• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Çevre fonu siyasete takılıyor

21 Eylül 2020 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

Çevre fonu siyasete takılıyor

   ► Birpınar: İklim fonlarından Güney Kore, Hindistan, Çin, Meksika, Arjantin faydalanırken Türkiye faydalanamıyor

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     TÜSİAD’ın “Ekonomik Göstergeler Merceğinden Yeni İklim Rejimi Raporu” tanıtım toplantısı, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı ve İklim Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, İngiltere COP26 Bölgesel Büyükelçisi Sir Laurie Bristow, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Enerji ve Çevre Yuvarlak Masası Başkanı Murat Özyeğin’in katılımıyla gerçekleştirildi. Türkiye’nin iklim fonlarından yararlanamadığını söyleyen Birpınar, “Uluslararası iklim fonundan, yeşil iklim fonlarından Güney Kore, Hindistan, Çin, Meksika, Arjantin faydalanabiliyor. Tüm körfezdeki petrol üreten ülkeler faydalanırken, Türkiye’nin faydalanamaması siyasi davranışlar olarak görüyorum” dedi.

“Çevre noktasında ülkeler cezalandırılmamalı”
     Türkiye’nin iklim fonlarından yararlanamadığını belirten Birpınar, “Türkiye uluslararası fonlardan yaralansın, bu finansmanı çevreyle ilgili, yenilebilir enerji kaynaklarıyla ilgili harcamamız gerekiyor. Türkiye’ye kişi başına bin Euro civarında Avrupa standartlarına çevresel altyapı için bin Euro para harcamamız gerekiyor. 80 milyon Euro civarında bir para bulmamız lazım ki Türkiye Avrupa standartlarında altyapı sistemlerine kavuşsun, arıtma tesislerini yapsın, çevresel altyapıyı kurmak için bu kadar krediye ihtiyacı var. Dünyadan para dilenmiyoruz hibe edin demiyoruz ama uluslararası ucuz kredi yeşil iklim fonu gibi fonlara Türkiye’ye açın faydalanalım istiyoruz. Çevre kirliğinin sınırı tanımadığını biliyoruz. Bize vize koyabilirsiniz ama bizim kirliliğimize vize koyamazsınız. Akdeniz kirlendiği zaman kirlilik 10 dakika sonra İtalya’ya, 1 saat sonra İngiltere’ye gidebiliyor tersi de olabiliyor.

     Çevre noktasında ülkelerin cezalandırması gerektiğini düşünmüyorum. Fonların açık olması gerektiğini düşünüyorum. Fonlarla bizde çevre yatırımlarını yapacağız ki daha etkili şekilde iklim değişikliğiyle mücadele yapılsın. Türkiye fonlardan yararlanamazsın dendiği zaman, uluslararası iklim fonundan, yeşil iklim fonlarından Güney Kore, Hindistan, Çin, Meksika, Arjantin faydalanabiliyor. Tüm körfezdeki petrol üreten ülkeler faydalanırken, Türkiye’nin faydalanamaması siyasi davranışlar olarak görüyorum. Madem Paris antlaşmasıyla bunu çözemeyecekseniz, ikili olarak çözülmesi gerekiyor” diye konuştu.
     Birpınar, “Türkiye’nin İngiltere’de problem çıkartması istenmiyorsa, Paris’ten bu yana bize verilen sözler tutulmadığı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatlarıyla bu konu çözülmeden Türkiye’nin Paris antlaşmasına taraf olma ihtimali yok” dedi.

“İklim sorunları küreselleşti”
     İklim sorunlarının yerel ve bölgesel olmaktan çıkıp küresel hale geldiğini vurgulayan Birpınar, “BM bu manada önemli roller almaya başladı. BM’de birçok siyasi konuda anlaşma sağlanamazken, küresel iklim değişikliği, çevre konusunda 195 ülkeyi bir araya getirip otak karaların dünyada alınabileceğini gördük. Problemin ortak olduğunu çözümün de ortak olduğunun dünya farkında. Bu çerçevede ülkeler bir araya geldiler, neler yapılabilir diye 1992’den beri çalışmaya devam ediyorlar. 2015 yılında Paris’te iklim değişikliğiyle ilgili taraflar toplantısında anlaşma çıktı. Bizde oradaydık. Türkiye’yle ilgili isteklerimizin kabul görmemesine rağmen huzuru bozmamak adına onay ermiş olduk. Paris antlaşmasının meclisten geçmesi gerekiyor. Bizde müzakerelerimizi diğer ülkelere 2015 yılından beri devam ettiriyoruz” ifadelerinde bulundu.

     Madrid’de düzenlenen 25. Taraflar konferansında AB’nin iklim değişikliği konusunda önemli bir adım attığını söyleyen Birpınar, “Avrupa yeşil mutabakatını dünyaya tanıttı. Model kapsamındaki hedefler Avrupa’da 2030 yılına kadar 1990 yılına kıyasla emisyonlarını yüzde 50-55 oranında azaltmayı, Avrupa’nın 2050 yılında karbon nötr bir kıta olmasını hedefliyor. Temel hedef 2050’de Avrupa’yı karbon nötr kıta haline çevirmek, bu kapsamda her türlü kirliliği önleme, enerji üretimini karbondan arındırma, sağlıklı ulaşım, binaları güçlendirmeye dair düzenlemeler içeriyor bunları yaparken de sosyal ve ekonomik olarak en fazla etkilenecek bölgelere 2021-2027 yılları arasında 150 milyar Euro’ya kadar fon sağlamayı taahhüt ediyor” dedi.
   Avrupa yeşil mutabakatının Türkiye’ye etkilerini değerlendiren Birpınar, “Mutabakata göre gerekli adım atmayan ülkelerden gelecek enerji yoğun karbon ithal ürünlere sınırda karbon vergisini uygulayacağını ifade ediyor. Ek olarak yapılacak ticaret antlaşmalarında Paris antlaşması taraf olma şartını getiriyor. Avrupa ülkemizin önemli partneri. İthalatımızın yüzde 33’ünü, ihracatımızın yüzde 48,9’unu Avrupa’ya yapıyoruz. Yeşil mutabakatı uyarınca uygulanacak politikaların Türkiye’nin AB ile ticari ilişiklerini olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“Vakitlice adım atamazsak ödememiz gereken faturanın bedeli artacak”
     İklim değişikliğinin harekete geçmek için uygun anı bekleyebilecek bir sorun olmadığını ifade eden Enerji ve Çevre Yuvarlak Masası Başkanı ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, “Birçok sektör açısından iklim değişikliğine bağlı risklerin azaltımını ve değişen iklim şartlarına uyumu öncelikli değerlendirmek gerekiyor. Doğru politika ve stratejiler ile vakitlice adım atamazsak ödememiz gereken faturanın bedeli her bakımdan artacak. 2020 sonrası küresel iklim rejiminin omurgası olan Paris Anlaşmasını da bu nedenle yakından takip ediyoruz ve stratejik öncelik olarak benimsiyoruz. Anlaşma, iklim değişikliği ile mücadele çabalarının artırılması hedefini ortaya koyarken aynı zamanda yeni bir ekonomik düzene de yön veriyor. Farklı gelişmişlik düzeyindeki ülkeler ve uluslararası finans kurumları iklim değişikliği kaygılarını içselleştirerek mücadele ve uyum yönünde stratejiler geliştiriyor” dedi.

     AB’nin yeni büyüme stratejisi olarak tanımladığı Yeşil Mutabakat’ın sadece AB üyelerini değil, AB ile ticaret yapan ülkelerin tüm ekonomik sektörleri ile üretim ve tüketim kalıplarını da derinden etkileyeceğini dile getiren Kaslowski, “Mevzuatın revizyonu yanı sıra dış ticaret kurallarını belirleyen STA’lar ve Sınırda Karbon Düzenlemesi etkili uygulama araçları olarak hayata geçecek.  Ar-Ge‘yi, özel ve kamu finansman araçlarını da kapsayan en az 1 trilyon Euro’luk bir bütçenin bu Mutabakata tahsis edilmiş olması güçlü bir etkinliğe de fırsat verecek. En önemli ticaret partnerimiz AB’nin küresel tedarik zinciri içinde oynayacağı bu belirleyici rol ülkemizde de bir dönüşüm ihtiyacına da işaret ediyor” diye konuştu.

“Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği potansiyelimiz çok güçlü”
     Düşük karbonlu kalkınmanın sağladığı fırsatları ve yaratılan katma değeri artıracak; yeni istihdam alanlarını destekleyecek bir ekonomik dönüşümü kurgulamanın önemine vurgu yapan Kaslowski, “Bu sürece yönelik zihinsel dönüşümü hızla gerçekleştirmeliyiz. Raporlarımız düşük karbonlu kalkınmanın çevresel hedeflerimize hizmet ederken, ekonomik göstergeler bağlamında da önemli fırsatlar barındırdığını gösteriyor. Politikalarımızla ve uygulama mekanizmaları ile bu dönüşümü ivmelendirmeliyiz. Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği potansiyelimiz çok güçlü. Daha etkili finansal araçları bu dönüşüm için yönlendirmeliyiz” ifadelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Örnekköy kentsel dönüşümde örnek olacak
» Türkiye’nin ilk online gönüllü okulu açıldı
» Çeşme’de muhtarlar günü kutlandı
» Türkiye, 6 kıtada 154 ülkeye ilaç ihraç ediyor
» Şeffaf maskeye rekor talep
» Eksik menşe şahadetnamesine 6 aylık af
» Çin, 5.714 trilyon dolarla dünyanın en büyük ikinci tüketim pazarı oldu
» Narlıdere’nin ‘Barış Lokantası’ açıldı
» Yorglass’tan 75 milyon TL’lik yatırım
» EGİAD’dan dijital dönüşüm


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.10.2020
  Ticaret 19.10.2020
  Ticaret 17.10.2020
  Ticaret 16.10.2020
  Ticaret 15.10.2020
  Ticaret 14.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni