• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Çimento sektörü yeni yılda küresel pazara odaklandı

12 Ocak 2021 Salı 06:00
12
14
16
18

Çimento sektörü yeni yılda küresel pazara odaklandı

   ► Dış kaynak üzerinden yürütülen bir büyümenin sürdürülebilir olmadığını belirten Saka, dünyaya açılabilmek için yerli kaynağa ihtiyaç olduğunu söyledi.

     Çimento sektörü, 2020 yılının ilk 11 ayında toplam ihracat miktarını yüzde 36 oranında arttırarak 29 milyon tona ulaştı. Sektör, yine aynı dönemde yüzde 26 artışla 1,027 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi. 2020 yılı çimento sektörüne yönelik değerlendirme yapan Türk Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, sektörle ilgili öngörülerini Ticaret Gazetesi’ne anlattı.
     Yatırımda iç piyasanın dolduğunu ve önümüzdeki 10 yıl boyunca yeni yatırıma gereksinim olmadığını belirten Saka, “Dış kaynak üzerinden yürütülen bir büyümenin de sürdürülebilir olmadığını biliyoruz. Artık küresel markalar yaratmalıyız. Türkiye Avrupa’nın en önemli çimento oyuncusu. Ciddi kapasitesi var; ancak birkaç bölge dışında dünyaya açılamıyoruz. Bunun için kaynak lazım” dedi.

“Üretim yüzde 23 artarak 51 milyon tona çıktı”
     2020 yılı Ocak-Eylül döneminde, Türk Çimento üye fabrikalarının üretiminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artışla 51 milyon tona çıktığını belirten Saka, “İnşaatta Haziran ayında başlayan hareketlenme ile iç satışlarda gördüğümüz artış devam etti. Buna göre iç satış rakamları aynı dönemde bir önceki yıla göre yüzde 18’lik bir artışla 39 milyon tona yükseldi. 2019 yılı Eylül ayına göre üretim ve iç satışta yüzde 39 artış kaydettik” diye konuştu.
     2020 yılının ilk 11 ayında sektörün toplam ihracat miktarının yüzde 36 oranında artışla 29 milyon tona ulaştığını dile getiren Saka, “2020 Ocak-Kasım dönemindeki 11 aylık ihracat geliri ise yüzde 26 artışla 1,027 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yine bu dönemde çimento ihracatı yüzde 48 oranında artarak 15,5 milyon tona, klinker ihracatı ise yüzde 24 artarak 13,5 milyon tona yükseldi” dedi.

“İhracatta agresif büyüme kaydettik”
     Önümüzdeki yıl pandemi etkisinin devam edeceğini söyleyen Saka, “Sektörümüzde son yıllarda yurtiçi pazarda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle ihracatta agresif bir büyüme kaydettik. Dünyanın en ucuz çimentosunu sağlıyor olmamız da ihracat tarafında bu büyümeyi destekledi. İhracat gelirlerinde kurdan kaynaklı bir büyüme de söz konusu. Ancak bu sürdürülebilir bir artış değil. Kur fırsatını iyi değerlendirip, orta ve uzun vadeli planlarımızı yaparak sürdürülebilir bir iş modeli kurmanın gerektiğine inanıyoruz. Türkiye iç pazarına değil, yurt dışına yatırım yaparak küresel markalar yaratmalıyız. 2021 yılında kafa yoracağımız konulardan biri bu olmalı” ifadelerini kullandı.

“Birkaç bölge dışında dünyaya açılamıyoruz”
     Pandemi hala belirsizliğini koruduğu için tüm sektörlerde olduğu gibi en önemli sorunlarımızdan biri olacak diyen Saka, “Pandeminin çimento sektörüne etkilerinin minimize edilmesi için hükümetimizin açıkladığı ve açıklayacağı ekonomik paketler, sanayinin üstündeki yükleri azaltacaktır. İkinci konu; yatırımda artık iç piyasa doldu, en az 10 yıl boyunca yeni yatırıma gereksinim yok. Dış kaynak üzerinden yürütülen bir büyümenin de sürdürülebilir olmadığını biliyoruz. Mutlaka ama mutlaka sürdürülebilir bir büyüme modeline ihtiyacımız var. Artık küresel markalar yaratmalıyız. Türkiye Avrupa’nın en önemli çimento oyuncusu. Ciddi kapasitesi var; ancak birkaç bölge dışında dünyaya açılamıyoruz. Bunun için kaynak lazım” dedi.

“Yatırım iştahı son dönemde azaldı”
     Yurt içinde yeni kapasiteye ihtiyacımız bulunmadığını ifade eden Saka, “Mevcut kapasite ile önümüzdeki 10-15 yılın çimento ihtiyacı karşılanabilir. Bundan sonra yeni fabrika yatırımından daha çok enerji verimliliği ve çevresel iyileştirme yatırımlarına öncelik verilmeli. Zaten geçmiş yıllarda yaşadığımız yeni yatırım iştahının da son dönemde azaldığını görüyoruz” diye konuştu.

“Konut fiyat artışlarında çimento sektörü sorumlu tutuluyor”
     Türkiye çimento sektöründe yüksek üretim maliyetlerine rağmen dünyanın en ucuz çimentosuna sahip olduğumuzu vurgulayan Saka, “Ülkemizde de çimento fiyatlarında enflasyon kadar dahi artış yaşanmadığı gibi fiyatlar neredeyse bir önceki seneye göre benzer seviyede. Buna rağmen konut fiyat artışlarında çimento sektörünün sorumlu tutulduğunu görüyoruz.  Bu mantıklı olmadığı gibi sektöre de haksızlıktır” ifadelerine yer verdi.

“Mimarlık Ödülleri projesini başlatacağız”
     2021 yılında birlik olarak yeni projeleri hayata geçireceklerini ve kent vizyonu belgesi hazırladıklarını belirten Saka, “2030 yılında kentler nasıl olmalı, bunun belgesini açıklayacağız. Şehir planlamacılığı ve sosyo-ekonomik gibi farklı perspektiflerden ele aldığımız farklı kesimlerden katılımcıların katkısıyla oluşturulacak ve geleceğimize yönelik bir belge olacak. Önümüzdeki yıl Mimarlık Ödülleri projesini başlatacağız. Hem deneyimli mimarları hem de üniversite öğrencilerini ödüllendirmeyi hedefliyoruz. Yeni KSS ve dijitalleşme projelerini hayata geçirilmesini planlıyoruz” dedi.

“Deprem aksiyon planı hazırlamaya başladık”
     Deprem konusunda sivil inisiyatif çalışması başlattıklarını anlatan Saka, “Bu inisiyatif ile amacımız deprem konusunda kamu otoritelerinin yaptıkları çalışmaları desteklemek. Sorumluluk alabileceğimiz konularda STK’lar olarak sorumluluk alabileceğimiz alanlarda onların üzerinden belli noktalarda yük alabileceğimizi düşünüyoruz. Türkiye’nin önde gelen 22 Sivil Toplum Kuruluşu ile bir araya geldik ve deprem aksiyon planı hazırlamaya başladık. 5 Mart Deprem Haftasında bunu paylaşacağız” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» 2020 ihracatında ikinci sektör kimya oldu
» Plastik sektörü 2021’de yüzde 2 büyüme bekliyor
» Perakendeciler 2021’de KDV eşitlemesi istiyor
» Hazır beton sektöründe maliyetler artıyor
» Madencilik sektörü ikinci yarıda toparlandı
» 2021’de ambalaj ihtiyacı e-ticaret ile artacak
» Mücevherde 2021 e-ticaret yılı olacak
» Bilişimde Ar-Ge yatırımları desteklenmeli
» Deniz taşımacılığının stratejik önemi 2021’de sürecek
» Eskinazi: Ekonomiyi yeni bir reform paketi güçlendirebilir


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
  Ticaret 16.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni