• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Cemal Tükel ►SUYA SABUNA
12
14
16
18
11/02/2017 14:26
Kırmızı Bisiklet

     Karşıyaka’da çocukluk yıllarımızın en önemli oyunu mahalle arasındaki boş arsalarda veya arabaların az geçtiği sokak aralarında futbol oynamaktı. Ne bilgisayarımız, ne cep telefonumuz ne de i-pad'lerimiz olmadığı için arkadaşlık ilişkilerimizi beraber oynadığımız oyunlarla pekiştirirdik. Arkamızdaki inşaattan rica ile aldığımız artık demir çubuklardan yaptırdığımız portatif kalelere Bostanlı'daki balıkçıların eski ağlarını rica minnet alır ve kendi futbol sahamızı arka  sokaklarımızda yaratıdık. Araba zaten on dakikada bir geçtiği için oyunun kesilmesi sıkıntımız da yoktu hani..

     Mahallemizdeki birçok arkadaşım; Melih Balcıoğlu, Naci Erdoğa, Ressam Teyfik, Serdar Özler gibi eski dostlarım ile yıllar sonra karşılaştığımızda ilk muhabbetimiz yine eski mahallenin oyunları, sohbeti ve tabii yorgunluk üzerine keyifle içilen Coca Cola veya Uludağ gazozları olur..
     O yıllarda hepimizin en önemli ikinci eğlencesi ise bisikletlerimize binmek ve diğer semtlere gurup halinde gezmeye gitmekti. Bostanlı’da bugünkü Boğaziçi Restoran’ın köşesinden sonra büyük bir bataklık uzanırdı. Büyüklerimizin tüm yasaklamalarına rağmen buradaki patikayı izleyerek bataklığın arasında, sazlıkların ardında kaybolurcasına maceralara atılmak bizim için büyük heyecandı. Bu arada Nergis-Dedebaşı üstünden, bostan tarlarını geçip Yamanlar dağının eteklerine ulaşmak da çok heyecan verici bir maceraydı.

     Fazılbey asfaltının devamında yeni açılan Aksoy caddesinde yarış yapmak ve dinlenmek için bugün Girne Caddesi’nin bulunduğu yerdeki derenin kenarındaki ağaçların altında yorguluk atmak çok keyif veren aktivitelerimizdi. Bisiklet Karşıyakalıların en önemli ulaşım araçlarından biriydi. Herne kadar çarşıya girince polis abilerimiz plakamız olmadığı gerekçesi ile siboplarımızı alıp bizi yürümeye mahkum etseler de avucumuzun içi gibi bildiğimiz ara sokaklardan ve gizli dar geçitlerden geçip izimizi kaybettirmek te de üstümüze yoktu.
     Sonra birşeyler oldu ve bisiklet yavaş yavaş günlük hayatımızdan kayıp gitti. Yeni yapılan yollarda, geniş caddelerde bile bisikletler için özel ayrılmış yollar yapılmaz oldu. Bazı sokaklarda kaldırımları bile yok ettiler. Heryer araba dolarken özellikle çocukların ve gençlerin gelişiminde önemli bir yer alan bisiklet ortadan yok oldu gitti.

     Kopenhag Birinciliği Yakalamış
     Son yıllarda İzmir’de Büyükşehir Belediyesi ve bazı ilçe belediyelerinin desteği ile özellikle sahil şeridinde bisiklet kullanımı için özel parkur inşaatına başladı. Hatta bu parkurda bisikleti olmayanlar için kısa süreli kiralama yapabilecekleri bir sistem de geliştirdi. Fakat bu bisiklet kullanımını yaymanın ve şehirde bisikleti bir ulaşım aracı alternatifi yapmanın sadece birinci etabı olabilir. İzmir’in büyük bir bölümü düz araziden oluşuyor. Özellikle Karşıyaka, Balçova, Bornova ve Buca bisiklet kullanımı için çok elverişli arazilere sahip. Yeni açılan cadde ve sokaklardan başlamak üzere bunu tüm şehire yaymanın bir master planının çalışmalarının yapıldığını zannetmiyorum. Oysa ki önümüzde çok iyi bir örnek var.

     Hollanda’nın Amsterdan ve Lahey gibi şehirler yıllarca araç trafiği ile bisiklet trafiğini çok iyi uyum içinde kullanan şehirlerimizin başında geliyordu. Yapılan masterplan ve doğru uygulamalar ile Danimarka’nın Kopenhag şehri Hollanda’nın bu bisiklet mabetlerini sollayarak önüne geçti ve dünyada bir numara olmayı başardı.
     Bu konuda İzmir’in de büyük bir şansı olduğunu düşünüyorum. Özellikle yukarıda saydığım ilçelerde kentsel dönüşüm sürecinde bisiklet ile ulaşım konusunda da etkin bir plan yapılarak doğru bir altyapının hazırlanması yerinde olur. Karbon salınımını düşürmek için milyonlar harcayan İBB, bisikletin de karbon salınımında alternatif olduğunu görmesi lazım.

     Yazının başlığına gelince.. Kırmızı Bisiklet... Benim bisikletim mavi renkli bir Peugeot idi. En çok sevdiğim numara ise karpuz kabuğu üzerinde arka frenleri sıkıp bisikletin arkasına spin attırmaktı.  Ve taktir edersiniz ki bu numara sırasında paldır küldür bisitletten düşmek de bazen kaçınılmaz olurdu. Kırmızı dikkat çeken bir renktir.. Belki ülkemizdeki araba sevdasının yerini, bisiklet keyfinin nasıl alabileceğine dikkat çekmek için kırmızı güzel bir uyarı olabilir. Yoksa aynen benim bisikletten düştüğüm gibi birgün halkımız da bu trafik yoğunluğunda şehirlerimizden düşmekten beter olacaklar gibi geliyor..

Önceki Yazılar :
Haberler
  Buca’da Okul Kantinlerine Denetim

  Konaklı miniklerin tiyatro keyfi

  SU ÜRÜNLERİ HAL FİYATLARI

  SEBZE-MEYVE HAL FİYATLARI

  İHALENİN TARİHİ ve SAATİ ► 04.01.2018 - 14:30

  İHALENİN TARİHİ ve SAATİ ► 11.01.2018 - 14:30

  18 Aralık 2017 Tarihli ve 30274 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  17 Aralık 2017 Tarihli ve 30273 Sayılı Resmî Gazete

  THY, hizmet ihracatı şampiyonu

  “Toplumsal mutabakat yapmadan vergi alamazsınız”

  EÜ ile BMC arasındaki dev protokol şekilleniyor

  ÇKS başvuru süresi uzatıldı

  “Yeni nesil yazarkasada esnaf acele etmesin”

  Bornova Belediyesi’nden kadınlara destek

  “Etkinliklerimiz tüm bileşenlerinin görüşleriyle oluşuyor”

  TOBFED’ten Oto bakımda geri dönüşüm projesi

  Yalçın Gökçebağ’ın sergisi Selçuk Yaşar Sanat Galerisi’nde açıldı

  Simit Sarayı, Türkiye’nin en büyük hizmet ihracatçısı oldu

  İzmir Bulut Öncü Gençlik Merkezi açıldı

  Müzik kitapları bu kafede hayat buluyor

  Hugo Boss, geleceği şekillendiriyor

  Poyraz’da ticari araçlarda yılın son kampanyası

  İzmir’de ulaşıma yüzde 10 zam

  Gaziemir’e basın özgürlüğü heykeli

  Başkan Pekdaş taziyeleri kabul etti

  Minik William’ın BucaIdaki 146 yıllık bekleyişi sona erdi

  General Mobile, GM 6 için Android 8.0 Oreo güncellemesini yayınladı

  Konut fiyatları %0.89 yükseldi

  İşler: Travel Turkey İzmir’i ve Ege’yi pazarlamalı

  ATO 3. Ankara Marka Festivali sona erdi

  Türkiye inovasyon lideri Sun Tekstil

  Türk Telekom’un Günışığı Projesi, en iyi sosyal sorumluluk projesi seçildi

  Dijitalleşme, KOBİ’ler için zorunluluk olacak

  Yeni nesil eğlence formatı; House of Gamers

  Elektronik cihazlarınızı şık aksesuarlarla renklendirin

  Bornova’da yüzme keyfi yaz-kış devam ediyor

  Karşıyaka’da yollar artık daha güvenli

  Ulamış Köylüleri İstanbul’da sahnede

  BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ

  ARAÇ KİRALAMA-NAKLİYE-TAŞIMACILIK-SERVİS

  İLAÇ-TIBBİ MALZEMELER

  İAŞE

  ELEKTRİK-ELEKTRONİK-SU

  Maliyet düşüyor, işlem hızlanıyor

  Kış boyunca bu besinleri tüketin hasta olmayın

  Lodos eserken bacalara dikkat

  Son 5 yılda sinir ilacı kullanımı 2.5 Kat arttı

  MÜTEFERRİK

  YAKIT-AKARYAKIT

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.12.2017
  Ticaret 16.12.2017
  Ticaret 15.12.2017
  Ticaret 14.12.2017
  Ticaret 13.12.2017
  Ticaret 12.12.2017
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni