• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Çarpık kentlerde önlemlerin uygulanması mümkün olmuyor”

31 Mart 2020 Salı 12:00
12
14
16
18

“Çarpık kentlerde önlemlerin uygulanması mümkün olmuyor”

   ► TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi, covid-19 pandemisinin kentler ile ilişkisine dikkat çekmek amacıyla yazılı basın açıklaması gerçekleştirdi.

           HABER MERKEZİ     
     Tüm dünyada etkisini sarsıcı bir şekilde gösteren covid-19 pandemisinin kentler ile ilişkisine dikkat çekmek amacıyla TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi tarafından yazılı basın açıklaması gerçekleştirildi. Yapılan açıklamada, “Doğadan kopmayan ve barındırdığı yeşil altyapısıyla bütünleşik olarak tasarlanan ekolojik temelli kentler şüphesiz ki, kent insanı açısından gerek sanitasyon hizmetleri gerek kilometrekare başına düşen düşük yoğunluktaki nüfus gerekse düşük çevre sorunları, çok daha yaşanabilir şehirler olarak karşımıza çıkacaktır” denildi.

“Pandemi bir kentleşme sorunu olarak da değerlendirilmeli”
     Kentsel mekânlarda sosyal mesafenin çok az olmasıyla hızlı bir şekilde yayılan pandeminin, bir kentleşme sorunu olarak da değerlendirilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, “Kontrolsüz büyüyen tüm kentlerde ne yazık ki elektrik, su, kanalizasyon gibi sanitasyon hizmetleri konutlaşmayla aynı hızda gerçekleşmemektedir.

     Bulaşıcılığı çok yüksek olan covid-19 salgının önlenmesinde hijyen ve sosyal mesafe önlemleri en önemli unsurlar olarak kabul ediliyor. Fakat çarpık kentleşmeyle ortaya çıkan sağlıksız yerleşkelerde bu önlemlerin uygulanması pek de mümkün olmamaktadır. Diğer yandan kilometrekare başına düşen insan yoğunluğunun yüksekliği, kentlerde bu salgının kontrolünü daha da zorlaştırmaktadır. Yapılan araştırmalarda ortaya çıkan son bilgilere göre atıksu sistemlerinde bile izlenen salgın vakalarında her alandaki sanitasyon hizmetlerinin önemini bir kez daha ortaya çıkarmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

“Ekolojik temelli kentler daha yaşanabilir yerler”
     Peyzaj Mimarları olarak, yüz yüze kaldığımız küresel salgın dolayısıyla, sağlıklı insan-doğa ilişkisinin, yaşam kalitesini etkileyen sanitasyon hizmetleri sunabilen kentlerin ve dolayısıyla planlı, sürdürülebilir yaşama mekanlarının önemini bir kez daha vurgulamak istedikleri ifade edilen açıklamada, “Doğadan kopmayan ve barındırdığı yeşil altyapısıyla bütünleşik olarak tasarlanan “ekolojik temelli kentler” şüphesiz ki, kent insanı açısından gerek sanitasyon hizmetleri gerek kilometrekare başına düşen düşük yoğunluktaki nüfus gerekse düşük çevre sorunları, çok daha yaşanabilir şehirler olarak karşımıza çıkacaktır.

     Bu noktada, ekolojik temelli mekânsal tasarım ve planlamalar yapan meslektaşlarımıza ve kentler üzerinde söz sahibi olan her kademeden yöneticilerimize büyük görevler düşmektedir. Şüphesiz ki, geleceğin kentleri ekoloji, ekonomi ve sürdürülebilirlik üçgeninde planlanan sağlıklı kentler olacaktır. Bu vesileyle Covid-19 salgının önlenmesinde ön safhalarda yer alan başta doktorlarımız ve hemşirelerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımıza, destek hizmetlerini aksatmadan yürüten tüm kamu ve özel sektör çalışanlarına gösterdikleri özveri nedeniyle teşekkürü borç biliriz” denildi.


+ Benzer Haberler
» Günlük test sayısı Mayıs’ta ilk kez 20 binin altına indi
» Günlük Vaka sayısı iki gün sonra tekrar binin altına düştü
» Pire Limanı bu yıl da Avrupa’nın en büyüğü olacak
» SunExpress 4 Haziran’da iç hat uçuşlarına başlıyor
» BSMV binde 2’den yüzde 1’e çıktı
» Pazar günü de yeni vaka sayısı binin üzerinde kaldı
» Yeni vaka sayısı tekrar bini geçti
» Petrol fiyatlarında keskin düşüş ile büyük stok zararı kaydedildi
» Küresel resesyon beklentileri yükselişte
» TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Üreticilerimiz değil aracılar kazanıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni