• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Cemal Tükel ►SUYA SABUNA
12
14
16
18
11/02/2017 14:26
Kırmızı Bisiklet

     Karşıyaka’da çocukluk yıllarımızın en önemli oyunu mahalle arasındaki boş arsalarda veya arabaların az geçtiği sokak aralarında futbol oynamaktı. Ne bilgisayarımız, ne cep telefonumuz ne de i-pad'lerimiz olmadığı için arkadaşlık ilişkilerimizi beraber oynadığımız oyunlarla pekiştirirdik. Arkamızdaki inşaattan rica ile aldığımız artık demir çubuklardan yaptırdığımız portatif kalelere Bostanlı'daki balıkçıların eski ağlarını rica minnet alır ve kendi futbol sahamızı arka  sokaklarımızda yaratıdık. Araba zaten on dakikada bir geçtiği için oyunun kesilmesi sıkıntımız da yoktu hani..

     Mahallemizdeki birçok arkadaşım; Melih Balcıoğlu, Naci Erdoğa, Ressam Teyfik, Serdar Özler gibi eski dostlarım ile yıllar sonra karşılaştığımızda ilk muhabbetimiz yine eski mahallenin oyunları, sohbeti ve tabii yorgunluk üzerine keyifle içilen Coca Cola veya Uludağ gazozları olur..
     O yıllarda hepimizin en önemli ikinci eğlencesi ise bisikletlerimize binmek ve diğer semtlere gurup halinde gezmeye gitmekti. Bostanlı’da bugünkü Boğaziçi Restoran’ın köşesinden sonra büyük bir bataklık uzanırdı. Büyüklerimizin tüm yasaklamalarına rağmen buradaki patikayı izleyerek bataklığın arasında, sazlıkların ardında kaybolurcasına maceralara atılmak bizim için büyük heyecandı. Bu arada Nergis-Dedebaşı üstünden, bostan tarlarını geçip Yamanlar dağının eteklerine ulaşmak da çok heyecan verici bir maceraydı.

     Fazılbey asfaltının devamında yeni açılan Aksoy caddesinde yarış yapmak ve dinlenmek için bugün Girne Caddesi’nin bulunduğu yerdeki derenin kenarındaki ağaçların altında yorguluk atmak çok keyif veren aktivitelerimizdi. Bisiklet Karşıyakalıların en önemli ulaşım araçlarından biriydi. Herne kadar çarşıya girince polis abilerimiz plakamız olmadığı gerekçesi ile siboplarımızı alıp bizi yürümeye mahkum etseler de avucumuzun içi gibi bildiğimiz ara sokaklardan ve gizli dar geçitlerden geçip izimizi kaybettirmek te de üstümüze yoktu.
     Sonra birşeyler oldu ve bisiklet yavaş yavaş günlük hayatımızdan kayıp gitti. Yeni yapılan yollarda, geniş caddelerde bile bisikletler için özel ayrılmış yollar yapılmaz oldu. Bazı sokaklarda kaldırımları bile yok ettiler. Heryer araba dolarken özellikle çocukların ve gençlerin gelişiminde önemli bir yer alan bisiklet ortadan yok oldu gitti.

     Kopenhag Birinciliği Yakalamış
     Son yıllarda İzmir’de Büyükşehir Belediyesi ve bazı ilçe belediyelerinin desteği ile özellikle sahil şeridinde bisiklet kullanımı için özel parkur inşaatına başladı. Hatta bu parkurda bisikleti olmayanlar için kısa süreli kiralama yapabilecekleri bir sistem de geliştirdi. Fakat bu bisiklet kullanımını yaymanın ve şehirde bisikleti bir ulaşım aracı alternatifi yapmanın sadece birinci etabı olabilir. İzmir’in büyük bir bölümü düz araziden oluşuyor. Özellikle Karşıyaka, Balçova, Bornova ve Buca bisiklet kullanımı için çok elverişli arazilere sahip. Yeni açılan cadde ve sokaklardan başlamak üzere bunu tüm şehire yaymanın bir master planının çalışmalarının yapıldığını zannetmiyorum. Oysa ki önümüzde çok iyi bir örnek var.

     Hollanda’nın Amsterdan ve Lahey gibi şehirler yıllarca araç trafiği ile bisiklet trafiğini çok iyi uyum içinde kullanan şehirlerimizin başında geliyordu. Yapılan masterplan ve doğru uygulamalar ile Danimarka’nın Kopenhag şehri Hollanda’nın bu bisiklet mabetlerini sollayarak önüne geçti ve dünyada bir numara olmayı başardı.
     Bu konuda İzmir’in de büyük bir şansı olduğunu düşünüyorum. Özellikle yukarıda saydığım ilçelerde kentsel dönüşüm sürecinde bisiklet ile ulaşım konusunda da etkin bir plan yapılarak doğru bir altyapının hazırlanması yerinde olur. Karbon salınımını düşürmek için milyonlar harcayan İBB, bisikletin de karbon salınımında alternatif olduğunu görmesi lazım.

     Yazının başlığına gelince.. Kırmızı Bisiklet... Benim bisikletim mavi renkli bir Peugeot idi. En çok sevdiğim numara ise karpuz kabuğu üzerinde arka frenleri sıkıp bisikletin arkasına spin attırmaktı.  Ve taktir edersiniz ki bu numara sırasında paldır küldür bisitletten düşmek de bazen kaçınılmaz olurdu. Kırmızı dikkat çeken bir renktir.. Belki ülkemizdeki araba sevdasının yerini, bisiklet keyfinin nasıl alabileceğine dikkat çekmek için kırmızı güzel bir uyarı olabilir. Yoksa aynen benim bisikletten düştüğüm gibi birgün halkımız da bu trafik yoğunluğunda şehirlerimizden düşmekten beter olacaklar gibi geliyor..

Önceki Yazılar :
Haberler
  Genç çiftçiye hibe desteği

  Marble Fuarı’na ithalatçı akını

  ATO Başkanı Baran: Üretim, yatırım ve istihdam artacak

  Bakan Tüfenkci: Kurdaki dalgalanma geçici

  “Küçük esnaf mikro kredilerle desteklenmeli”

  Tekstilcilerden,12 milyar dolar ihracat sözü

  Çevik: Sorun değil çözümlerle geliyoruz artık ‘birlik’te çalışma zamanı

  Kemalpaşa’ya üniversite müjdesi

  2018 yılında otomobil sektörü için sekiz öngörü

  Başkan Atila’dan esnaf ziyaretleri

  Konak Tramvayı yolculu seferlere başladı; Güle güle kullan İzmir

  ‘Eşit olmak için eşitsizlikler aşılmalı’

  Aydem İzinli İletişim Kampanyası’nın talihlileri belli oldu

  Meralar, köylümüze hizmet için kooperatiflere verilmelidir

  En sevimli fuar: Pet İzmir 2018

  “Kalplerimiz Bir” sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirildi

  Yönetim Danışmanları İzmir’de buluşuyor

  Erkunt’tan çiftçileri yepyeni ürünler

  Vodafone Türkiye’den ‘Dünya Saati’ etkinliğine destek

  Kent merkezinde bir proje daha yaşama geçiyor

  Gaziemir’de yeşilin bayramı

  Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde Türkiye’nin geleceği tartışıldı

  Ankara’ya yabancıların ilgisi artıyor

  Akıllı şebekeler enerji kaybını yarıya indiriyor

  “İş ve ürün zekâsını birleştiren şirketler kazanacak”

  Dijitalleşme yeniliklere zemin hazırlıyor

  “Cari açığı azaltmak için ithalat azaltılmalı”

  Mübadele döneminde en çok kadınlar acı çekti

  İzmir’e “yüzen kütüphane” geliyor

  Yaşama tutunan kareler Karabağlar’da

  Kadına şiddete karşı anlamlı gösteri

  Su Gününde Carrera Mistral’de Aqua Zumba

  Fuarın gözdesi Bayraklı Belediyesi

  Bornova’da edebiyat söyleşileri

  SU ÜRÜNLERİ HAL FİYATLARI

  SEBZE-MEYVE HAL FİYATLARI

  BORSALARDA ALIM-SATIM

  24 Mart 2018 Tarihli ve 30370 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  “Yatırım bankaları kurun”

  İHALENİN TARİHİ ve SAATİ ► 12.04.2018 - 14:30

  İHALENİN TARİHİ ve SAATİ ► 03.04.2018 - 10:00

  ORMAN

  İNŞAAT

  MÜTEFERRİK

  Türkiye genelinde işsiz sayısı 3 milyon 454 bin kişi

  TEMİZLİK

  Savunmaya 60 milyar $’lık 600 proje

  Türk zeytin ve zeytinyağı İspanya’da görücüye çıktı

  Yeryüzünün yüzde 70’i sularla kaplı ama; içmeye su bulamıyoruz

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.03.2018
  Ticaret 23.03.2018
  Ticaret 22.03.2018
  Ticaret 21.03.2018
  Ticaret 20.03.2018
  Ticaret 19.03.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni