• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

‘Daire Projesi’ne AB’den hibe desteği

18 Haziran 2019 Salı 15:00
12
14
16
18

‘Daire Projesi’ne AB’den hibe desteği

   ► Konuk sanatçı programları aracılığıyla sosyal ağ oluşturan ‘daire projesi’nin toplam bütçesi 529 bin avro olarak belirlendi.

           SELDA AK     
     K2 Çağdaş Sanat Derneği koordinatörlüğündeki konuk sanatçı programı olan Daire Projesi’nin Avrupa Birliği’nden hibe desteği aldığı açıklandı. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen basın toplantısında “konuk sanatçı programları aracılığıyla sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları arasında ağ oluşturmayı” amaçlayan Daire Projesi’nin tanıtımı gerçekleştirildi.

     Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, konuk sanatçı programları aracılığıyla sosyal ağ oluşturan “daire” projesi tanıtımına, K2 Sanat Derneği Başkanı Ayşegül Kurtel, T.C. Dışişleri Bakanlığı AB İşleri Uzmanı Ceyhan Çiçek, K2 Çağdaş Sanat Derneği Proje Danışmanı Recep Tuna, K2 Çağdaş Sanat Derneği Proje Koordinatörü Orkide Salar, Hatay Büyükşehir Belediyesi Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Maden, Troya Kültür Derneği Proje Yöneticisi Deniz Erbaş, Nomad Mind Mimarı Çiçek Tezer Yıldız katıldı.

     Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı tarafından Sivil Toplum Destek Programı çerçevesinde yürütülen program çerçevesindeki 10 çalışmadan biri olan ‘Daire Projesi’nin bütçesi  ise 529 bin avro olarak belirlendi.
     Türkiye’de; İzmir, Çanakkale, Hatay, İstanbul, Sinop, Diyarbakır, Mardin, Nevşehir ve Mersin olmak üzere 9 ilde uygulanacak proje kapsamında sanatçıların mevcut yaşama ve çalışma ortamlarının dışında bir yerde konuk olarak belirli bir süreliğine yaşayıp üretim yapmalarına olanak sağlanması hedefleniyor.

“Sanattaki aktif üretime ivme kazandıracağız”
     K2 Çağdaş Sanat Derneği Başkanı Ayşegül Kurtel, konuk sanatçı ağı kurabilmek için uzun zamandır çalıştıklarını belirtti. Sanatçılar için bir platform oluşturmak ve ulusal, uluslararası sanatçıların daha samimi bir ortamda bir araya gelip çalışmasını, beyin fırtınası oluşturabilmesini hedeflediklerini söyleyen Kurtel, “İzmir’e güncel sanatlardaki aktif üretim ortamında ivme kazandıracağız.

     Uluslararası kurumların da desteğiyle projeyi hakkıyla tamamlayacağız” dedi.
     Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı AB İşleri Uzmanı Ceyhan Çiçek, yaptığı konuşmada, sivil toplum kuruluşlarını desteklemeyi istediklerini kaydetti. Sivil toplum kuruluşları arasındaki diyaloğu geliştirmek için çalıştıklarını vurgulayan Çiçek, sanatçıların ‘Daire Projesi’ ile uluslararası bağlantılara ulaşılabileceğini belirtti.

‘Daire Projesi’nin içeriği
     K2 Çağdaş Sanat Derneği Proje Koordinatörü Orkide Salar ise proje hakkında bilgi vererek, varlık ve birlik ekseninde evrenin ritmini simgeleyen kapsayıcı Daire Projesi’nin 15 Ocak 2019 tarihinde başladığını ve 14 Eylül 2020 tarihinde tamamlanacağını söyledi.
     Daire kapsamında Seçici Kurul tarafından 9 ilde “Konuk Sanatçı Programı” uygulamalarını yürütmek üzere yurt içi ve yurt dışından bu alanda bilgi ve deneyim sahibi 9 sanatçının belirleneceğini aktaran Salar, her ilde konuk sanatçılar için ulusal bir açık çağrı yapılacağını söyledi.

     İzmir merkez olmak üzere projenin uygulandığı tüm illerde kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin temsilcileri ile tanıtım toplantıları, ihtiyaç analizleri, olanak tespitleri, çalıştaylar, paneller, gösteriler ve sergiler düzenleneceğini anlatan Salar, “Sivil toplum kuruluşlarının yönetim ve iletişim kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik faaliyetleri de içeren proje tanıtım etkinliğinden kapanışa kadar güncel sanat alanında genel bir farkındalık yaratmayı da hedefliyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» Gürer “PIKTES’li öğretmenlerin kadro talebi mevzuata takıldı”
» Ülker’den 2020’nin ilk yarısında 4,5 milyar TL ciro
» Pandemi sürecinde ilk Yeşil Bono ihracı da Akbank’tan
» E-ticaret sektörünün ekonomiye katkısı planlı büyüme ile arttırılabilir
» İmzalar özgürleşti, pazar büyüdü
» Siber saldırıya uğrayan KOBİ’lerin %60’ı 6 ay içerisinde kepenk indiriyor
» Dijital pazarlama satış performansını yüzde 50 artırıyor
» Kerevitaş’ın konsolide cirosu 1.4 milyar TL
» Kripto fidye yazılımları harekete geçti
» Uygulamalı Çiftçi Okulu için eğiticilere eğitim verildi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni