• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Çimento sektöründe yüzde 3 büyüme bekliyoruz”

29 Aralık 2018 Cumartesi 09:00
12
14
16
18

“Çimento sektöründe yüzde 3 büyüme bekliyoruz”

   ► Çimento üretiminde, geçen yıla oranla yüzde 1,6‘lık bir düşüş yaşandığını belirten Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “İç satışlarda yüzde 2, çimento ihracatında ise yüzde 3,9’luk azalış gerçekleşti” dedi.

     Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 2018 yılı 9 aylık dönemde çimento üretiminde, geçen yıla oranla yüzde 1,6‘lık bir düşüş yaşandığını,  yine aynı dönemde üretilen çimentonun yaklaşık yüzde 10,1’inin ihracata konu olduğunu dile getirdi. Özdemir, “İç satışlarda yüzde 2, çimento ihracatında ise yüzde 3,9’luk azalış gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın zorlu kış şartlarından sonra bu yılın ilk aylarında beklenmedik şekilde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesiyle, yılın başlarında üretim ve satışlarda çok yüksek artışlar yaşandı. Bu artış oranları mart ve nisan aylarında aylık bazda normale döndü; ancak mayıs ayından itibaren son dört ayda Ramazan ayı ve bayramların etkisiyle satışlar aylık bazda azaldı. Eylül ayında üretim ve satışta, ağustos ayındaki kadar yüksek olmasa da düşüşler devam etti” diye konuştu.

     Yeni Ekonomik Plan çerçevesinde öngörülen yüzde 2,3’lük büyümeye paralel olarak çimento sektörünün de yüzde 2-3 bandında büyümesini öngördüğünü açıklayan Özdemir, “Devam eden altyapı çalışmaları ve mega projelerin sektörü olumlu yönde etkilemesini bekliyoruz.  Düşmekte olan yapı ruhsatlarının, 2019 yılında tekrar ivme kazanacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu. Önümüzdeki yıl beton yollarda artış beklediklerini belirten Özdemir, “Zira beton yollar tamamen yerli kaynaklar kullanıldığı için cari açığın azaltılmasına da katkı sağlar” ifadelerini kullandı.

“Enerji maliyetimiz yüzde 80’lere çıktı”
     Özellikle yılın ikinci yarısında Türk Lirasında yaşanan değer kaybıyla birlikte çimento sektöründe enerji maliyetinde artış yaşandığını vurgulayan Özdemir, “2018 yılının ikinci yarısına kadar çimento üretim maliyetleri içinde toplam enerji maliyetinin payı yüzde 60 seviyelerindeyken, hem global kömür ve petrol fiyatlarındaki artış, hem de dolar kurundaki artış ile 2018 yılının ikinci yarısından itibaren enerjinin payı yüzde 75-80’lere kadar çıkmıştır. İlk 9 aylık yapı ruhsatı sonuçları incelendiğinde, bina ruhsatlarındaki düşüşün önümüzdeki dönemde sektörümüzü de etkilemesi kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı. Sektörde temel olarak maliyet artışları ve ham madde ocaklarına ilişkin izin süreçlerinin uzun olması konularında sorunların olduğunu belirten Özdemir, “2018’in ilk dokuz ayında elektrik fiyatlarındaki TL bazında yaklaşık yüzde 118 ve yakıt maliyetlerindeki TL bazında yaklaşık yüzde 100 oranındaki artışlar üretim maliyetleri dağılımı içerisinde enerjinin payını yüzde 60’tan yüzde 75’lere çıkarttı. Sektörümüz için önemli bir diğer sorun da, hammadde ocaklarına ilişkin izin süreçlerinin uzun olmasıdır” diye konuştu.

“Atık ısıdan elektrik üretiminde artış bekliyoruz”
     Sektörde 2019 yılında faaliyete geçmesi beklenen iki yeni yatırımın olduğunu kaydeden Özdemir, “Ayrıca 2020 yılı için de bir tesiste kapasite artışı beklemekteyiz. Çimento sektörü, 2017 yılında yaklaşık 750 bin ton endüstriyel bazlı atığı alternatif yakıt olarak enerjiye çevirdi. Avrupa Birliği ülkelerinde çimento fabrikalarının atıklardan enerji elde etme oranı ortalama yüzde 30 ila 40 iken ülkemizde bu oran şu anda yüzde 5 seviyesindedir. Ancak yatırımlarla bu oranın önümüzdeki yıllarda artış göstermesini bekliyoruz. Atık ısıdan elektrik üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu alanda fabrikalarımızın güzel örnekleri dikkat çekiyor; Ağustos ayı itibariyle sektörümüzde faaliyet gösteren 12 fabrika, atık ısı geri kazanım tesisi yatırımları sayesinde günlük yaklaşık 480 bin hanenin elektrik tüketimine karşılık gelen enerjiyi geri kazanıyor. Bu yatırımlarımız ve çalışmalarımız önümüzdeki dönemde de devam edecek” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» “Alım teşviği değil, yeni kapasite istiyoruz”
» Mehmet Nuri Görenoğlu, “2019’da yerli üretim desteklenmeli”
» “Lojistik hizmet sağlayıcılara sağlanan teşvikler genişletilmeli”
» Yatırımlar Marmara’dan Ege’ye yönelecek
» “2019 Türk turizminin yılı olacak”
» “Makine ihracatı hedefimiz 20 milyar dolar”
» “Tedbirli olmakta fayda var”
» Otomotiv 2019’da faiz indirimi bekliy
» 2019’da tarımsal üretim azalacak, gıda fiyatları artacak
» “KDV düzenlemesi çiçekçileri rahatlatır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni