• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Çimentoda maliyetine ihracat dönemi”

17 Eylül 2020 Perşembe 14:00
12
14
16
18

“Çimentoda maliyetine ihracat dönemi”

   ► Dünya’nın 6’ncı büyük çimento üreticisi konumunda bulunan Türkiye’deki kanaat önderleri, sektörün iç pazarda ‘üvey evlat’ muamelesi görmesinden yakınıyor.

           SELDA AK / ÖZEL     
     Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından Türkiye ekonomisini inşa eden çimento sektörünün bölgesel dinamikleri ve ülke ekonomisine etkilerini tartışmak üzere gerçekleştireceği “Anadolu Buluşmaları” Erzurum ile başladı. Dünya Gazetesi iş birliği ile gerçekleşen online buluşmaya, TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Erçimsan ve Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, Dünya Gazetesi Yöneticisi Hakan Güldağ, Dünya Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar konuşmacı olarak katıldı.

“Maliyetine ihracat yapıyoruz”
     Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Erçimsan ve Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik bölgedeki yatırım amaçlarının kalkındırılması ve geliştirilmesi yönünde olduğunu belirtti. Bölgenin maalesef istedikleri seviyede gelişemediğini anlatan Yücelik, “Milli gelire baktığımız zaman tamamen geride seyrediyor. Onun için biz gece gündüz çalışarak bölgenin kalkınmasına yüklendik. Burası deprem kuşağı bölgelerden biri. Bu bölgede büyük gayret ettik. Yani Van’dan tutun da bütün bu bölgelerde beton santralleri ile sektörü çok ciddi manada destekledik. Bu sektör olmasa inşaat bu seviyede gelişmezdi. Tabi bizim sektörümüz Türkiye çapında üvey evlat muamelesi görüyor. Neden derseniz, bugün kayıtlı bir şekilde büyük yatırımlar yapıyor, hiçbir kayıt dışılık yok. Kriz dönemlerine rağmen hiç durmadan gece gündüz çalışan bir sektör. Sektör maliyetlerin altında ihracat yaparak ülkeye döviz getiriyor. Yani girdilerin çok ciddi manada artışlarını görüyoruz. Bu konuda büyük gayret sarf etmemiz lazım. Hükümet nezdinde de zaman zaman dile getirdim. Bugün elektriğin kilovatı 500 TL’nin üzerinde. YEKDEM diye bir şey çıkarmışlar bu girdiler malum çimento sektöründe kullanılan enerjiye kömür, elektrik, doğal gaz vs. dolara bağlı. Dolar kuru artarken malum elektrik fiyatları da aynı paralelde artış gösteriyor. Bugün maliyetine ihracat yapılıyor. 40-50 dolara satılan klinker şu an 23 dolardan 27 dolara daha yeni çıktı. Onun için bu sektörün çok ciddi manada desteklenmesi gerekiyor. Türkiye’ye çok ciddi döviz getirecek bir sektör. Ama maliyetlerine bu mücadeleler yapılıyor. Hükümetimiz bu konuda destek olmalı” diye konuştu.

“Dünyanın en çok çimento ihracatı yapan ülkesi olacağız”
     Çimento sektörünün coğrafyamızda büyümenin belkemiği olan bir sektör olduğunu aktaran TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, “Birçok sektörü beraberinde sürükleyen bir sektör. Her şeyden öte gelişimi medeniyeti gelişmeyi imkanlı kılan bir sektör. Maalesef bazen çimento ve betonla ilgili olumsuz eleştiriler alıyoruz. Ama çimento ve beton olmasa bugünkü konforda ve medeniyet ölçüsünde yaşamamız mümkün olamazdı. Tabi ki her ürün gibi çimento ve betonu doğru kullanımını sağlamamız lazım. Bizim ürünlerimizde bu anlamda gelişimde ve çağdaş yaşamda önem arz ediyor. Önemli bir istihdam sağlayan bir sektör. Türkiye genelinde yaklaşık 50’den fazla tesisimizle yaklaşık 26 çimento oyuncusuyla bölgemizin en önemli çimento oyuncusuyuz. Sadece Türkiye için değil bütün yakın coğrafyamızdaki bölgede önemli bir oyuncuyuz. Avrupa’nın en büyük çimento üreticisiyiz. Dünya’nın 6’ncı büyük çimento üreticisiyiz. İhracat açısından baktığımızda her zaman ilk 3’te yer alan bir sektör. Dünyanın en çok çimento ihracatı yapan ülkesi olacağız. Çimento camiası gerçekten çok kuvvetli bir camia. Ülkesine milletine ve ekonomisinin büyümesine çok büyük katkı sağlayan ve katkı sağlamaya devam eden bir camia. Biz elimizden geldiği kadarıyla Türkiye ekonomisinin büyümesi ve gelişmesi adına her türlü sorumluluğu almaya hazırız” dedi.

“Sektör yeni teknolojileri kullanarak daha da güçlenebilir”
     Önemli fırsatların sunulduğu bir döneme girdiğimizi anlatan Dünya Gazetesi Yöneticisi Hakan Güldağ, “Sadece teknoloji şirketleri için söylemiyorum. Yeni sanayi devriminin ortaya çıkardığı teknolojiler tamda Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu sanayideki dönüşümünü karşılayacak bir teknoloji. Bu çimento içinde geçerli. Bence çimento Türkiye sanayisi içerisinde yükselmek anlamında ihtiyaçları daha az olan, dünya teknolojilerini iyi yakalamış hatta bu konuda dünyaya liderlik edebilen bir noktada. Yeni teknolojilerle çimento sektörünü kullanarak emisyonları azaltan, enerji tasarrufuna giden, enerji verimliliği sağlayan bir çok proje de gelişmeye başladı. Belki bir yandan sektörün ‘üvey evlat muamelesi görülüyor’ denmesi bizdeki çimento sektörünün sağlamlığından ve sektörün gücünden de kaynaklanıyor. Yani onun fazla korunup kollanmaya ihtiyacı yok. Türkiye’de gelişen, liderlik edebilen, dünyada yeri olan bir sektör. Birçok çimento şirketimiz bazı ürünlerinde dünyada ya bir numara ya iki numaradır. Ama birçoğunda ilk 5’te yer alır. Bunun da getirdiği konumunu yeni sanayi devriminin getirdiği teknoloji ile daha çok kullanarak daha çok güçlendirebilir. Türkiye üretim ülkesi. Önümüzdeki on yıllarca böyle kalmaya devam edecek. Çimentoda da liderliğini yürütecek” ifadelerini kullandı.

“Dünyada yatırım kapıları açık”
     Uluslararası pazarlar açısından konuşan Dünya Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar, çimento ve birçok sektörün pazar satın alacak yatırımlarının söz konusu olduğunu söyledi. Munyar, “Dünyada her zaman bu konuda kapı açık. Frenleme yok, kendi ülkesinde istihdam, kazanç kendi ülkesinde yatırım olarak görüldüğü için kapıyı açık tutuyorlar. En güzel örneklerden biri ise; kaç yıldır Mısır ile orada yaşanan gerginlikten dolayı siyasi bir gerginlik yaşıyoruz. Ama oraya Türkiye’den gitmiş yatırımcılarla zaman zaman konuşuyoruz. Sorununuz var mı diye soruyorum. Olmadıklarını söylüyorlar. Siyasi gerginlik yukarı çıktığında ürün göndermede biraz yavaşlama oluyor 1 haftada yolluyorsak 15 güne çıkıyor. Daha sonra tekrar unutuluyor diyor. O yüzden yurtdışında yatırım fırsatları var” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Türkiye’nin balığı izmir’den gidiyor
» Kemeraltı esnafında kira zammı korkusu
» İthalat çiftçiyi vuracak
» “Seyahat acenteleri yoğun entübe halinde”
» “43 şehrin elektriğinden tasarruf edebiliriz”
» Türkiye’nin pandemi sınavı, gayrimenkulde yatırıma dönüştü
» Patateste pazar payını başka ülkelere kaptırdık
» Yerli kozmetikçiler ithalata ek vergi istiyor
» Akıllı Tarım Kentleri ile hedef 400 milyon TL
» Tarımda sürdürülebilirlik için acil dönüşüm gerekiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.10.2020
  Ticaret 23.10.2020
  Ticaret 22.10.2020
  Ticaret 21.10.2020
  Ticaret 20.10.2020
  Ticaret 19.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni