• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Çocuk istismarına karşı İzmir, Megan kanunu istiyor

05 Temmuz 2018 Perşembe 14:00
12
14
16
18

Çocuk istismarına karşı İzmir, Megan kanunu istiyor

           HABER MERKEZİ     
     Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya öncülüğünde İzmir’deki tarihi Kemeraltı Çarşısı girişinde bir araya gelen bazı sivil toplum örgütleri temsilcileri, Anatolian Soldiers, 35 army, İzmir Motosiklet Kulübü ile İzmir Chopper isimli motosiklet kulüpleri basın açıklaması yaparak çocuk istismarına karşı Megan Kanunu’nu istedi.
     Çocuk istismarı ve ölümlerinin önüne geçilebilmesi için ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde uygulanan Megan Kanunu’nun, Türkiye’de de uygulanması gerektiğini belirten Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, bu kanunun uygulandığı ülkelerde çocuklara yönelik cinsel suçlarda yüzde 50 oranında azalma olduğunu söyledi.

     Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya, son bir hafta içerisinde Ankara Polatlı’da 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara’dan, ardından da Ağrı’da Ramazan Bayramı’nın 1’inci günü kaybolan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’den acı haber geldiğini hatırlatarak, tüm Türkiye gibi kendilerinin de bağrının yandığını kaydetti. Kaya, “O evlatlarımızın basına yansıyan fotoğrafları aklımızdan çıkmıyor. Öfkemiz büyük. Çocuklarımızın yüzüne baktığımızda Ankara’daki Eylül’ün, Ağrı’daki Leyla’nın yüzünü görüyoruz. Bu vakalar artık son bulsun istiyoruz. Başka aileler evlat acısı çekmesin istiyoruz. Aynı şey bizim evlatlarımızın başına gelir mi korkusuyla yaşamak istemiyoruz” dedi.

     Acı ve öfkenin bu ve bunun gibi olayların yaşanmasına engel olamadığını, yapısal düzenlemelerin artık şart olduğunu belirten Başkan Kaya, son dönemde büyük artış gösteren çocuk istismarı olaylarına karşı acil eylem planı hazırlanması gerektiğini söyledi. TBMM’yi bu konuda caydırıcı kanunlar çıkarmaya çağırdıklarını kaydeden Ümit Kaya, Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde bu suçların cezalarının çok ağır şekilde verildiğini vurguladı. TBMM’den  ABD ve Avrupa’nın pek çok ülkesinde uygulanan Megan Kanunu’nun, Türkiye’de de uygulamasını istedi.

“REFERANDUMA GETİRİN”
     Türkiye’de her 4 saatte bir çocuğun, tecavüz veya taciz ile karşı karşıya kaldığını belirten Kaya, “Sokaklarda yaşayan yaklaşık 25 bin çocuk cinsel taciz ile karşı karşıyadır. Yılda ortalama yaklaşık 7 bin çocuk istismara maruz kalmaktadır. TÜİK’in açıklamalarına göre 7-14 yaş arası çocuklar daha sıklıkla cinsel istismara uğramaktadır. Tekrar ediyorum 7-14 yaş arası çocuklar..! Bu rakamları artık vicdanlarımız kabul etmiyor. Bu suçlara karşı daha caydırıcı ve ağırlaştırılmış cezalar istiyoruz. Tecavüzün affı yoktur, olmasında. Kadına şiddetin özrü yoktur, olmasında. Hayvana zulmün azı çoğu yoktur, olmasında. Mazlumun ve mağdurun yüreğini ferahlatmayan her karar zalime mükafattır. Bedeli ne olursa olsun yeter artık diyoruz. Bu suçlar karşısında atılacak her adımda bu millet her türlü yükü almaya hazırdır. İdamsa idam, kimyasal hadımsa hadım. Megan Kanunu’ysa Megan Kanunu. Eğer bu milletin vekilleri elini bu taşın altına koymayacaksa bu millet referanduma hazırdır. Kurun sandıkları biz sonuna kadar varız” şeklinde konuştu.

“MEGAN KANUNU GELSİN”
     Özel olarak Megan Kanunu’nun çıkmasının İzmirli STK’lar olarak temel ortak arzuları olduğunu ifade eden Kaya, “Bazımız idamı, bazımız kimyasal hadımı tartışıyor ve bu ayrışmadan dolayı sürekli yapılması gerekenler veya toplum vicdanım rahatlatıcı kararları alınamıyor. Ama ulaştığımız noktalar da var. Bunlardan en önemlisi de Megan Kanunu’dur. Çocuklara yönelik taciz ve tecavüz suçlarının engellenmesi amacıyla çıkarılmış, adını 1994 yılında bir pedofili hastası tarafından tecavüz edildikten sonra öldürülen 7 yaşındaki Megan Kanka isimli kız çocuğundan alan bir yasadır. Amerika’da ve Avrupa’nın pek çok ülkesinde uygulanmaktadır. Bu yasayla Danimarka, Almanya ve İsveç’te çocuklara yönelik cinsel suçlarda yüzde 50 oranında azalma olmuştur.

TACİZCİLER İZLENEBİLECEK
     Eğer batılı ülkelerde uygulanmakta olan bu yasa bizim ülkemizde de yasalaşırsa çocuk tacizinden hükümlü kişiler polise nereye gittiğini ne yaptığı haber vermek zorunda olacak ve polis tarafından yaşadıkları alanlarda da gizlice izlenecektir. Mevcut durumda pedofili suçluları hükümleri bitip cezaevinden tahliye olunca toplum hayatına rahatça karışmakta ve bir daha polis gözetimine tabi olmamaktadır. Bu son derece yanlıştır. Bu çocuk tecavüzcülerinin profillerine bakacak olursak birçoğu cezaevine gitse de aynı suçu tekrar ve tekrar işlemektedir. Çocuk istismarı bu kişiler için aykırı bir durum değil neredeyse bir cinsel tercih haline gelmiştir. Bu yüzden cezaevinden tahliyeleri sonrasında da bu kişilere karşı polis gözetimi devam etmelidir. Bu kanunla gözetim altındaki pedofililerin, yaşadıkları bölgelerde çocuk sahibi ailelerde polis tarafından bilgilendirilecektir. Aileler aynı zamanda mahallelerinde ve apartmanlarında pedofili olup olmadığını da polise başvurarak öğrenebilecektir. Çocuk sahibi bir kadın da evleneceği kişinin polise başvurarak pedofili kaydının bulunup bulunmadığım öğrenebilecektir” ifadelerini kullandı.

OKULLAR BİLGİLENDİRİLECEK
     Getirilen en önemli düzenlemenin ise okul yöneticilerine okul çevresinde ikamet eden çocuk tacizcileri ile ilgili bilgi verilmesi olduğunu söyleyen Kaya, “Böylece ilkokul veya anasınıfı öğretmenleri ve idarecileri çevrede bu şahısları gördü mü daha dikkatli olabilecektir. Neye dikkat etmeleri gerektiğini bildikleri için evlatlarımızı daha iyi koruyabileceklerdir. Örneğin okul çevresindeki bir lokanta veya kırtasiyede çocuk tecavüzünden hüküm giymiş biri varsa okul idarecileri ve öğretmenler bu konuda bilgilendirilecektir. Nasıl ki eşine veya başkasına şiddet uygulayan birinin o şahsa yaklaşması kanunla engellenebiliyorsa Megan Kanunu’yla da daha önce çocuk tecavüzünden hüküm giymiş kişilerin çocuklara yaklaşması kanunla engellenmektedir. İşin özü budur. 24 Haziran seçimleriyle İzmir’in 28 vekili meclise bizi temsilen gitmeye hak kazandı. Sayın Binali Yıldırım ve Sayın Kemal Kılıçdaroğlu İzmir’imizin vekilleridir. Kendilerine çağrımızdır. Kimyasal hadım veya idam konusunda anlaşamayabilirler. Ama anlaşabilecekleri ve toplumun mutabık olduğu bir konu varsa o da Megan Kanunu’dur. Bunuz onlardan talep ediyoruz” dedi.

YILDIRIM VE KILIÇDAROĞLU’NA ÇAĞRI
     Başkan Kaya, Nasıl ki eşine veya başkasına şiddet uygulayan birinin o şahsa yaklaşması kanunla engellenebiliyorsa Megan Kanunu’yla da daha önce çocuk tecavüzünden hüküm giymiş kişilerin çocuklara yaklaşması kanunla engellenmektedir. İşin özü budur.
     24 Haziran seçimleriyle İzmir’in 28 vekili meclise bizi temsilen gitmeye hak kazandı. Sayın Binali Yıldırım ve Sayın Kemal Kılıçdaroğlu İzmir’imizin vekilleridir. Kendilerine çağrımızdır. Kimyasal hadım veya idam konusunda anlaşamayabilirler. Ama anlaşabilecekleri ve toplumun mutabık olduğu bir konu varsa o da Megan Kanunu’dur.  Bunuz onlardan talep ediyoruz” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» İşsizlik oranı %12,3 seviyesinde gerçekleşti
» Dünya’nın çeliği Türkiye’de test ediliyor
» Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %9,2 azaldı
» E-ticaret sektörü 14 Şubat’ı sevdi
» HALK GYO’nun net kârı 395 milyon TL
» Dacia Duster’a yeni nesil benzinli motor
» İZTO’dan plastik sektörüne güzel haber
» “Kullanıcı değil, üretici ve yön verici olmalıyız”
» TEB: Eczacılar ilaç bulmakta zorlanıyor
» Meslek hizmet ödülü Prof Dr. Rasih Yılmaz’ın


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
  Ticaret 11.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni