• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Covid 19 tanısı konan her hastaya mutant virüs analizi yapılmalı

24 Şubat 2021 Çarşamba 09:00
12
14
16
18

Covid 19 tanısı konan her hastaya mutant virüs analizi yapılmalı

   ► Prof. Dr. Erkurt: Toplumun % 70’i aşı olana kadar çift maske kullanalım, hijyene dikkat edelim, mesafeyi koruyalım

           SEDA GÖK      
     İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kök Hücre Nakli ve Aferez Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, Covid 19 tanısı konan her hastaya mutant virüs analizi yapılması gerektiğini söyledi. Önümüzdeki süreçte mutant virüs ile mücadelede çift maske uygulamasının önemine vurgu yapan Prof. Dr. Erkurt, “Türkiyede’de 33 ilde mutant virüs tespit edildi. Bulaşıcılığı daha fazla ama öldürücülüğü hala belirsiz. Önümüzdeki günlerde vaka sayımız mutant virüs ile birlikte artacak.

     Hasta ve ağır hasta sayısında artış öngörülüyor. Normal hastalardan toplanan yani korona virüsünü geçirmiş iyileşmiş hastalardan antikor topluyoruz. Bunları da tedavi sürecinde kullanıyoruz. Aynı süreci mutant sürecinde de uygulamamız gerekiyor” dedi.
     Önümüzdeki süreçte gerek Covid-19 gerekse mutant virüs ile yaşamayı öğrenmemiz gerektiğine değinen Prof. Dr. Erkurt, “Bu sorunun önüne geçmek istiyorsak hızlı bir şekilde herkese ulaşan bir aşılama yapmak zorundayız. Çin aşısı dışında bize ulaşabilecek her türlü aşıyı hızlı bir şekilde toplumun en az yüzde 70 kapsayacak şekilde uygulamamız gerekiyor. Herkese aşının ulaşması lazım. Günlük 2 milyon kişiyi aşılayabilirsek bir ay içinde bu orana ulaşabiliriz” diye konuştu.

     Tedavi sürecinde ilk 72 saatin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Enkurt, “İlk 72 saati çok iyi değerlendirmek gerekiyor. Korona virüs sürecinde bunu öğrendik. Mutant virüste daha da hassas olmamız gerekiyor. Vakalarımız bundan sonra ağırlıklı olarak mutant virüse bağlı olacak. Toplum olarak maske kullanımında çok daha hassas davranmamız gereken bir dönemi yaşıyoruz. Tedbirleri korumaya elden bırakmamız gerekiyor. Önümüzdeki 3 ay çok önemli. Amerikan Enfeksiyon Salgın Hastalıklar Komitesi, çift maskeyi öneriyor. Çift maskenin mutant virüsün bulaşıcılığını yüzde 60 yavaşlattığı ifade ediliyor. Yeni ilaçlar var. Bu ilaçlar 3 ay içinde kullanımda olacak. Mutant ve korona virüste etkili bir ilaç gündemde” diye konuştu.

“EN ŞANSLILAR ASLINDA ENFEKSİYONU GEÇİRİP SONRA AŞILANANLAR”
     Bilim dünyasınca, mutant virüse karşı vücuttaki antikor seviyesinin normal Covid-19’a göre 10 kat fazla olması gerektiğinin paylaşıldığını da aktaran Prof. Dr. Erkurt, bu konuda şunları söyledi: “En şanslılar aslında enfeksiyonu geçirip sonra aşılananlar. Çünkü enfeksiyonu geçirip aşılananlardaki antikor miktarı 50-bin kat arttığı için onlar ‘süper donör’ oluyor. Hem kendilerini mutant virüse karşı fazlasıyla koruyacak antikora sahipler hem de plazma bağışlarlarsa plazmalarındaki yüksek antikorlar hastalarımıza daha faydalı olacak. Süper donörler bağışta bulunursa toplayacağımız plazmalarda da yüksek antikor olacağı için hastalarda bunu kullanabiliriz.”


+ Benzer Haberler
» Rakamlar kritik seviyelerini koruyor
» ESHOT tek seferde 364 otobüs alacak
» Rusya’nın uçuş kısıtlaması turizmcilerin planını bozdu
» Savunma sanayindeki büyüme katlanarak sürecek
» Demir-çelik sektöründen 6.8 milyar dolarlık ihracat
» Engelli aileleri için kurulacak Ebeveyn Merkezi, Türkiye’ye örnek olacak
» Karşıyaka’da yasa dışı hurdacılara izin yok
» Manisa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü araç kiralama hizmeti alacak
» Türk Telekom ile şehirler daha verimli
» Petrofer, endüstriyel yağ sektöründe pazar lideri


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.04.2021
  Ticaret 16.04.2021
  Ticaret 15.04.2021
  Ticaret 14.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni