• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Çin’e ihracatı artırma zamanı

01 Kasım 2018 Perşembe 15:00
12
14
16
18

Çin’e ihracatı artırma zamanı

   ► Başkan Mahmut Özgener, “Çin’in son dönemde sadece ihracata değil, ithalata da yöneleceğini dile getirmesi dikkatimizi çekiyor” dedi.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Ticaret Odası(İZTO) Ekim ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Selami Özpoyraz idaresinde gerçekleştirildi. Meclis toplantısında konuşan Başkan Mahmut Özgener, “ABD’nin Çin’e yönelik ithalat vergilerini 2019 yılında daha da yükselteceğini duyurması, Çin’in de karşı atağa geçmesi, aylardır süregelen ticaret savaşlarının tuzu biberi oldu. Çin’in son dönemde sadece ihracata değil, ithalata da yöneleceğini dile getirmesi dikkatimizi çekiyor. ABD ile yaşamakta olduğu gerginlik de bizim için bir fırsat olabilir. Şu an Çin’e ihracatımızı arttırmanın tam zamanı” ifadelerini kullandı.

ABD ile Çin arasındaki gerginlik fırsat olabilir
     Meclis toplantısının açılışında konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener,  IMF’nin güncellemesini yayınladığı Küresel Ekonomik Görünüm Raporuna değinerek “Raporda hem gelişmiş ülkelerin hem de gelişmekte olan ekonomilerin önünde riskler olduğuna dikkat çekilse de genel anlamda olumlu değerlendirmeler mevcut.  Ülkemizde de dışa bağımlılığımızı azaltmak için daha rekabetçi ve yenilikçi düşünmemiz gerekli. Öte yandan ABD’nin Çin’e yönelik ithalat vergilerini 2019 yılında daha da yükselteceğini duyurması, Çin’in de karşı atağa geçmesi, aylardır süregelen ticaret savaşlarının tuzu biberi oldu. Çin’in son dönemde sadece ihracata değil, ithalata da yöneleceğini dile getirmesi dikkatimizi çekiyor. ABD ile yaşamakta olduğu gerginlik de bizim için bir fırsat olabilir. Şu an Çin’e ihracatımızı arttırmanın tam zamanı. Bildiğiniz gibi biz bu öngörüleri ve Çin’in potansiyelini düşünerek pek çok projeyi hayata geçiriyoruz” dedi.

“Gümrük ve ticaret imtiyazlarımızı kaybetmemeliyiz”
     2016’da referandum yaparak Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı alan İngiltere ilgilide konuşan Özgener, “Süreç 29 Mart 2019’da kesinleşmiş olacak ve 2020 sonuna kadar bir geçiş dönemi olacak. İngiltere, AB ile sahip olduğu avantajları kaybetmemek için müzakereler yaparken, bizim de Gümrük Birliği çerçevesinde bu ülke ile olan gümrük ve ticaret imtiyazlarımızı kaybetmemek için hareket etmemiz gerekiyor. 5 ay gibi çok kısa bir süremiz var. Geçen hafta beni ziyaret eden İngiltere Büyükelçisi Sir Chilcott’a da Brexit sonrasında Türkiye ile ticaretin ne ölçüde etkileneceğini sordum. Kısa süreli bir sıkıntı yaşanabileceğini ancak karşılıklı atılacak adımlarla bu durumun Türkiye lehine dönebileceğini belirtti. Sürecin resmiyet kazanmasından önce, Ticaret Bakanlığımızın da hassasiyetle üzerinde durduğu gibi İkili Ticaret Anlaşması’nı en kısa sürede tamamlamak gerekiyor” diye konuştu.

Yeni yönetimden ilk uluslararası anlaşma
     İZTO Heyetinin geçtiğimiz hafta içinde gerçekleştirdiği Yunanistan temasları hakkında da açıklamalarda bulunan Özgener, “Atina Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Konstantinos Mihalos’la görüşmemiz oldukça verimli geçti, özellikle Girişimcilik Merkezi ve Tarım OSB projelerindeki işbirliği davetimize çok dostane bir karşılık aldık. Kruvaziyer Turizm ile ilgili olarak da Kruvaziyer gemilerinin yeniden Doğu Akdeniz’e çekilmesi için işbirliği ve ortaklık yapılması, kruvaziyer işletmecisi büyük şirketlere iki ülkeyi kapsayacak destinasyon öneri ile gidilmesi konusunda fikir birliğine vardık. Son durağımız Pire Ticaret ve Sanayi Odası oldu. Aynı zamanda Yunanistan Ticaret ve Yatırım Konfederasyonu Başkanı olan Oda Başkanı Korkidis ile de önemli bir görüşme gerçekleştirdik ve ilişkilerimizi ileri seviyeye taşıyacak bir işbirliği anlaşması imzaladık. Pire ile imzaladığımız anlaşma, Yunanistan’daki Odalarla imzaladığımız 10. Anlaşma olurken, yeni yönetimimizin de ilk uluslararası işbirliği anlaşması oldu. Bu ziyaret sonucunda Yunan Dışişleri Bakanlığı ve Yunanistan’daki diğer Oda ve kurumlarla birlikte, 2019 yılında İzmir, Atina ve Selanik’te İş Forumları düzenleme konusunda görüş birliğine vardık” ifadelerini kullandı.

Akdeniz’in girişimcilik merkezi
     İZTO tarafından kurulacak olan Girişimcilik Merkezi projesini önemsediklerini belirterek “Atina temaslarımızda dahi gündem dönüp dolaşıp girişimciliğe gelince doğru bir başlangıç yaptığımızdan bir kez daha emin olduk. İzmir’in 20-30 yıl sonrasını hayal ediyorsak meslekleri de buna göre kurgulamalı, şimdiden insanımıza yatırım yapmalıyız. Girişimcilik Merkezimiz aynı zamanda yenilikçi fikirlerini hayata geçirecek gençlerin sırtını dayayacağı bir “cesaret merkezi” de olacak. Sınırlarımızı da geniş tutuyoruz, sadece İzmir’in değil Akdeniz’in girişimcilik merkezi olmak istiyoruz. Dünyanın en iyi örneklerini inceleyip kentimizin avantajları ile harmanlayarak kuracağımız Girişimcilik Merkezi’nde birçok başarı hikayesine tanıklık etmek için çok çalışacağız” ifadelerini kullandı.

İZTO’da ihracat ofisi kurulacak
     Ticaret Bakanlığı ve TOBB’un Türkiye ihracatına çok önemli katkıda bulunacak bir proje başlattığını da belirten Özgener,  proje kapsamında İZTO’da İhracat Destek Ofisi kurulacağını ve İZTO üyelerinin ihracatla ilgili her türlü bilgiyi bu ofisten alabileceğini söyledi.

Kemeraltı’na sahip çıkmak vazifemiz
     Meclis toplantında Meclis Üyesi Adil Özyiğit ise Kemeraltı’nın tekrardan canlandırılması ve turizm merkezi haline getirilmesini istedi. Özyiğit’e cevap veren Başkan Özgener de “Kemeraltı sorunu bizimde bıkmadan usanmadan ilgilendiğimiz bir sorundur. Tüm sektörlerimizde yaşanan bütün sorunlar için Aziz Kocaoğlu’na gittiğimizde bizi çok sıcak karşıladı. Ama sağ olsun bir takım konularda anlaşamadık. Onlardan biri de Kemeraltı sorunuydu. Umarım bir gün Aziz Kocaoğlu’nu  bir gün bir takım konularda ikna ederiz diye umuyorum. Kemeraltı’na sahip çıkmak hepimizin vazifelerinden biri. Kemeraltı’ndaki bir merkezi binayı alıp orada yapalım diye. Kemeraltı’nı canlandırmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Faaliyetlerimizi halka taşımalıyız
     Meclis Üyesi Koçali Al’da 29 Ekim törenleri kapsamında İZTO Üyelerinin yürüyüşü sırasında halkın heyecanlandığına dikkat çekerek “İzmir Ticaret Odası’nın varlığı çok önemli. Odanın faaliyetlerini halka taşımalıyız. Burası çok önemli bir parlamento. İzmir reel ekonomisinin sahibi biziz. Halk bizi görünce heyecanlanıyor. İzmir milliyetçiliğini ön plana çıkarmamız lazım. Biz farkındalık yaratmalıyız. Eğer biz farkındalık yaratmazsak, İzmir ruhunu sanayicimize, çiftçimize, esnafımıza, tüccarımıza vermezsek İzmir farkındalığını yaratamayız. Daha çok yatırım, daha çok istihdam oluşturmalıyız. 29 Ekim’de olduğu gibi bu tür etkinliklerde halk bizi gördüğü zaman benim tüccarım yürüyor, Cumhuriyete ve Atatürk’e sahip çıkıyor diyor. Biz İzmir’den Türkiye’ye bu görüntüyü paylaşırsak krizi de atlatırız, bu bizim elimizde olan bir şey” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Ofis kiraları yüzde 62 arttı
» Anadolu beşik gibi sallanıyor
» Palandöken, “Elektrik, doğalgaz ve suda vergiler kaldırılmalı”
» FAO, Suriyeliler ve ev sahibi topluluklar için tarım sektöründe daha iyi iş imkânları sağlayacak projesi’ne başladı
» 2025’te ikinci el araç pazarının yüzde 25’i kurumsallaşacak
» Birlikte Grubu Mimarlar Odası’nda “Değişim” için aday
» 29 Ekim 2023 için Çankaya vurgusu
» ESBAŞ gıda işletmeleri, yemek yarışmasında ‘Kuzunun Akdeniz Yolculuğu’ ile ikinci oldu
» EMD’den yaşamını yitiren üyeler için anma töreni
» EnerjiSA Enerji A.Ş., TEİD üyeleri arasına katıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.01.2020
  Ticaret 23.01.2020
  Ticaret 22.01.2020
  Ticaret 21.01.2020
  Ticaret 20.01.2020
  Ticaret 18.01.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni