• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi başladı

09 Temmuz 2018 Pazartesi 18:00
12
14
16
18

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi başladı

   ► Cumartesi günü milletvekillerinin yemin etmesinin ardından 8 Temmuz’da kabine ve yeni sistemdeki kurullar ile ilgili son detayları ele alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün TBMM’de yemin etti.

           SEDA GÖK / TBMM     
     Türkiye 98 yıldır uyguladığı ‘Parlamenter Sistem’e dün veda etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TBMM’de yemin etmesiyle birlikte Türkiye ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne resmen geçmiş oldu.
     Geçtiğimiz Cumartesi günü milletvekillerinin yemin etmesinin ardından 8 Temmuz’da kabine ve yeni sistemdeki kurullar dahil sistemle ilgili son detayları ele alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün TBMM’de yemin etti.
     Yeni dönemin ilk kararnamesi; Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında, “Cumhurbaşkanlığı 1 nolu kararnamesi” olarak yayımlandı. Bakanlıklara ilişkin düzenlemeler ve Cumhurbaşkanlığı teşkilatı bu kararnamede düzenlendi.

     Yeni Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin devreye girmesi ile de devletin yapısı da yeniden dizayn edilmiş olacak. Seçimin ardından mesaisinin büyük çoğunluğunu kabineyi ve yeni sistemin detaylarını belirlemeye ayıran Erdoğan, yeni sistemde Cumhurbaşkanı yardımcıları ve 16 bakan ile birlikte çalışacak. Cumhurbaşkanlığı teşkilatı bünyesinde dokuz kurul, sekiz başkanlık ve dört ofis yer alacak. Finans Ofisi, İnsan Kaynakları Ofisi, Dijital Dönüşüm Ofisi ve Yatırım Ofisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın çalışarak özellikle yeni dönemin projelerine odaklanacak. Tüm bu birimlerde görev alacak isimlerin de kabinenin ardından netleştirilmesi bekleniyor.  Erdoğan, Beştepe’deki bu törenin ardından hem Bakanlar Kurulu’nu hem de Cumhurbaşkanı yardımcılarını açıkladı. Erdoğan, yeni sisteme dair açıklamalarının ardından 10 Temmuz sabahı ise Azerbaycan’ın başkenti Bakü ve KKTC’ye bir seyahat gerçekleştirmesi bekleniyor.
     TBMM’deki yemin töreninin ardından Anıtkabir’i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliğinde sonrasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yeni sisteme geçişle ilgili özel bir tören düzenlendi. Devlet protokolünün tamamı Külliye’deki törene davet edildi. Erdoğan’ın, Külliye’deki, “yeni sisteme geçiş” töreninin ardından düzenlediği resepsiyona şehit yakınları, gaziler, iş, sanat ve spor camiasından davetliler katıldı.

Törenden satır başları…
     Cumhurbaşkanlığı seçimlerini 26 milyon 330 bin 823 oy ile kazanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’de yapılan yemin töreninin ve Anıtkabir ziyaretinin ardından, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne Süvari Birliği eşliğinde giriş yaptı ve mehter marşlarıyla karşılandı. Erdoğan’ın süvari birliğiyle Külliye’ye girişi sırasında 101 pare top atışı yapıldı. Ayrıca hava, kara ve deniz komutanlıklarına bağlı ordu karargâhlarında da 101’er pare top atışı gerçekleştirildi.  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenecek tören, katılımcı sayısı ve çeşitliliği bakımından dünyadaki en önemli devlet başkanlığı törenlerinden biri olduğu ifade edildi.
     Görevli ve davetlilerle yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı törene öğretmen, itfaiye eri, muhtar, esnaf, maden işçisi, diş hekimi gibi toplumun değişik kesimlerinden vatandaşlar da davet edildi. Dini cemaatlerin ruhani liderlerinin de katıldığı törende, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Armoni Mızıkası, TSK Mehteran Takımı ile TSK Tarihi Birlik de hazır bulundu.
     Misafirlere, darphane tarafından özel bastırılan ve arka yüzünde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve törene ilişkin enstantanelerin bulunduğu 1 liralardan hediye edilecek. Bu özel paraların bir kısmı da tedavüle sokulacak. Ayrıca, tören gününe özel pul bastırıldı.  Törene ayrıca Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya’dan soydaş ve akraba toplulukların siyasi ve dini temsilcileri de iştirak etti.

Yeni sistemden satır başları…
     26 olan bakanlık sayısının 16’ya ineceği yeni yönetim sisteminde yürütmeyi şekillendirecek ve yeni bakanlıkların kuruluşunu düzenleyecek 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi de Erdoğan’ın yemin etmesinin ardından Resmi Gazete’de yayımlandı.
     Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi ile yasama ve yürütme yeniden şekillenirken, bürokratik yapıda da köklü değişiklikler yaşanacak. Başbakanlık makamının kalktığı, yürütmeye ait tüm yetkilerin cumhurbaşkanına devredildiği yeni sistemde Cumhurbaşkanı hem devletin hem de hükümetin başı olacak.
     16 bakanlığın dışında “kurullar” ve “ofisler” de yeni sistemin önemli unsurları var.  26 olan Bakanlık sayısı yeni dönemde; Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı olarak 16’ya düşecek.

     Yeni yönetimle, Türkiye ilk defa cumhurbaşkanına bağlı 9 kurul ve 4 ofisle tanışacak. Cumhurbaşkanına bağlı olarak çalışacak, Finans, İnsan Kaynakları, Dijital Dönüşüm ve Yatırım Ofisleri kurulacak.
     Yine oluşturulacak 9 kurul da cumhurbaşkanı ve bakanlara politika üretecek. Kurullarda iş dünyasından, üniversitelerden, kültür ve sanat, teknoloji, bilim, ekonomi, dış politika gibi alanlarda uzman isimler yer alacak. Yerel Yönetim Politikaları Kurulu, Sosyal Politikalar Kurulu, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, Hukuk Politikaları Kurulu, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu, Ekonomi Politikaları Kurulu, Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu oluşturulacak.
     Yeni yapılanmada, cumhurbaşkanına bağlı 8 başkanlık olacak. Genelkurmay Başkanlığı, Milli İstihbarat Başkanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı, Milli Güvenlik Kurulu, Diyanet İşleri Başkanlığı, Devlet Denetleme Kurulu, İletişim Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) yeni sistemdeki adı “Milli İstihbarat Başkanlığı” olacak. Savunma Sanayi Müsteşarlığı da başkanlığa dönüşecek. Başkanlıkların personeli de cumhurbaşkanlığına bağlanacak.

 


+ Benzer Haberler
» Nestlé Pure Life ve National Geographic’den çocuklar için eğlenceli işbirliği
» ATSO Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy, “Emin adımlarla ilerliyoruz”
» Cimnastikte bir marka: Bornova Belediyespor
» İşsizlik oranı %12,3 seviyesinde gerçekleşti
» Dünya’nın çeliği Türkiye’de test ediliyor
» Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %9,2 azaldı
» E-ticaret sektörü 14 Şubat’ı sevdi
» HALK GYO’nun net kârı 395 milyon TL
» Dacia Duster’a yeni nesil benzinli motor
» İZTO’dan plastik sektörüne güzel haber


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
  Ticaret 11.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni