• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Dağıtım bedelinin faturaya yansıması aylık 98 milyon TL

15 Şubat 2020 Cumartesi 16:00
12
14
16
18

   ► Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu, dağıtım bedelinin bir önceki tarifeye göre yüzde 10,6’lık zamlandırılmasının tarife yapısını değiştirdiğini ifade etti.

     Enerji Piyasası Düzenleneme Kurumu`nun (EPDK) açıkladığı ve 1 Ocak 2020`den itibaren geçerli olan yeni elektrik tarifesinden, konutlarda enerji bedellerindeki yüzde 5,6`lık düşüş, dağıtım bedeline yüzde 10,6 zam yapılarak, sıfırlandı. Enerji üretim maliyetlerinde ortaya çıkan düşüşün faturaya yansımasının engellendiğini, dağıtım şirketlerinin payına zam yapıldığını ifade eden Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu, “EPDK’nın son olarak açıkladığı Kasım 2019’da gerçekleşen aylık toplam 4,44 milyar kilowatt saatlik konut tüketimiyle hesap yapıldığında, dağıtım bedeli olarak tüm meskenlerden aylık yaklaşık 98 milyon TL’lik fazladan tahsilat yapacağı hesaplanmaktadır” dedi.

“Enerji üretim maliyetlerindeki düşüşün faturaya yansıması engellendi”
     Enerji Piyasası Düzenleneme Kurumu’nun (EPDK) 1 Ocak 2020’den itibaren geçerli olmak üzere açıkladığı elektrik tarifesiyle faturalara yansıyan bir artışa ya da indirime gidilmediğini ifade eden Uğurlu, “1 Nisan 2020 tarihine kadar uygulanacak olan tarifede bir öncekine göre; konutlarda enerji bedellerindeki yüzde 5,6’lık düşüş, dağıtım bedeline yüzde 10,6 zam yapılarak, dengelendi. Böylece enerji üretim maliyetlerinde ortaya çıkan düşüşün faturaya yansıması engellenirken, dağıtım şirketlerinin payına ise yüzde 10,6 zam yapıldı” dedi.
     Yeni tarifede tüm grupları için bir önceki tarife dönemine göre enerji bedelinde farklı oranlarda indirim yapıldığını söyleyen Uğurlu, “Alçak gerilimden enerji alan sanayi abonelerine uygulanan enerji bedeli yüzde 3,3 azaltılırken, ticarethanelerde yüzde 3,8, meskenlerde yüzde 5,6, tarımsal sulamada yüzde 3,5 indirim yapılmıştır. Enerji bedelinde farklı oranlarda yapılan indirimler, dağıtım bedeline ise tüm tarife grupları için yüzde 10,6 zam yapılarak, yok edilmiştir. Fatura toplamının bir önceki dönemle aynı kalması sağlanarak, enerji maliyetlerindeki düşüşün yurttaşlara yansımasına engel olunmuştur” ifadelerinde bulundu.

“Dağıtım bedelinin faturadaki payı %32,5’e yükseldi”
     Dağıtım bedelinin bir önceki tarifeye göre yüzde 10,6’lık zamlandırılmasının tarife yapısını değiştirdiğini dile getiren Uğurlu, “Ekim-Kasım-Aralık 2019 döneminde konut faturalarının yüzde 51,3’ünü enerji bedeli oluştururken, bu oran yeni tarifede yüzde 48,4’e gerilemiştir. Dağıtım bedelinin faturadaki payı ise yüzde 29,4’den yüzde 32,5’e yükselirken, fon ve vergilerin payı ise yüzde 19,4’den, yüzde 19,1’e gerilemiştir. Konutlarda enerji bedeli üzerinden oransal olarak tahsil edilen Enerji Fonu, TRT Payı ve Belediye Tüketim Vergisi de otomatik olarak yüzde 5,6 oranında azalmıştır. Fon ve vergilerden pay alan kamu kuruluşları açısından doğrudan bir kayıp söz konusu olmuştur. Aynı tüketim için dağıtım şirketlerinin tahsilatı yükselirken, kamunun vergi ve fonlar yoluyla sağlayacağı gelir düşecektir” diye konuştu.

“Dağıtım bedeli olarak tüm konutlardan fazladan 98 milyon tahsil ediliyor”
     Uğurlu, “Yeni tarife yapısıyla EMO`nun 4 kişilik ailenin asgari yaşam standardı için öngördüğü aylık tüketim olan 230 kilowatt saatlik enerji için konut faturalarında toplamda değişiklik gözükmemesine rağmen, dağıtım bedeli için fazladan 5,1 TL tahsilat yapılacaktır. Dağıtım şirketlerine fazladan aktarılan bu 5,1 TL’nin, 4,7 TL’si enerji bedelinin azaltılmasıyla sağlanırken, geriye kalan 0,4 TL ise fon ve vergilerden kesilerek, dağıtım şirketlerine aktarılacaktır. EPDK’nın son olarak açıkladığı Kasım 2019’da gerçekleşen aylık toplam 4,44 milyar kilowatt saatlik konut tüketimiyle hesap yapıldığında, dağıtım bedeli olarak tüm meskenlerden aylık yaklaşık 98 milyon TL’lik fazladan tahsilat yapacağı hesaplanmaktadır. Kamunun fon vergi kayı ise aylık 7,3 milyon TL düzeyindedir. Meskenlerin tüketimin yalnızca yüzde 22’sinin oluşturduğu göz önüne alınırsa, dağıtım şirketlerine aktarılan miktarın çok daha büyük olduğu söylenebilir” diye konuştu.

     Mevzuat gereği EPDK’nın tarifeleri maliyet temelli olarak belirlemesi gerekirken, maliyetlerinden bağımsız olarak; dağıtım bedelinde talep edilen zam oranını tutturmak için enerji bedelinde rakamsal oynamalar yapmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Uğurlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarifeler ile enerji üretim maliyetler arasındaki ilgi giderek azalırken, elektrik enerjisinin tüm hizmet ve ürünlerin temel girdisi niteliğinde olması nedeniyle genel ekonomi üzerinde kalıcı hasarlara yol açılmaktadır. Yılardır genel enflasyonun çok üzerinde artan elektrik maliyetleri bir yandan yurttaşları yoksullaşmasına neden olurken, bir yandan da üretimi yapan tüm sektörler için dünya ile rekabet sorunu yaratmaktadır. Enerji yönetimi, kısıtlı kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirecek, kamu yararını esas alan siyasi ve ticari müdahalelerden uzak bir yapıya bırakılmalıdır.”


+ Benzer Haberler
» Çelik sektörü ithal edilen mamulleri üretir ise yükselişe geçer
» “KOBITrack ile KOBİ’lere yol haritası sağlıyoruz”
» Yılın ilk yarısında Aliağa’da elleçlenen konteyner arttı
» “Döviz büroları ‘darphane altını’ satsın”
» “Çin’de beyaz eşya üretiminin düşmesi tedarik sıkıntısı yarattı”
» Kemeraltı esnafı düğüncüleri bekliyor
» Patates ihracatı ilk dört ayda yüzde 236 arttı
» Türkiye GDO’suz pamuk üreten üç ülkeden biri
» Sanayiciler muz üretimi ve ihracatına yönelecek
» “2020’de buğday üretimi 20,5 milyon ton öngörülüyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni