• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Çelik ihracatında azalma hızlanacak”

11 Ağustos 2020 Salı 17:00
12
14
16
18

“Çelik ihracatında azalma hızlanacak”

   ► TÇÜD: 2020 yılının ilk 6 ayında çelik ürünleri ihracatı yüzde 13,3 azalır-ken, ithalat yüzde 10,3 arttı

           HABER MERKEZİ      
     Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Haziran ayı çelik üretimi verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye’nin ham çelik üretimi, 2020 yılının Haziran ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %3,8 oranında artışla 2.8 milyon ton, Nisan ve Mayıs aylarında yaşanan ortalama %26 gerilemenin etkisiyle, Ocak-Haziran döneminde %4,1 oranında azalışla 16.3 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. TÇÜD’ün yaptığı açıklamada, ihracattaki azal-manın, Türkiye’nin en önemli pazarı olan AB’nin kota uygulamaları ve bazı ürünlere ait kotaların daha şimdiden dolmuş olması sebebiyle, önümüzdeki aylarda hız kazanacağı yönünde değerlendirdi.

     TÇÜD’ün komisyon verilerine göre, 1 Temmuz-30 Eylül dönemi için inşaat çeliği, de-miryolu malzemesi ve kutu profiller için uygulanan 3 aylık kota miktarlarının, birinci ayın sonuna gelmeden dolduğu, organik kaplamalı levha, profil ve filmaşin gibi ürünle-rin kotalarının yüzde 90’ından fazlasının ise Temmuz ayı sonu itibariyle kullanıldığı belirtildi. Yapılan değerlendirmede, “İthalattaki artışın önüne geçebilmek için, Dünya Ticaret Örgütü’ne bildirilerek, AB’ye karşı uygulanacağı açıklanan vergilerin bir an önce yürürlüğü konulması, Haziran ayından itibaren artış eğilimine giren yurtiçi çelik tüketimimizin, yurtiçi üretim yolu ile karşılanması, pandemi sürecindeki kayıplarının dengelenmesi ve çelik sektörümüzün, Türkiye’nin cari açığının kapatılmasına olan kat-kısının arttırılması açısından önem taşımaktadır” ifadelerine yer verildi.

İlk 6 ayda ihracat %13,3 azalırken, ithalat %10,3 arttı
     TÇÜD, şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye’nin ham çelik üretiminde 2020 yılının ilk üç ayında görülen artış, dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle, Nisan ve Mayıs aylarında yüzde 26 düşüş göstermiş, normalleşme sürecinin etkisiyle Haziran ayında yeniden artışa geçmiştir. Haziran ayında Avrupa ülkeleri arasında, Almanya’yı geride bırakarak, en fazla çelik üreten ülke olmamızı sağlayan bu artış, pandemi sürecinde ya-şanan düşüşleri kapatmaya yetmese de, yılın ikinci yarısı için, geçtiğimiz yıldan daha iyi performans gösterme yönünde olumlu sinyaller vermektedir. 6 aylık dönemde Türki-ye’nin ham çelik üretimi 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 4,1 oranında azalışla 16,3 milyon ton seviyesinde gerçekleşmiştir.

     Yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre, nihai mamul tüketimimizde görülen yüzde 8,7’lik artış, pandemi etkisindeki Nisan, Mayıs aylarındaki azalışı telafi ettiğimizi göstermektedir. 6 aylık dönemde, geçen yılın aynı dönemine göre, uzun ürün tüketimi-miz yüzde 12,4, yassı ürün tüketimimiz yüzde 5,8 artış göstermiştir. Tüketimdeki bu artış üretime de olumlu olarak yansımış, yılın ilk yarısında bir önceki yıla göre, uzun ürün üretimimiz yüzde 3,3, yassı ürün üretimimiz yüzde 0,9, toplam nihai mamul üreti-mimiz yüzde 2,3 artmıştır.
     Nihai mamul üretimindeki artışın, tüketimde görülen artıştan az olması, ithalat ağırlıklı tüketim alışkanlığından vazgeçilmediğini göstermekte, 6 aylık dış ticaret rakamları da bu tespiti doğrulamaktadır. 2020 yılının ilk 6 ayında çelik ürünleri ihracatımız yüzde 13,3 azalırken ithalatımız yüzde 10,3 artmıştır. Haziran ayı ithalatındaki yüzde 59,8 oranında gerçekleşen olağanüstü artış, ithalatın kontrol altına alınması konusunda geç kalındığını, Türkiye’nin mevcut şartlarında sürdürülemez mahiyetteki yaklaşımların, süratle gözden geçirilmesi gerektiğini net bir şekilde ortaya koymaktadır.”

Çelik tüketimi Haziran’da yüzde 8,7 arttı
     TÇÜD verilerine göre 2020 yılının ilk çeyreğinde %42,7 artan nihai mamul çelik tüke-timi ise Nisan ayından itibaren pandeminin etkisini artırması ile gerileme eğilimine girdi ve yılın ikinci çeyreğinde tüketim %18,2 azaldı. Son iki aydaki ortalama %29 gerileme sonrası, Haziran ayında nihai mamul tüketimi tekrar artış eğilimine girdi ve %7 oranında artışla 2.4 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. Yılın ilk yarısında ise Nisan ve Mayıs aylarındaki keskin düşüşe rağmen, nihai mamul tüketiminin %8,7 oranında artış göster-diği kaydedildi.

Ocak-Haziran döneminde ihracat 17 azaldı
     Çelik ürünleri ihracatı Haziran ayında, ilk defa artış göstererek, miktarda %40,3 artışla 2 milyon ton, değerde ise %24,3 artışla 1.3 milyar dolar oldu. Ocak-Haziran döneminde 2019 yılının aynı dönemine kıyasla ihracat, miktar itibariyle %11,3 azalarak 9.9 milyon ton, değer itibariyle %17 azalışla 6.8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

İthalat Haziran’da yüzde 27,8 arttı
     TÇÜD verilerine göre Haziran ayı ithalatı, 2019 yılının aynı ayına göre, miktar yönün-den %59,8 gibi yüksek oranlı artışla 1.4 milyon ton, değerde ’,8 artışla 940 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. 2020 yılının ikinci çeyreğinde ise ithalat, bir önceki yılın aynı dönemine göre, miktar yönünden %9,2 azalır iken yılın ilk yarısında %10,5 artışla 6.1 milyon ton oldu. Değer yönünden ise yılın ikinci çeyreğinde %17,6 gerileyen ithalat, yılın ilk çeyreğindeki %13,4 artışın etkisiyle yılın ilk yarısında  %2,8 azalışla 4.8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.
     2019 yılının ikinci çeyreğinde %152,4 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, son aylarda ithalatta gözlenen artış sebebiyle bu yılın ilk yarısında %143,9 seviyesine geriledi.

Çin’de üretim %1,4 artarken, Hindistan’da %24,2 azaldı
     Dünya Çelik Derneği (worldsteel) tarafından açıklanan 2020 yılı Haziran ayı verilerine göre, dünya ham çelik üretimi, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla, %7 azalışla 148 mil-yon ton, yılın ilk 6 ayında ise %6 azalışla, 873 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde, Çin’in ham çelik üretimi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla  %1,4 oranında artışla 499 milyon tona yükselirken, ikinci sırada yer alan Hindistan’ın ham çelik üretimi %24,2 azalışla 43.1 milyon ton, üçüncü sırada bulunan Japonya’nın ham çelik üretimi ise %17,4 oranında azalışla 42.2 milyon ton olarak gerçekleşti.


+ Benzer Haberler
» Efes Selçuk Hollywood’a da ilham verecek
» Ağır hasta sayısı ilk kez geriledi
» Ağır hasta sayısındaki artış devam ediyor
» İhracat şampiyonlarının 160’ı Egeli
» Tekstil sektörü e-ticaret ile ayakta kaldı
» “Gümrük Birliği elimizdeki önemli kozlardan biri”
» Tüpraş, Online Staj Programı ile öğrencileri desteklemeye devam ediyor
» Türk Telekom’dan ‘hayat kurtaran’ yerli teknoloji
» PepsiCo, tüm dünyada %100 yenilenebilir elektrik kullanmayı hedefliyor
» İzmirsporlu kadın voleybolcular sağlık kontrolünden geçti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
  Ticaret 22.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni