• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Cari açığa Türk tütünü hamlesi

22 Nisan 2019 Pazartesi 18:00
12
14
16
18

   ► Umur, “İthal edilen tütünü Türkiye’de üretebilirsek dış ticaret açığımızın kapanmasına yönelik iyi bir hamle olacaktır”

     Türkiye’deki sigara üreticisi firmaların daha fazla yerli tütün kullanımı ile ilgili çalışma yapıldığına dair Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklaması ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ege Tütün İhracatçılar Birliği Başkanı Ömer Celal Umur, Türkiye’de tüketilen sigaralarda Türk tütün miktarının yükseltilmesinin tütün tüketim miktarını değiştirmeyeceğini söyledi.
     Umur, “İthal edilen tütünü Türkiye’de üretebilirsek dış ticaret açığımızın kapanmasına yönelik iyi bir hamle olacaktır. Özellikle dünyada üretilen sigaralarda Türk tütünü miktarını artırırsak çok olumlu etki edecektir. Hedef, Polonya’da, Çin’de, Kore’de üretilen sigaralardaki Türk tütünü miktarını artırmak olmalı” dedi.

“Polonya’da, Çin’de, Kore’de Türk tütününü artırmalıyız”
     Türk tütününün çoğunluğunun ihraç edildiğini ifade eden Umur, “3’te biri ABD’ye geri kalanı, sigara üreticisi olan ülkelere ihraç ediliyor. Türkiye’de tüketilen sigara American Blend denilen türden sigara. İçerisinde yüzde 15 civarında Türk tütünü kullanılır. Bakanlıkla bu konuyu görüşeceğiz. Sigara üretiminde kullanılan Türk tütünü miktarı az. Bunun yükseltilip alçaltılması toplam tütün tüketim miktarını değiştirmeyecektir. Fakat dışarıdan gelen, ithal edilen tütünü Türkiye’de üretebilirsek dış ticaret açığımızın kapanmasına yönelik daha iyi bir hamle olacaktır. Bunun yanı sıra bir diğer konu ise dünyada üretilen sigaralarda Türk tütünü miktarını artırabilirsek, çok olumlu etkileri olacaktır. Çünkü esas miktar orada. Polonya’da, Çin’de, Kore’de üretilen sigaralardaki Türk tütünü miktarını artırmak. Hedef bu olmalı” ifadelerini kullandı.

“Toplamda 70 milyon kg tütün rekoltemiz olur”
     2019 yılında Ege Bölgesi’nde mevsimsel etkiler olmadığı takdirde 44 - 48 milyon kilogram tütün rekoltesi beklediklerini açıklayan Umur, “Güneydoğu’da birkaç tip tütün üretiliyor. Bir tanesi de Ege Bölgesi’nde üretilen İzmir tipi tütün ve bu Adıyaman’da üretiliyor. Bu aşağı yukarı 10 senedir başlayan bir proje. Bu proje başarıyla büyüdü. Bugün itibariyle 6 milyon kiloya kadar çıktı. Orada İzmir tohumu ekiliyor. Orada da üreticiler üretimden çok çok memnun. Yine aynı şekilde Karadeniz’de de bir üretimimiz var.

     Karadeniz’de üretilen iki tip tütünümüz var. Bir tanesi Samsun, bir tanesi de basma dediğimiz tütün. Basma tütünü Yunanistan’da da üretiliyor fakat son zamanlarda oranın fiyatı biraz yükseldi bunun için bizim rekabetçiliğimiz artmış vaziyette. Bu yüzden basma tütün tipinde de bir üretim artışı ümit ediyoruz. Bir de Batman’da Amerikan tipi tütün üretimi var o da 2 milyon kilolara ulaşmış vaziyette, onda da bir üretim artış beklentimiz var. Adıyaman’da İzmir tipi tütün üretimi son 10 yılda 6 milyon kg seviyesine ulaştı. Karadeniz’de üretilen basma tipi tütün geçen yıl 4 milyon kilogram. olurken, Samsun tipi tütün üretimi 7.5 milyon kg oldu. Basma tipi tütün Yunanistan’da da üretiliyor ancak orada fiyatlarda bir artış oldu. Türkiye olarak biraz daha avantajlı konuma geldik. O nedenle bu sene basma tipi tütün üretiminde artış olabilir. Toplamda 70 milyon kg tütün rekoltemiz olur” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Eylül’de turist sayısı yüzde 17,18 arttı
» “Kalbinizde saklayıp büyüttüğünüz bir gurur”
» “Balkabağı özlü sabun ile bir ilke imza attık”
» Hayalet ağlar deniz canlılarını sessizce öldürüyor
» ‘Attilâ İlhan vapuru’ hep hüzün dolu
» “On katlı binanın yanı acil toplanma alanı değil”
» Haşhaş ekim alanları genişliyor
» İZTO, İzmir’i inovasyon ve girişimcilikte iki merkez ile aydınlatacak
» “İdam çözüm değil”
» Zivzik nar rekoltesi artışına yol engeli


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.10.2019
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
  Ticaret 12.10.2019
  Ticaret 11.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni