• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Coronavirüs süreci balık ihracatını etkilemedi”

08 Ekim 2020 Perşembe 09:00
12
14
16
18

“Coronavirüs süreci balık ihracatını etkilemedi”

           HABER MERKEZİ     
     Türkiye’nin en büyük ikinci balık ihracat firması olan ve ISO-500’de genel değerlendirmeye göre 136’ıncı, ihracat sıralamasında ise 125’inci sırada yer alan Gümüşdoğa Su Ürünleri Üretim, İhracat ve İthalat A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Halil Gümüşel, coronaviros salgını sürecinin balık ihracatını etkilemediğini belirtti. İhraç edilen balığa daha önce Avrupa’daki restoranlardan çok talep gelirken şimdi marketlerden daha çok talep geldiğini ifade ederek “Artık insanlar balığı marketlerden alıp evlerinde yemeye başladılar” dedi.

     Milas Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi, her yıl İstanbul Sanayi Odası tarafından düzenlenmekte olan ve Türkiye’nin en büyük ilk 500 firmasının belirlendiği İSO-500’ün genel sıralamasında 136’ıncı olan Gümüşdoğa Su Ürünleri Üretim, İhracat ve İthalat A. Ş.’yi ziyaret ederek kutladı ve başarılar diledi. MİTSO yöneticileri, aynı zamanda Türkiye’nin en çok su ürünleri ihraç eden ikinci firması olan ve Gümüşdoğa’nın kendi üyeleri olmasından dolayı da gurur duyduklarını ifade ettiler.

     ISO-500 sıralamasında 136’ıncı olan Gümüşdoğa A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Halil Gümüşel’i ziyaret eden MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ve Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, firmasının başarısı nedeniyle kendisini kutladılar ve başarılarının devamını dilediler. Gümüşdoğa’nın aynı zamanda MİTSO üyesi olmasından da gurur duyduklarını ifade eden MİTSO Yöneticileri balıkların, Milas’taki üretim ve işleme tesislerine sadece 5 km. mesafedeki Milas Bodrum Havalimanı yerine karayolu ile İzmir’e  ve oradan da uçakla İstanbul’a gönderildikten sonra ihraç edilmekte olduğunu hatırlatarak ihracatın doğrudan Milas’tan yapılması için girişimlerini sürdürdüklerini anlattılar. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer “Bir Milaslı olarak bir Milas firması olan ve aynı zamanda odanın da üyesi olan Gümüşdoğa’nın ISO-500’ün genel değerlendirmesinde 136’ıncı sırada yer almasından gurur duyduk” dedi. Reşit Özer, dünyadaki coronavirüs salgınına rağmen ihracatını sürdürmesi nedeniyle de Gümüşdoğa’yı ayrıca kutladığını ifade etti.

     MİTSO Yöneticilerinin ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Gümüşdoğa Su Ürünleri Üretim, İhracat ve İthalat A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Halil Gümüşel, coronavirüs salgınının ihracatı etkilemediğini belirterek “İhracatımızda büyük bir değişiklik yok. Daha önce ihracat yaptığımız Avrupa ülkelerinde balığa talep daha çok restoranlardan geliyordu. Salgın sürecinde talep marketlerden gelmeye başladı. İnsanlar balığı marketlerden satın alarak evlerinde yapmaya başladılar. Sonuçta tüketim miktarında bir değişiklik olmadı” dedi.Üretim, işleme ve paketleme tesislerinde coronavirüse karşı aldıkları önlemleri de anlatan Halil Gümüşel, “Hijyene çok önem veriyoruz. Çalışanlarımızın kontrolleri sürekli yapılıyor. Maske, eldiven, ilaçlama gibi önlemler titizlikle uygulanıyor” dedi.

     ISO-500’ün genel değerlendirmesinde 136’ıncı olan Gümüşdoğa Su Ürünleri Üretim, İhracat ve İthalat A.Ş. 1997 yılında Halil Gümüşel tarafından kurulmuştu. Kurulduğundan bu yana sürekli gelişim gösteren Gümüşdoğa, Milas’taki tesislerinde yılda yaklaşık 12 bin ton levrek ve çipura üretimi yapıyor.  Fethiye’de yılda yaklaşık 15 milyon yavru alabalık üretimi yapan Gümüşdoğa, bunları Kayseri, Erzincan-Tercan, Kütahya-Domaniç, Burdur-Bucak, Muğla-Fethiye, Samsun-Bafra ve Bursa-Osmangazi deki tesislerinde yetiştirerek yılda 10 bin tonu aşkın alabalık elde ediyor.Milas’ta günde 50 ton taze kültür balığı işleyen tesislere sahip olan Gümüşdoğa ayrıca Türkiye’nin en büyük balık yemi fabrikasına sahip bulunuyor. Gümüşdoğa’nın ayrıca günde 40 ton buz üreten bir fabrikası da bulunuyor.

     2019 yılı ISO-500 değerlendirmelerine göre üretimden yaptığı net satışta kamu/özel sektör karmasında 136’ıncı sırada yer alan Gümüşdoğa, özkaynak sıralamasında 91’inci, dönem karına göre 63’üncü, çalışan sayısına göre 1427inci, ihracata göre ise 1257inci sırada bulunuyor. Gümüşdoğa’nın, 2019 yılında ödediği vergi miktarı 62.8 milyon TL, SGK pirimi ise 26.4 milyon TL olarak belirlendi.


+ Benzer Haberler
» Aktif hasta sayısı 37 bin 500’ü geçti
» Riskli durum devam ediyor
» Vergi yapılandırmasının detayları belli oldu
» Pekcan: Küresel ekonomi %4.4 küçülebilir
» Eylül ayında kurulan şirket sayısı arttı
» Boyner, 2021’de 5 yeni mağaza açacak
» Demir yolunda hedef yüzde 80 yerlilik
» Sosyal yardım desteği Ekim ödemeleri başladı
» Sabancı ve Skoda Transportation, güçlerini TEMSA’nın geleceği için birleştirdi
» Çelikte kapasite fazlasına çözüm arayışı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.10.2020
  Ticaret 24.10.2020
  Ticaret 23.10.2020
  Ticaret 22.10.2020
  Ticaret 21.10.2020
  Ticaret 20.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni