• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

CEO’lar ESBAŞ’ta KalDer toplantısında buluştu

10 Aralık 2019 Salı 16:00
12
14
16
18

CEO’lar ESBAŞ’ta KalDer toplantısında buluştu

           HABER MERKEZİ     
     KalDer İzmir Şubesi’nin gerçekleştirdiği “CEO’larla Kahvaltı” etkinliği Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ESBAŞ) Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
     Farklı sektörlerden yöneticilerin bir araya geldiği toplantıda EFQM Modeli ve yazılım sektörünün gelişimine ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.
     Toplantıda konuşan KalDer İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Senem Kılıç, 2019 yılında yeni üyelikler alanında önemli atılımlar yaptıklarını belirterek fahri üye olan İzmir Valiliği ve üye olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de bundan sonraki süreçlerde kalite hareketinde önemli rol oynayacağının altını çizdi.
     KalDer İzmir Şubesi’nin Ege Bölgesinde pilot il olarak Denizli’den başlayarak yayılım göstereceğini kaydeden Kılıç, kamu ve özel sektörün giderek artan katılımlarıyla güçlendiklerini sözlerine ekledi. 

     Toplumsal kalitenin vazgeçilmez yapı taşı olan eğitim konusunda da önemli adımlar attıklarını vurgulayan Kılıç, “Özellikle üniversite öğrencilerine yönelik gerçekleştirdiğimiz GençKal projemizle birlikte 8 yıldır gençlerin önünü açmak ve başarılı bir kariyere sahip olmaları için onları yönlendirme gayretindeyiz. Kalite bilincinin küçük yaştan itibaren elde edilmesini gerektiğini savunan bir dernek olarak MiniKal projemizle de ilkokul çağındaki öğrencilerle buluşarak onlara toplam kalite anlayışının önemini anlatıyoruz. Bu anlamda İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile de ortaklaşa çalışıyoruz. Değerli eğitmenlerle birlikte çocuklar ve gençlerde kalite algısını yaratmak, kaliteyi bir yaşam tarzına dönüştürmek ve yaşamda uygulamaya geçirmek için gönüllülük esasıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

EGE SERBEST BÖLGESİ BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRÜYOR
     ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, toplantıda katılımcılara hitaben bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi. ESBAŞ’ın 2017 yılında EFQM Türkiye Mükemmellik Ödülünü kazandığını belirten Dr. Faruk Güler, kalitenin artırılması için kurumsal bir yapı içerisinde sürekli bir çalışma içinde olduklarını kaydetti. Dr. Güler, “ESBAŞ, 1990 yılında Gaziemir’de 2 buçuk milyon metrekarelik bir alan üzerinde kurulmuştur. Bölge Adnan Menderes Havalimanına 4, İzmir Limanına 12, otoyol ağlarına ise 1 km. mesafedeki konumuyla ulaşım avantajı da sağlıyor. ESBAŞ, ihracat ağırlıklı faaliyet gösteren firmalara önemli vergisel avantajların yanı sıra birçok altyapı olanağı da sunuyor.

     ESBAŞ bünyesinde 170 firma çalışıyor. Bunun 70’i yabancı firmalardan oluşuyor. Geçen yıl ihracatta %9.2 oranında büyüdük. Kurulduğumuz yıldan bu yana ulaştığımız toplam ticaret hacmimiz geçen yıl 75 milyar dolar seviyesindeydi; bu yıl sonunda 80 milyar dolar olmasını hedefliyoruz. ESBAŞ, Türkiye’deki 40 şehrin toplamı kadar ihracat gerçekleştiren bir yapı. 20 binin üzerinde kişiye istihdam sağlıyor. Ülkemizde yer alan 18 serbest bölge içerisinde en hızlı büyüyen ve 4 kalite sistem belgesine birden sahip olan bir bölge konumunda. İzmir ihracat alanında geçtiğimiz yıl 9.7 milyar dolarlık bir rakama ulaştı; buna ilave olarak ESBAŞ 2.250 milyar dolarlık bir katkı sağladı” diye konuştu.

     Toplantıda önemi giderek artan ve firmalara rekabet avantajı sağlayan bilişim ve endüstri 4.0 modellerinin yaygınlaştırılması gerektiği vurgulandı. Buna paralel olarak yazılım konusunda yeni iş gücünün yetiştirilmesi gerektiğinin de altı çizildi.
     Toplantının sonunda KalDer İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Senem Kılıç, ev sahipliği ve verdiği değerli bilgilerden ötürü Dr. Faruk Güler’e bir teşekkür plaketi takdim etti.


+ Benzer Haberler
» Ülker “İsrafsız Şirket” modeliyle büyümeye devam ediyor
» Narlıdere’de yaz boyu “Gece Pazarı”
» İnşaat sektöründe büyük artış
» İzmir Körfezi için bilimsel işbirliği
» Aidat ödemeleri azaldı ama beklentiler arttı
» “Önceliğimiz tarım ve turizm”
» İzmir Körfezi kanolarla renkleniyor
» Büyükşehir’den Menemen’e köprü
» Hazır yemekte girdiler yükseldi
» Başkan Soyer’den sosyal demokrat belediyecilik vurgusu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni