• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Cumhurbaşkanına yanlış bilgi veriliyor”

28 Kasım 2018 Çarşamba 13:00
12
14
16
18

“Cumhurbaşkanına yanlış bilgi veriliyor”

   ► Kocaoğlu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği ‘İzmir’in su sorunu biz çözdük’ yönündeki açıklamalarına meclis toplantısında cevap verdi.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin grup toplantısında dile getirdiği ‘İzmir’in su sorunu biz çözdük’ yönündeki açıklamalarına meclis toplantısında cevap verdi. Başkan Kocaoğlu, “İzmir’e su getirdik! Bu bilgi cumhurbaşkanına yanlış veriliyor. Bu üçüncü oldu. Daha önce hiç ağzımı açmadım. Ama mecbur kalınca bunu da söylemek durumundayım” dedi.
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısının 7’nci birleşimi Başkan Aziz Kocaoğlu idaresinde gerçekleşti. Oturumda ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2019 Mali Yılı Performans Programı ve ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2019 Mali Yılı Gelir-Gider Bütçesi görüşüldü. ESHOT Genel Müdürlüğü’ne 2019 yılı bütçesi için ayrılan 1 milyar 77 milyon 820 bin TL’lik kaynak AK Parti Gurubunun ret oylarına karşılık meclisten geçti.
     Oturumda ESHOT’a yönelik eleştirilerde bulunan AK Parti Grup Başkan Vekili Ali Kökoğuz, “ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2019 yılı bütçesini incelediğimizde, 853 milyon 283 bin TL gelir, 1 milyar 77 milyon 820 bin TL gider belirlenmiş olup, 224 milyon TL açık vereceği görülmekte olduğundan borçlanmanın giderek yükselerek eski borçlarla beraber dağ gibi olacağı şimdiden netleşmiştir. ESHOT Genel Müdürlüğü geçen yılki performans programında, vatandaşa taahhüt ettiğiniz 2018 yılında çevreci 50 adet körüklü ve 50 adet solo olarak toplam 100 adet ve 3 yıl içinde 400 elektrikli otobüs alım gerçekleştireceğinizi söylemiştiniz. 2018 yılı bitmek üzere bu sözünüzün yerine getirilmemiş olması bir plansızlık ve programsızlık örneği değil midir?” dedi.

“İnsanlar alt alta, üst üste gidiyor”
     Konuşmasında İzmirlilerin toplu ulaşımla ilgili şikayetlerini de dile getiren Kökoğuz, “ESHOT otobüsleri çok dolu taşıma yapmaktadır. Doluluk olarak Çin, Hindistan, Pakistan gibi ülkelerin düzeyinden farksız durumunda, insanlar alt alta, üst üste gitmektedir. Klimasız veya kliması çalışmayan otobüslerle, İzmirliler sıcak havalarda perişan olmaktadır. Kayseri pastırması gibi asılı bir şekilde 1 saat yolculuk yapan vatandaşlarımızda güç ve takat kalmamaktadır. Bu görüntü İzmir’e hiç yakışmamaktadır. İzmirli vatandaşlarımıza çifte standart uygulamaktadır. Gecekondu, varoş semtlerimize en kötü, eski ve az sayıda otobüsler verilerek 60-90 dakikada bir sefer yapıldığından, İzmirliler cefa çekmeye devam etmektedir. ESHOT’un çevreyi kirleten bir kurum olmaktan çıkartınız, çağa ayak uydurunuz. Akaryakıt giderlerini yavaş yavaş en aza indirgeyiniz, çünkü ESHOT’un bu yılki bütçesinin neredeyse yüzde 70’i tüketime ayrılmış durumda, denk bütçe oluşturamadığından ESHOT ileriki yıllarda iflasa sürüklenmesi sürpriz olmayacaktır. 2014 yılından beri, bu yönetim anlayışı ile hazırlanan bütçe tasarısı ve performans programlarının, vatandaşların beklediği şekilde etkin, verimli, kaliteli, başarılı olmaktan çok uzakta kalmıştır. İzmirli hemşerilerimizin parasını, kamunun bütçesini verimli kullanmayarak, çoğunlukla tüketim harcamaları ile boşa harcanan ESHOT Genel Müdürlüğünün 2019 mali yılı bütçe tasarısı ve performans programına AK Parti grubu olarak ret oyu vereceğimizi ifade ederiz” diye konuştu.

“İzmir’de niye İzmir konuşulmuyor?”
     Oturumda söz alan CHP’li Hatice Tatlı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisinin grup toplantısında İzmir’e yönelik söylediği ‘İzmir’in susuzluk sorununu çözdük, İZBAN yine bizimle yapıldı. Şu anda Körfez kokuyor’ ifadelerine tepki gösterdi. Tatlı, “Nasıl yanlış bilgiler aktarılıyorsa yüzde 50 ortak olduğunun farkında mı değil? Uygulamaların çoğunu belediyenin yaptığının farkında mı değil?” dedi.  Tatlı’nın ardından, AK Partili Kökoğuz, “Cumhurbaşkanı burada yok. Bize söz hakkı doğuyor. Su problemi derken Gördes barajından bahsediyor. İzmir’in 50 yıllık su sorunu çözülmüştür” diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, “Tabi tabi, teşekkürler! Burası İzmir meclisi… Herkes konuşur, cevap verir. Ankara’da, İstanbul’da İzmir konuşuluyor da İzmir’de niye İzmir konuşulmuyor?” çıkışını yaptı.   Oturumda kısa süreli gerginlik yaşandı ve Kökoğuz CHP’li sıralara dönerek, “Gördes’i kim yaptı?” dedi.  Kocaoğlu da, “Herkes her yerde nutuk atacak, bu mecliste olmayacak. Böyle bir şey yok! Ben de belgeleriyle söylediklerinize cevap vereceğim” ifadelerini kullandı.

İzmir’e hizmet etmek için çaba gösterin
     Eleştirilere yanıt veren Başkan Kocaoğlu ise “Biz ulaşımdaki zararımızı 10 kat azalttık. Bugün 4 milyonluk kentte günde 700 bin kişiyi raylı sistemle taşıyoruz. Ben İzmir’i İstanbul’la değil Ankara’yla kıyaslanacak bir kenttir. İstanbul’la da kıyasladığımızı düşündüğümüzde İzmir’de şu an faal olarak 179 kilometre raylı sistem çalışmaktadır. 720 kilometrelik raylı sistemin olması gerekmektedir. 2 milyar 300 milyon TL yatırım yaptık. Ben hayatımdan memnunum. Giderek raylı sistem de aratacaktır. Artmak durumundadır. Tramvay konusunda da karşı çıkmalar oldu. Bugün memnuniyet seviyesini ölçtürebilirsiniz. Buca Metrosu için 2017 yılının Aralık ayında Kalkınma Bakanlığı’na projeyi götürdük. Bunun öncesinde Ulaştırma Bakanlığı’nın Alt Yapılar Genel Müdürlüğü incelemişti. 2017 yılında Kalkınma Bakanlığı’na gitti. 3’te 1 fiyatına kredi de bulmuştuk. O günden bugüne onayımız çıkmadı. Biz kimseyi uyutmadık, hiçbir konuyu da unutturmaya çalışmadık. Bugün Cumhurbaşkanlığı’nın ilgili üst kurumunda Buca Metrosu onay beklemektedir. Buca Metrosu’nun Karabağlar’a uzanması söz konusu değildir. Bu böyle gönlünün istediği yere gitmez. Uzundere’den Bayraklı’ya kadar başka bir metro hattı ulaşım planında belirlenmiştir. Ayrıca Çiğli’den de Karşıyaka’yı görerek Bornova’da üniversiteyi gören bir plan vardır. bugün acil olan Buca’dır. Bugün onay gelse bu faizle borçlanıp bu metroyu yapmam. Türkiye ekonomisinin normal bandına çekilmesini beklemek zorundayım. O zaman onay gelseydi yapılırdı. Bu işlere böyle bakın. Bana pas vermeyin. Siz iktidar partisinin meclis üyeleri olarak İzmir’e hizmet etmek istiyorsanız, bizim onaylarımızın çıkması için çaba göstermeniz gerekir” şeklinde konuştu.

“31 Mart akşamı cevabı gör”
     Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İzmir söylemlerine yönelik açıklamalarda da bulunan Kocaoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu üçüncü söylemesi! Bizim devlete, başkanına saygımız vardır.  Devlet varsa millet var diyen, inanan insanlarız. Devlet başkanlarına söz söylemeyiz. Ama kim ne bilgi veriyorsa bilmiyorum. İZBAN’da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çekerler hariç harcadığı para 450 milyon dolardır. TCDD bu 136 kilometrelik Selçuk-Aliağa arasındaki hatta kaç para yatırım yaptığını açıklasın. Onlar AK Parti’nin iktidar olduğu 2002 yılından bu tarafa, ben de başkan olduğum 2004 yılından bu yana yaptığım harcamayı çıkartayım. Kimin ne kadar para harcadığını kamuoyuna açıklarız. Şeffaflık işte budur. Kent kokuyor demesi… Kim niye o bilgiyi verir? Kentin neresi kokar? Partili cumhurbaşkanı olabilir ama benim de cumhurbaşkanım, devlet başkanımdır. İzmir kokmuyor. Herkes kendine baksın kimin koktuğunu biliyor. 1963 senesinde liseyi okumaya gittim. 15 yaşında gittim. Kurbağalı dere hala kokuyor. 56 senedir kokuyor. İzmir’de kokuyordu, Büyük Kanal yapıldı, emeği geçen herkesten Allah razı olsun, şimdi kokmuyor. Körfez kokmuyor kardeşim! Biyolojik çürümeden dolayı koku her zaman çıkar. Bu algı yönetimidir. İzmir kokmuyor. İzmir kokuyor diye propaganda yap, 31 Mart akşamı cevabı gör” dedi.

Su almıyoruz, para veriyoruz
     Gördes barajı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Kocaoğlu, “Yılan hikâyesine dönen Gördes barajını da konuşmak istiyorum. 40 küsur sene evvel Devlet Su İşleri (DSİ) ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol çerçevesiyle suyun belirli miktarıyla İzmir’in su ihtiyacını karşılamak için yapılmıştır. 2010 yılında 27 milyon metreküp su alınmıştır. Sonra baraj delik çıkmıştır. Barajın suyu boşaltılmıştır. Barajın belirli bir kısmına kadar membranla kaplanmıştır. Tekrar doldurulmaya başlanmıştır. O zamandan bu tarafa hiçbir zaman, gün ve saatte Gördes’te toplanan su seviyesi yüzde 12’yi geçmemiştir. Bunu geçtiği an su kaybolmaktadır. Gördes barajının tekrar yapılması gerekmektedir. DSİ 2010 yılında su aldın dedi. 30 yıl ödemesi var. Bizden sonraki senelerde istediler. Biz su almıyoruz dedik. Anlaşmazlık çıkarmayalım diye. 2016-2017 ve 2018 yılında 27 milyon TL parayı ödedik. 27 milyon metreküp 8 senede su aldık. Su verilemediği için Belkavhe’ye yaptığımız arıtmayı deneyemedik. Müteahhitten işi teslim alamadık. Şu anda da bize su verilememektedir. Pompalarda, yollardaki eksiklikler giderilse bile yine suyu veremeyecekler. Ama biz parayı veriyoruz. Uzlaşalım dedik. İzmir’e su getirdik! Bu bilgi cumhurbaşkanına yanlış veriliyor. Bu üçüncü oldu. Daha önce hiç ağzımı açmadım. Ama mecbur kalınca bunu da söylemek durumundayım. Hakikat budur” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» İşsizlik oranı 2018’de yüzde 11
» MB: Ekonomide dengelenme süreci devam ediyor
» Foça turizmi acil çözümler bekliyor
» Selçuk: İşsizlik oranı tahminimizin altında
» Hizmet sektörü güven endeksi 81,6 oldu
» “İstihdam teşvikleri baştan sona değiştirilmeli”
» E-İhracat Zirvesi İzmir’de gerçekleşti
» Evinizde baharı müjdeleyen öneriler
» Paşabahçe ile bahara merhaba deyin
» Vestel’in 12 ürününe Good Design Ödülü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.03.2019
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni