• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  HABERLER  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  İHALELER  |  FİNANS  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Cemal Tükel ►SUYA SABUNA
12
14
16
18
11/02/2017 14:26
Kırmızı Bisiklet

     Karşıyaka’da çocukluk yıllarımızın en önemli oyunu mahalle arasındaki boş arsalarda veya arabaların az geçtiği sokak aralarında futbol oynamaktı. Ne bilgisayarımız, ne cep telefonumuz ne de i-pad'lerimiz olmadığı için arkadaşlık ilişkilerimizi beraber oynadığımız oyunlarla pekiştirirdik. Arkamızdaki inşaattan rica ile aldığımız artık demir çubuklardan yaptırdığımız portatif kalelere Bostanlı'daki balıkçıların eski ağlarını rica minnet alır ve kendi futbol sahamızı arka  sokaklarımızda yaratıdık. Araba zaten on dakikada bir geçtiği için oyunun kesilmesi sıkıntımız da yoktu hani..

     Mahallemizdeki birçok arkadaşım; Melih Balcıoğlu, Naci Erdoğa, Ressam Teyfik, Serdar Özler gibi eski dostlarım ile yıllar sonra karşılaştığımızda ilk muhabbetimiz yine eski mahallenin oyunları, sohbeti ve tabii yorgunluk üzerine keyifle içilen Coca Cola veya Uludağ gazozları olur..
     O yıllarda hepimizin en önemli ikinci eğlencesi ise bisikletlerimize binmek ve diğer semtlere gurup halinde gezmeye gitmekti. Bostanlı’da bugünkü Boğaziçi Restoran’ın köşesinden sonra büyük bir bataklık uzanırdı. Büyüklerimizin tüm yasaklamalarına rağmen buradaki patikayı izleyerek bataklığın arasında, sazlıkların ardında kaybolurcasına maceralara atılmak bizim için büyük heyecandı. Bu arada Nergis-Dedebaşı üstünden, bostan tarlarını geçip Yamanlar dağının eteklerine ulaşmak da çok heyecan verici bir maceraydı.

     Fazılbey asfaltının devamında yeni açılan Aksoy caddesinde yarış yapmak ve dinlenmek için bugün Girne Caddesi’nin bulunduğu yerdeki derenin kenarındaki ağaçların altında yorguluk atmak çok keyif veren aktivitelerimizdi. Bisiklet Karşıyakalıların en önemli ulaşım araçlarından biriydi. Herne kadar çarşıya girince polis abilerimiz plakamız olmadığı gerekçesi ile siboplarımızı alıp bizi yürümeye mahkum etseler de avucumuzun içi gibi bildiğimiz ara sokaklardan ve gizli dar geçitlerden geçip izimizi kaybettirmek te de üstümüze yoktu.
     Sonra birşeyler oldu ve bisiklet yavaş yavaş günlük hayatımızdan kayıp gitti. Yeni yapılan yollarda, geniş caddelerde bile bisikletler için özel ayrılmış yollar yapılmaz oldu. Bazı sokaklarda kaldırımları bile yok ettiler. Heryer araba dolarken özellikle çocukların ve gençlerin gelişiminde önemli bir yer alan bisiklet ortadan yok oldu gitti.

     Kopenhag Birinciliği Yakalamış
     Son yıllarda İzmir’de Büyükşehir Belediyesi ve bazı ilçe belediyelerinin desteği ile özellikle sahil şeridinde bisiklet kullanımı için özel parkur inşaatına başladı. Hatta bu parkurda bisikleti olmayanlar için kısa süreli kiralama yapabilecekleri bir sistem de geliştirdi. Fakat bu bisiklet kullanımını yaymanın ve şehirde bisikleti bir ulaşım aracı alternatifi yapmanın sadece birinci etabı olabilir. İzmir’in büyük bir bölümü düz araziden oluşuyor. Özellikle Karşıyaka, Balçova, Bornova ve Buca bisiklet kullanımı için çok elverişli arazilere sahip. Yeni açılan cadde ve sokaklardan başlamak üzere bunu tüm şehire yaymanın bir master planının çalışmalarının yapıldığını zannetmiyorum. Oysa ki önümüzde çok iyi bir örnek var.

     Hollanda’nın Amsterdan ve Lahey gibi şehirler yıllarca araç trafiği ile bisiklet trafiğini çok iyi uyum içinde kullanan şehirlerimizin başında geliyordu. Yapılan masterplan ve doğru uygulamalar ile Danimarka’nın Kopenhag şehri Hollanda’nın bu bisiklet mabetlerini sollayarak önüne geçti ve dünyada bir numara olmayı başardı.
     Bu konuda İzmir’in de büyük bir şansı olduğunu düşünüyorum. Özellikle yukarıda saydığım ilçelerde kentsel dönüşüm sürecinde bisiklet ile ulaşım konusunda da etkin bir plan yapılarak doğru bir altyapının hazırlanması yerinde olur. Karbon salınımını düşürmek için milyonlar harcayan İBB, bisikletin de karbon salınımında alternatif olduğunu görmesi lazım.

     Yazının başlığına gelince.. Kırmızı Bisiklet... Benim bisikletim mavi renkli bir Peugeot idi. En çok sevdiğim numara ise karpuz kabuğu üzerinde arka frenleri sıkıp bisikletin arkasına spin attırmaktı.  Ve taktir edersiniz ki bu numara sırasında paldır küldür bisitletten düşmek de bazen kaçınılmaz olurdu. Kırmızı dikkat çeken bir renktir.. Belki ülkemizdeki araba sevdasının yerini, bisiklet keyfinin nasıl alabileceğine dikkat çekmek için kırmızı güzel bir uyarı olabilir. Yoksa aynen benim bisikletten düştüğüm gibi birgün halkımız da bu trafik yoğunluğunda şehirlerimizden düşmekten beter olacaklar gibi geliyor..

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


Haberler
  27 Haziran 2017 Tarihli ve 30107 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Bornova’nın gururu oldular

  26 Haziran 2017 Pazartesi

  Sessiz katil ‘LYME’ 365 hastalığı taklit ediyor

  HURDA SATIM

  MÜTEFERRİK

  İAŞE

  İLAÇ-TIBBİ MALZEMELER

  TEMİZLİK

  TEKSTİL-GİYİM-DİKİM

  ELEKTRİK-ELEKTRONİK-SU

  BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ

  MATBU-EVRAK-BASIM

  OTO MAKİNE AKSANI VE YEDEKLERİ

  ARAÇ ALIMI

  ARAÇ KİRALAMA-NAKLİYE-TAŞIMACILIK-SERVİS

  YAKIT-AKARYAKIT

  HARİTA-PLAN-PROJE

  İNŞAAT

  İNŞAAT

  25 Haziran 2017 Pazar

  24 Haziran 2017 Tarihli ve 30106 Sayılı Resmî Gazete - Mükerrer

  İkinci el araç piyasasında canlılık başladı

  TESK: Sigorta şirketleri zarar değil kâr ediyor

  Altınyağ dünya devi Sodrugestvo ile anlaştı

  Yanıltıcı yıldız tanıtımına idari para cezası

  Büyümede Türkiye 3. sırada

  Yeşildere ’Konak Tüneli’ mağdurları çare bekliyor

  "Sanayi 4.0 ile Eğitim 4.0 ayrı düşünülemez"

  İtalya’dan 2 ödül birden kazandı

  Demirtaş: "İzmir’in kaderi müzesizlik olmamalı"

  Altnordu’dan Avrupa’ya örnek proje

  Reolift’ten hayat kurtaran otomatik iskele

  Festival 29 Temmuz’da Çeşme Kalesi’ne geliyor

  37. DYO Sanat Ödülleri başvuruları başladı

  Genç mühendislerin projeleri görücüye çıktı

  Köy çocuklarının azmi şampiyonluk getirdi

  Kiralık konut araması % 24 arttı

  Coordinat Bornova nitelikli konut ihtiyacına cevap veriyor

  Bornova’da Bayram birlikteliği

  Karşıyaka Tramvayı’nda 1 Temmuz heyecanı

  Kabir ziyaretine gelenlere şekerli karşılama

  Bayraklı Belediyesi, 17 farklı branşta yaz okulu açıyor

  Emeklilerin hobilerini işe dönüştürme önerileri

  Metro, üretici ile tüketici arasında köprü kuruyor

  E-imza sayısı yüzde 538 arttı

  Bu oluşum Bornova futbolu için

  ’TürkAkım’ Doğalgaz Boru Hattı’nın açık deniz inşaatı başladı

  “Petrol fiyatları dünyada düşüyor, bizde yerinde sayıyıor”

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.06.2017
  Ticaret 23.06.2017
  Ticaret 22.06.2017
  Ticaret 21.06.2017
  Ticaret 20.06.2017
  Ticaret 19.06.2017
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    1