• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Cobot’lar değişen koşullara adaptasyonu kolaylaştırıyor

16 Eylül 2021 Perşembe 14:00
12
14
16
18

Cobot’lar değişen koşullara adaptasyonu kolaylaştırıyor


           HABER MERKEZİ      
     Pandemi ile sektörlerin değişen koşullara uyum sağlamasının kritik öneme sahip olduğunu belirten Universal Robots Türkiye & MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, üreticilerin artık üretimin ya da arzın tehlikeye girmesi ve piyasa talebinin değişmesi durumunda cobot’lar sayesinde üretime ara vermeden devam edebildiğini açıkladı.
     Pandemi koşulları sektörlerin ihtiyaçlarının hızla değişebileceğini gösterirken üreticiler, ayakta kalmak ve piyasanın taleplerini karşılamak için üretim modellerinde otomasyon ve teknolojiye ağırlık vermeye başladılar. Bu sebeple cobot’lar; üretim tesislerinde giderek daha yaygın şekilde kullanılıyor. Firmanın büyüklüğü ya da ürünün özelliği ne olursa olsun cobot’ların her türlü üretim tesisine entegre edilip üretimin her aşamasında esnek şekilde konumlandırılabildiğini belirten Universal Robots Türkiye & MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök “Üretimin ya da arzın tehlikeye girmesi, piyasa talebinin değişmesi gibi durumlar ortaya çıktığında, cobot’lar sayesinde kesintisiz ve verimli bir biçimde üretime devam edebiliyor.” dedi.

Cobot’un yeni bir görev için programlanması yaklaşık 60 dakika
     Cobot’ların hızla kurulumuna ve kolay programlanmasına dikkat çeken Gök, “Cobot’lar yeni bir görevi öğrenme ve bu göreve alışma süreçlerini ortadan kaldırıyor. Üstelik kurulumu da oldukça kolay; cobot’u kutudan çıkarıp kurmak ve basit bir programlama yapmak sadece 60 dakika sürüyor. Daha önce farklı görevler için yazılan programların da ihtiyaç anında sadece seçimler yapılarak kullanılması mümkün oluyor. Yüksek uzmanlık seviyesinde istihdama ihtiyaç duymadan kurulan cobot’lar böylece en küçük işletmelerde bile kolaboratif otomasyona geçme fırsatı sağlıyor. ” dedi.

“Cobot birden fazla görev için uygulanabilir”
     Geleneksel robotlar ile cobot’ların farklarına da değinen Gök, “Geleneksel robotlar tek bir iş için tasarlanır, planlanır, kurulur ve başlatılır. Cobot ise ihtiyaç halinde, kolayca birden fazla görev için uygulanabilir. Esnek üretim imkânı sunarak verimliliği artıran iş birlikçi robotlar, kısa sürede yatırım geri dönüşü sağlar. Cobot’ların geleneksel robotlara göre güvenlik standartları da daha yüksek olduğundan, risk analizlerine bağlı olarak güvenlik bariyeri olmadan insanlarla birlikte rahatça çalışma imkânı sunar” ifadelerini kullandı.

Gök: “Cobot’lar üretimde yüzde 500’e varan verim artışı sağlıyor ”
     İş birlikçi robotlar olan cobot’ların, insanlarla yan yana çalışarak üretimde yüzde 500’e varan verim artışı sağlayabildiğine dikkat çeken Gök, “Kapladığı az alan, kolay kurulumu ve kolay programlanması ile neredeyse bütün sektörlerde üretim hattına esneklik katan cobot’lar, büyük veya küçük ölçekli olması fark etmeksizin artan taleplere yeni bir yatırıma gerek kalmadan cevap veriyor.”dedi.


Universal Robots Hakkında
Merkezi Danimarka’da olan 2005’te kurulan Universal Robots; kolaboratif robot ya da cobot olarak adlandırılan, hafif ve esnek robot kollarıyla endüstriyel robotiği yeniden keşfetmiştir. UR3, UR3e, UR5, UR5e ve UR10, UR10e, UR16e olarak farklı erişim ve taşıma kapasitesiyle CB ve e-Series olarak 2 seri mevcuttur. Universal Robots, dünyanın 50’den fazla ülkesinde kurulu 55.000 cobot ile %60 pazar payına sahiptir. Teradyne Inc.’in bir parçası olan şirketin merkezi Danimarka, Odense’de olup Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan, Romanya, Rusya, Türkiye, Çin, Hindistan, Singapur, Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Meksika’da bulunan bölge ofisleri, dünya çapında yaklaşık 700+ distribütör ve sistem entegratörü ile faaliyet göstermektedir. Universal Robots’un 2019 yılı cirosu 248 milyon dolardır. Universal Robots cobot’ları metal, makine, otomotiv, gıda ve tarım, mobilya, ilaç ve kimya, plastik ve polimer vb. birçok sektörde kullanılmaktadır. Yenilikçi UR+ ‘Tak ve Çalıştır’ uygulamasıyla kolay ve hızlı kurulum sağlayabilen Universal Robots, ücretsiz online eğitim sunulan Universal Robots Akademi ile iş birliğine dayalı robot kavramlarını ve programlanmasını öğrenmek isteyenler için bir platform sunmaktadır. Kolay programlama, hızlı kurulum, esnek konumlandırma ve uygulama, iş birliğine dayalı, herhangi bir güvenlik bariyeri olmadan insan ile beraber çalışmaya uygun yapısıyla (risk değerlendirmesine bağlıdır) kullanıcılara avantaj sağlayan Universal Robots, enerji verimliliği ve dar alanda çalışabilme özellikleriyle işletmelerin maliyetlerini azaltmaktır. Kolaboratif robotlarda standartları belirleyen Universal Robots, robot teknolojisinin Nobel’i sayılan Engelberger Ödülü’nün de sahibi olmuştur.


 


+ Benzer Haberler
» İyileşen sayısı vak’a sayısının üzerine çıktı
» Piyasalarda ‘faiz’ yangını
» Merkez Bankası’ndan faizi %16’ya indirme kararı
» Güzellik sektörü Fuarizmir’de buluştu
» Otopark Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı
» Dernekler toplantılarını elektronik ortamda yapabilecek
» Tüketici güven endeksi Ekim’de %3,6 azaldı
» Yurt içi turizm yüzde 78,0 arttı
» Başkan Soyer’den üretici kooperatiflerine müjde
» ABD-İzmir ilişkileri geliştirilecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
  Ticaret 18.10.2021
  Ticaret 16.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni