• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

‘Çirkin ördek yavrusu’nu arıyorlar

23 Mayıs 2019 Perşembe 10:00
12
14
16
18

‘Çirkin ördek yavrusu’nu arıyorlar

   ► Büyüyen, simetrisi bozulmuş, renk bütünlüğü olmayan benlere dikkat edin.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, Türkiye’nin 2013 yılından itibaren her yıl Mayıs ayı içinde düzenlenen bu projede yer aldığını belirtti.
     Euromelanom Projesi kapsamında tamamen gönüllük esası ile belirlenen gün veya günlerde ücretsiz deri kanseri taramasını içeren bir kampanya düzenlendiğini vurgulayan Çalıkoğlu, “Bu yıl Euromelanomun Türkiye ayağı derneğimizin desteği ile gerçekleştirilecek. Kampanya kapsamında gönüllü dermatologlarımız 20 Mayıs -31 Mayıs tarihleri arasında 22 ilimizde hizmet veren 36 hastanede ücretsiz ben taraması yapacak” dedi.
     Kampanya finansmanının tamamını derneğin karşıladığını, herhangi bir firmadan sponsorluk alınmadığının altını çizen Prof. Dr. Çalıkoğlu, “Ben taramasındaki amacımız, ileride deri kanserine (melanom) dönüşecek benlerin erken teşhisini sağlamak. Erken teşhis olursa, kötüye dönebilecek benleri alarak deri kanserlerini önlemiş oluruz” dedi.

     Benlerin teşhisi konusunda bilgi aktaran Prof. Dr. Çalıkoğlu, “Biz burada büyüyen, simetrisi bozulmuş, renk bütünlüğü olmayan benlere dikkat edeceğiz. Bazen çok sayıda beni olan insanlar bunu fark edemeyebiliyor. Diğer benlere göre simetrisi bozuk, renginde bozukluk olan, hızlı büyüyen değişik benleri dermatoskopi cihazı ile yakalamaya çalışıyoruz. Çünkü bu formdaki benler ileride kansere yani melanoma dönüşebilirler. Yani benler arasındaki çirkin ördek yavrusunu arıyoruz” dedi.
     Erken teşhisin hayat kurtardığına da işaret eden Çalıkoğlu, bu yıl 22 ilde, 36 merkezde yürütülecek projenin, bundan sonra her yıl tüm Türkiye’de yürütülmesi için faaliyetlerini sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.

Güneş koruyucular
     Düzenlenen basın toplantısında konuşan Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Uzm. Dr. Sema Karaoğlu da güneşin cilt üzerindeki etkileri hakkında bilgi verdi.  Karaoğlu, “Güneş ışınları akne, ekzema, sedef, raşitizm gibi bazı deri hastalıkları için faydalı olurken bazı deri hastalıkları ve deri lezyonları için ciddi risk oluşturabilir.  Kanserleşme riski olan bazı deri hastalıklar, yanık skarı olan deri alanları ve benler, uzun süreli güneş teması sonrasında ciddi risk altındadırlar. Cilt kanserlerinin ve ben kanserlerinin görülme sıklığı düşünüldüğünde güneşten korunmanın önemi ortaya çıkar. Ultraviyole ışınları dalga boylarına göre A, B ve C olarak adlandırılırlar. UVC’ nin tümü, UVB nin %90 ı, ozon tabakası, su buharı, O2 ve CO2 tarafından tutulur.

     Yeryüzüne ulaşan UV’nin çoğu UVA birazı da UVB’ dir. Güneş koruyucular UVA ve B ye karşı korurlar. Özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde gelişen güneş yanıkları ileride oluşabilecek deri kanserleri yönünden çok risklidir. Özellikle deride hiçbir emilimi olmaması açısından mineral filtreli koruyucuların gebe ve çocuklara kullanılması önerilir. Deri kanserlerinin oluşumunu önlemek ve sıklığını azaltmak amacıyla, güneşten korunma hakkında bilgi sahibi olmak, özellikle güneşin dik geldiği saatlerde 11-16 arası güneşe maruz kalmamak ve güneş koruyucu kullanma alışkanlığı kazanmak önemlidir” diye konuştu. Karaoğlu ayrıca 50’nin üzerinde beni olan bireylerin kontrollerini daha sık yaptırması ve korunmaya özen göstermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

   ► Çocuklarınızı güneşten korumak için renkli giydirin

     Güneşin zararlı etkilerini azalmak konusunda tavsiyelerde bulunan Euromelanom Türkiye Başkanı Prof. Dr. Nahide Onsun ise bilinenin aksine çocuklara beyaz renkten ziyade renkli kıyafetler giydirilmesini önerdi. Özellikle çocukluk döneminde güneşin zararlı etkilerinden korunmanın önemine vurgu yapan Prof. Dr. Onsun, güneş kremi ile birlikte şapka ve UV korumalı gözlük kullanımının da ihmal edilmemesi gerektiğini ifade etti. Mineral içerikli 30 faktör ve üzeri güneş koruma kremlerinin tercih edilmesini isteyen Prof. Dr. Onsun, tüm bireylerin yılda bir defa tam deri muayenesi yaptırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

   ► Her 9 Dakikada Bir Kişi Deri Kanserinden Hayatını Kaybediyor

     Deri kanserleri ve melanom konusunda rakamlarla değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Çalıkoğlu, her yıl dünyada 132 bin melanom kanseri ve 3 milyon melanom dışı deri kanseri teşhis edildiğini kaydetti.
     Teşhis edilen kanserlerin üçte birinin deri kanseri olduğunu ifade eden bulunan Prof. Dr. Çalıkoğlu, “Deri kanseri kolayca önlenebilir bir kanser iken, 2016 yılında 61 bin 680 kişi melanom deri kanserinden öldü.
     Bu da dünyada her 9 dakikada bir kişi deri kanserinden hayatını kaybediyor’ demektir. IPSOS’un 23 ülkede 20 bin kişiyi kapsayan çalışmasında bu kişilerin %88’i güneşten korunmamanın deri kanseri riskini artırdığını kabul etmiştir. Ancak %18’i güneşten korunduğunu ifade etmiştir. Araştırmaya katılanların % 87’si çocukl
     arına sıklıkla güneş kremi kullandıklarını söylemiştir. Güneşten korunmanın sadece yaz tatillerinde değil, diş fırçalamak gibi her gün yapılan bir alışkanlık haline getirilmesi şart” dedi.


+ Benzer Haberler
» KOBİ’ler geleceklerini ’karne’ ile belirleyecek
» Ağustos’ta kurulan şirket sayısı % 26,34 azaldı
» Finans dünyasının yıldızları Sardis için toplandı
» Kruvaziyer gemiler İzmir’e geri dönüyor
» Çinliler, Türk kuru meyvelerini çok sevdi
» İzmir’de bulunan sürücü kurslarına eğitim
» Temizlik ve hijyen rekabette fark yaratıyor
» Tedavide ‘ameliyathane’ muamması
» ZES sıfır emisyon için yatırımlarını sürdürüyor
» Kışın artan faturaların çözümü Multipor’da


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.09.2019
  Ticaret 21.09.2019
  Ticaret 20.09.2019
  Ticaret 19.09.2019
  Ticaret 18.09.2019
  Ticaret 17.09.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni