşembe 15:00
12
14
16
18

Demir: EKB binanın nüfus cüzdanıdır

   ► VERİMDER, sahte Enerji Kimlik Belgesi (EKB)’ne karşı konut sahiplerini uyardı.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği  (VERİMDER) tüm Türkiye’de başlattığı enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı seferberliğine, ‘Anadolu Buluşmaları’nın üçüncüsüne İzmir’de düzenlediği toplantı ile devam etti. Enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı seferberliği 2020 yılında konut ve işyerlerinin alım satımında Enerji Kimlik Belgesi’nin (EKB) zorunlu hale geleceği belirtilen toplantıda, sahte EKB düzenleyenlerin hapis cezası alabilecekleri belirtildi.
     Toplantıya katılan VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, sahte EKB ve yaptırımlarına ilişkin açıklamalarında bulunurken, Çevre Hukukçusu Arsin Demir ise EKB’nin bir binanın nüfus cüzdanı olduğunu, nüfus cüzdanın sahte olması halinde nasıl yargılanılıyorsa, EKB’nin de sahteliği halinde yargılanıldığını ve hapis cezası olduğunu dile getirdi.

“Evinizin EKB’sini sorgulayın”
     Binalarda zorunlu hale gelen Enerji Kimlik Belgesi’nin enerji verimliliği ve ısı tasarrufunun ölçümlenmesi açısından çok büyük öneme sahip olduğunu belirten VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, “Ev alırken ya da kiralarken evin konumu ve iç tasarımı kadar Enerji Kimlik Belgesi’ne sahip olması da önemli. Piyasada pek çok sahte EKB ile karşılaşılıyor. Bu nedenle mutlaka evinizin EKB’ sini sorgulayın. Sahte olmayan EKB’de ise evin en verimli ve yüksek sınıfta olmasına dikkat edin. Eviniz sıcak bir yuva olurken, bütçe dostu da olsun” diye konuştu.

     Sahte Enerji Kimlik Belgesi sorununun yanı sıra Türkiye’de yapılan ısı yalıtım uygulamalarını ilişkin başka önemli sorunun da, doğru ısı yalıtım malzemesinin kullanımı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Alkin, bütün malzemelerin yalıtım malzemesi olamayacağını belirtti. Her malzemenin bir yalıtım değeri olduğunu ancak düşük yalıtım değerine sahip malzemelerle doğru yalıtım yapılabilmesi mümkün olmadığını açıklayan Prof. Dr. Alkin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gerekli tasarruf hedefine ulaşmak için bu tür malzemelerin yüksek kalınlıklarda uygulanması gerekir. Fakat pratikte bu tür ürünler ya yeterli kalınlıklarda uygulanmamakta ya da bina cephelerinde kısa sürede çatlamalara, kırılmalara kısacası geri dönüşü çok maliyetli sorunlara neden olmaktadır. Isı yalıtımı bir sistemdir ve binanın enerji tüketimine ve bilimsel verilere göre uygulanmalıdır.”

“Yalıtım düzgün yapılırsa dışa bağımlılık biter”
     Çevre Hukukçusu Arsin Demir ise, Türkiye Cumhuriyeti’nin kendi öz kaynaklarıyla kendi enerjisini üretip, enerjide bağımsız hale gelebilecek nitelikte olduğunu ifade etti. Demir, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye, Almanya’da güneş enerjisi verimliği bakımından daha etkinken, bundan istifade etme anlamında daha alt noktalarda. Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak evlerimizin çatılarda, cephelerde bunları kullanarak, evimizin enerji verimliliği açısından yalıtımını da düzgün yaparsak bağımlılık kavramını tamamen düşürebiliriz diye düşünüyorum” dedi.

     EKB’nin bir binanın nüfus cüzdanı olduğunu dile getiren Demir, “Nüfus cüzdanınız sahteyse nasıl yargılanıyorsanız, EKB de sahteyse bu şekilde yargılanıyorsunuz, cezai karşılığı yüksek. Hapis cezaları ile karşılaşabilirsiniz. İdari ve cezai yaptırımların muhatabı olabilirsiniz. Bakanlığın yapacağı denetimler neticesinde gerçeğe aykırı ya da kötü niyetle belge düzenlendiğinin tespiti halinde EKB iptal edilir. Bu belgeyi düzenleyen kurum ve kuruluşlar ise hapis cezası ile cezalandırılır. Bina alırken söylenen sahte söylemlere, müteahhide gidip ‘bana ayıplı mal sattınız, beni kandırdınız’ deyip tüketici mahkemesine gidebilirsiniz. Bunun kamuoyu tarafından bilinmesi gerekiyor. 2020 yılında konut ve işyerlerinin alım satımında enerji verimliği belgesi olmadan alım satım yapamayacağız artık. Bugünden hazırlık yapılması ve toplumsal kanaatin oluşması görüşündeyiz” açıklamalarında bulundu.

“Boya ile yalıtım yapılmaz”
     Enerjinin yüzde 40’ının binalarda kullanıldığını, bu binaların yüzde 85’inin standarda uygun yalıtılmış olmadığını dile getiren VERİMDER Kurucu Üyesi Arkın Konak ise “En büyük sıkıntılardan biri ülkemizin enerji verimlilik hedeflerinin uluslararası düzeyden düşük olmaması. Yenilenebilir enerji kaynakları da binalarda entegre edilmesi gerekiyor. Binalarının tasarımlarının buna uygun olması gerekiyor ve bu bir uzmanlık işi. Bu uzmanlık işini yapacak insanlar Türkiye’de var” diye belirtti.
     Yeni yapılan binaların tamamının C sınıfı olması gerektiğini söyleyen Konak, binada beyan edilen değerin doğru olması gerektiğini belirtti. Konak, sözlerine şöyle devam etti: “Binanız C sınıfı B sınıfı olacak diyorlar. Enerji Kimlik Belgesi veren firmayla anlaşarak bana B sınıfı belge hazırla diyorlar, vatandaşa B sınıfı belge diyorlar. Yalıtımda uygun malzeme kullanılmamasına rağmen. Yalıtım yapılmadığı halde yalıtımlı gibi gösterilen binalar var. Boya ile yalıtım yapılmaz. Yapan varsa bilin ki sizi kandırıyordur. Aldığınız EKB belgesini internette sorgulayabiliyorsunuz.”

 


+ Benzer Haberler
» Günlük Vaka sayısı iki gün sonra tekrar binin altına düştü
» Pire Limanı bu yıl da Avrupa’nın en büyüğü olacak
» SunExpress 4 Haziran’da iç hat uçuşlarına başlıyor
» BSMV binde 2’den yüzde 1’e çıktı
» Pazar günü de yeni vaka sayısı binin üzerinde kaldı
» Yeni vaka sayısı tekrar bini geçti
» Petrol fiyatlarında keskin düşüş ile büyük stok zararı kaydedildi
» Küresel resesyon beklentileri yükselişte
» TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Üreticilerimiz değil aracılar kazanıyor
» Konuta talep Mart sonu itibarıyla azalmaya başladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
  Ticaret 15.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni