• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Çiçekçilik sektöründen devlet desteği talebi

19 Eylül 2020 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

Çiçekçilik sektöründen devlet desteği talebi

   ► Sektör tmsilcileri pandemi sürecinde 2 ay süren düğün sezonunun ihtiyaçlarını karşılamadığını belirterek, e-ticaret konusunda da Ticaret Bakanlığından destek beklediklerini aktardı

           DUYGU GÖKSU / ÖZEL    
     Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19, birçok sektörü olumsuz etkiledi. Tarımsal üretimde en fazla etkilenen sektörler arasında ise çiçekçilik yer aldı. Yeni tip koronavirüsün Türkiye’de yayılmaya başladığı Mart ayında, üreticiler üretimi planlayamadı ve birçok çiçek çöpe gitti. Mayıs ayının sonlarına doğru hareketlenen sektör, Temmuz ayında düğünlerin tekrar yapılmaya başlamasıyla toparlama sürecine girse de iki aylık düğün sezonu çiçekçilik sektörünün ihtiyacını karşılamadı.
     İzmir Ticaret Odası (İZTO) Süs Bitkileri Meslek Komitesi Üyesi Ali Osman Öğmen, İzmir Çiçekçiler Esnaf Odası Başkanı Kazım Kış, S.S. Flora Çiçekçilik Kooperatifi İzmir Şube Müdürü Muhammet Kazdal ve Lotus Çiçekçilik Kurucusu Vakkas İnik, sektör ile ilgili değerlendirmelerde bulundu ve taleplerini paylaştı. Çiçekçilik sektörünün temsilcileri; e-ticaretin önemine vurgu yaparken, devlet desteklerinin artırılması ve KDV oranlarındaki indirim süresinin uzaıtılması gerektiğini aktardı.

Öğmen: Bakanlık çiçekçilerin e-ticarete adaptasyonu için destek vermeli
     Pandeminin, tarımsal üretimde vurduğu sektörlerin içerisinde çiçekçiliğin olduğunu ifade eden İZTO Süs Bitkileri Meslek Komitesi Üyesi Ali Osman Öğmen, “ Gıdaya talep artmışken, özellikle süs bitkileri alanında yoğun bir sıkıntı var. Çiçek; düğün, açılış, cenaze, yaş günü gibi günlerde tüketilir. Şu anda çiçek dükkanlarının da çoğu kesme çiçek ağırlıklı çalışıyor. Düğünler iptal olunca sıkıntılı günler tekrar başladı” dedi.
     Daha önceden, sağlık nedeniyle düğüne gidilmese de çiçek gönderildiğini ancak düğünlerin iptal olmasıyla kesme çiçeğin tüketildiği ana faaliyet alanının durduğunu belirten Öğmen, “Cenazelerde de acıyı paylaşmak üzere çiçek gönderme dönemi bitti. Hal böyle olunca üretici ürettiğini satamıyor, satamadığı için ne ekeceğini bilemiyor. Çiçek servis hizmeti veren işletmeler de çıkmaza girdi. 2 aylık çalışma, çiçekçilerin vergisine ve giderlerine yetmedi. İş yerlerini kapatmayı düşünen çiçek hizmeti veren işletmeler var. Yıl sonunda bu rakamları görebileceğiz. Görünen tek bir şey var ki; toptan satışlar, üretici satışları düştü. İnsanların keyfi yerinde olmadığı için bazı kutlamaları da pas geçmeye başladılar. Bugünlerde çiçek üreticisi ve esnaf çiçeğini satamadığı için başka arayışlara girecek” ifadelerini kullandı.
     Covid-19 pandemisinin tüm sektörlerde olduğu gibi çiçekçilikte de e-ticaretin önemini gündeme getirdiğine vurgu yapan Öğmen, “Ticaret Bakanlığı bu konuda küçük esnafı yaşatacak şekilde düzenlemeler yapmalı. E-ticaret ile ilgili çalışmalarda devlet desteğinin olması şart. Kredi kullanan esnafların Ekim ayında ödemeleri geliyor. Bunların tekrar ertelenmesini, kısa çalışma desteğinin uzatılmasını, iş yeri kira stopajlarının tekrar aşağı düşürülmesini talep ediyoruz. Öte yandan KDV oranlarının yüzde 8’de kalması gerekiyor. Çiçek Sepeti’nin de kalitesiz ürünlerle haksız rekabet yarattığını ifade edebilirim” diye konuştu.

Kış: Düğün sektörünün paydaşları göz önünde bulundurulmalı
     Pandemi döneminin başlaması ile birlikte çiçeklere talep azaldığı için üreticilerin çiçeklerini söktüğünü aktaran İzmir Çiçekçiler Esnaf Odası Başkanı Kazım Kış, Temmuz ve Ağustos aylarında düğünlerin başlaması ile birlikte yoğun bir  talep oluştuğunu belirtti. Kış, “İki ay süresince çok güzel satış yaptık. Talebi karşılamakta zorlandığımız bu dönemde, ürün az olduğu için doğal olarak çiçek fiyatları yükseldi. Yüksek talep ile birlikte esnafımız iki ay boyunca sıkıntı yaşamadı. Ancak, düğünlere getirilen kısıtlama ile birlikte satışlarımız da bıçak gibi kesildi. Sağlık her şeyden önemli ve alınan kararlara saygı duyuyoruz ancak şunu belirtmek isterim; restoranlar, oteller, sahiller bu kadar doluyken düğünlere kısıtlama getirilmesini sorguladık. İzmir’de düğünlerden kaynaklanan vaka artışı olup olmadığı konusunda bir yanıt alamadık. Düğün salonlarındaki risk, AVM’lerden, plajlardan daha fazla olamaz. Karar alınırken düğün sektörünün tüm paydaşları da göz önünde bulundurulmalı. Düğün salonu esnafının da kurallara harfiyen uyduğunu biliyoruz. Düğünlere kısıtlama geldiği için sektörümüzde yaşanan daralmanın önüne geçebilmek için devlet desteği bekliyoruz ancak kısa çalışma ödeneği dışında herhangi bir destek almıyoruz. Bir kısıtlama getiriliyorsa sektöre ve sektör paydaşlarına da destek sağlanmalıdır” diye konuştu.
     Pandemi döneminde tüm sektörlerde olduğu gibi çiçekçilikte de e-ticaretin öneminin daha fazla arttığına vurgu yapan Kış, bu konuda üyeler için eğitimler sağladıklarını ancak bu eğitimlere yeterli ilgi olmadığını belirtti. Kış, “Teknolojiye ayak uydurmak zorunda olduğumuz bir çağdayız” dedi.
     Öte yandan Çiçek Sepeti ile çiçekçi esnafı arasında fiyatta rekabet sorunu yaşandığını söyleyen Kış, sözlerini şöyle tamamladı: “Çiçek Sepeti daha fazla miktarlarda ürün aldığı için daha uygun fiyatlardan satıyor, esnaf olarak fiyatta rekabet edemiyoruz. Mücadeleye devam edeceğiz.”

Kazdal: KDV oranları yüzde 8’de kalmalı
     Pandemi döneminde ilk etapta çok fazla çiçeğin çöpe gittiğini, şu anda piyasada yeterli miktarda çiçek olduğunu dile getiren S.S. Flora Çiçekçilik Kooperatifi İzmir Şube Müdürü Muhammet Kazdal, “Pandemi başlangıcında durgunluk yaşayan sektör, Mayıs ayında tekrar hareketlenmeye başladı. Düğünlerin serbest olmasıyla birlite toparlanma başladı. Tekrar gelen kısıtlamalarla birlikte Ekim ayından sonra olması gereken durumu şu anda yaşıyoruz. Fiyatlar üretici bazında düşük, satışlarda da normal seyrediyor. Düğünlerin serbest olduğu dönemde çok iyi paralara çiçek sattık ancak kısıtlamalar piyasaya hemen yansıdı ve fiyatlar düşmeye başladı”  ifadelerini kullandı.
     Çiçekçiliğin pandemiden en çok etkilenen sektörlerden biri  olduğunu belirten Kazdal, “Mart, Nisan aylarında hiç satış olmadı. Mayıs ayının sonundaki hareketlilik de ihracattan kaynaklı satışlar oldu. Şu anda KDV yılbaşına kadar yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi, biz bu uygulamanın devamlı olmasını istiyoruz. Örneğin; üreticimiz iki farklı ürün yetiştiriyor, bir tarafta KDV oranı yüzde 8’ken, diğer tarafta yüzde 18 oluyor. KDV oranı yüksek olduğunda alıcılarımız borsaya girmiyor ve kayıt dışına yöneliyor. Bu oran yüzde 8’de kalırsa, piyasaların hareketliliği ile devlet de daha fazla kazanacaktır” açıklamalarında bulundu.

İnik: Kartelleşen bazı e-ticaret firmaları sektörümüzün yarasıdır
     Lotus Çiçekçilik Kurucusu Vakkas İnik de çiçekçilik sektöründeki gelişmelerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Düğün sezonu çiçekçilik sektöründeki işletmeler olarak en çok iş yaptığımız dönem olsa da pandemi nedeniyle bu yıl düğün sezonunda da sıkıntılar yaşadık. Temmuz ve Ağustos aylarında talepler arttı, talepler sorunsuz bir şekilde karşılandı.Pandemide yeterli üretim yapılamadı, buna bağlı olarak fiyatlarda bir artış yaşandı, örneğin 3 TL’ye aldığımız bir ürün neredeyse 30 TL’ye kadar çıktı. E-ticarette kartelleşen bazı çiçek firmaları, sektörümüz için olumsuzluklar yaşatmaya devam ediyor. Çiçekçilik sektörünün yarası haline gelen bu firmalar, piyasaya hakim durumdalar. Çiçek ticaretini yapan şubelerinden büyük karlar alıyorlar. Bu şirketlerin şubelerinin bir araya gelerek bu haksızlığa bir son vermesi gerekiyor.”

 


+ Benzer Haberler
» Suudi Arabistan’ın alternatifi Afrika
» “Altın fiyatlarındaki yükseliş sürecek”
» Türkiye’nin ticaretinde 100. yıla doğru
» Türkiye’nin kalkınmasında itici güç sanayi oldu
» Cumhuriyetle gelen tarımsal gelişme hedefi terk edildi
» Cumhuriyet’in ilanı sanatı özgür kıldı
» Türkiye’nin balığı izmir’den gidiyor
» Kemeraltı esnafında kira zammı korkusu
» İthalat çiftçiyi vuracak
» “Seyahat acenteleri yoğun entübe halinde”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.10.2020
  Ticaret 30.10.2020
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni