• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Cargill salgın döneminde üretime devam eden çiftçileri yalnız bırakmadı

23 Mayıs 2020 Cumartesi 09:00
12
14
16
18

Cargill salgın döneminde üretime devam eden çiftçileri yalnız bırakmadı

           HABER MERKEZİ     
     Cargill Türkiye, ülkemiz koronavirüsle mücadele ederken gıda krizi yaşanmaması için tarlada canla başla çalışmaya devam eden çiftçilerle dayanışma içinde bulunan öncü kuruluş oldu. Mısır ve ayçiçeği çiftçilerine koronavirüsten korunmaları için sağlık ekipmanı gönderen Cargill, aynı zamanda sektörde bir ilke imza atarak, tarlada verimi artırmak için tarımda dijitalleşme, tarla ekonomisi ve sıfır atık üzerine verdiği eğitimleri dijital platforma taşıyarak çiftçilerin interaktif olarak katıldığı canlı yayınlar gerçekleştirdi.
     Tüm dünyayı etkisine alan Covid-19 salgını gıda arzının ve sürdürülebilir tarımın önemini bir kez daha hatırlatırken, ülkemizin gıda ihtiyacının kesintisiz karşılanması için hayati bir görev üstlenen kahraman çiftçiler tarlada üretime devam ediyor. Cargill Türkiye, bu zorlu dönemde tarlasını boş bırakmayı aklından dahi geçirmeyen, ülkemizin gıda ihtiyacını karşılamak için üreten çiftçilerin güvenliğini ve tarlalarındaki verimi desteklemek üzere adım atan öncü kuruluşlardan biri oldu. 
     Cargill Türkiye çiftçi refahını artırmak, tarımda sosyal ve dijital bir dönüşümü desteklemek hedefiyle geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği ‘1000 Çiftçi 1000 Bereket’ programına dahil olan bin 500 çiftçiye ve ailelerine, dezenfektan, maske, siperlik ve eldivenden oluşan sağlık paketi verdi. Program kapsamında Nisan ayında, ekim öncesi gerçekleştirilen eğitimleri ise “Evde hayat var” diyerek internetten canlı yayınla çiftçilerin evlerine taşıdı. Tarımın gelişmesinde öncü kurumlardan biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi ve veri odaklı tarım teknolojileri geliştirerek tarımda dijitalleşmeye öncülük eden Doktar işbirliğinde hazırlanan eğitimler, sektörde bir ilk gerçekleştirilerek, 20-21 Nisan tarihlerinde 1000Ciftci1000Bereket.com üzerinden canlı olarak yayınlandı.
Murat Tarakçıoğlu: ‘Bu zorlu dönemde üretime devam eden çiftçilerimizin yanındayız’

     Cargill Gıda Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Yönetim Kurulu Başkanı Murat Tarakçıoğlu, çiftçilerin hayati öneminin bir kez daha anlaşıldığını vurgulayarak şunları söyledi: “Çiftçilerin ve tarımın ana hayat kaynağımız olduğunu, özellikle salgın döneminde bir kez daha gördük. Bir gıda firması olarak, Türk çiftçilerin binbir emekle ürettiği yerli ürünleri alıp, sofralarımızda yer alan birçok gıda ürünü için hammadde sağlıyoruz. Biz çiftçilerimizin mahsulünü sofralara taşıyor, çiftçilerimizle her zaman omuz omuza çalışıyoruz. Bu nedenle yürekten söyleyebilirim ki, Türkiye’nin kahraman çiftçilerinin başımızın üzerinde yeri var. Bu anlayışla geçtiğimiz yıl 1000 Çiftçi 1000 Bereket programını başlattık ve ilk yılında programa katılan çiftçilerin veriminin yüzde 21’e varan oranda artmasını sağladık. Program kapsamında çiftçilerle yüz yüze yaptığımız eğitimleri ise “Evde hayat var” diyerek dijital platforma taşıdık. Yüzlerce çiftçinin gösterdiği ilgi ve yüksek katılım oranı bize bir kez daha şunu gösterdi: Türk çiftçisi dijital dönüşüme açık ve destek verildiğinde emeğini ortaya koymaya hazır. Özveriyle emek veren çiftçilerimize eğitim ve danışmanlık desteği vermekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliğinden ve ilgiden güç alarak, programımızı istikrarlı bir şekilde sürdüreceğiz. Bize bu yolda iş birlikleriyle katkı sağlayan İstanbul Teknik Üniversitesi’ne ve Doktar’a teşekkür ediyorum.”

Çiftçiler canlı yayında sorular sordu, uzmanlar yanıtladı
     İzmir, Konya ve Karaman’daki mısır üreticileri ile Ankara ve Balıkesir’deki ayçiçeği üreticilerinin soruları ve yorumlarıyla interaktif olarak katılım sağladıkları eğitimlerde, uzmanlar tarımda sıfır atık yönetimi, çiftlik bütçesi ve zirai teknikler üzerine bilgilendirme yaptı.  20 ve 21 Nisan gerçekleştirilen eğitimler sırasında İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Cargill ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Türkiye’de tarımda atıkların azaltılması için yaptığı iş birliği kapsamında hazırlanan ‘Tarımda Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ eğitimini verdi. Mısır ve ayçiçek üretimi yaparken açığa çıkan atıkların çevre ve iklim değişimine olan etkilerine dikkat çekti. Doktar Tarım Saha Operasyonları Müdürü ve ziraat yüksek mühendisi Dr. Nihat Mıdıkoğlu ise verimin artması için doğru gübreleme ve sulama tekniklerinin önemini vurguladı. Çiftçilere bütçe yönetimine dair bilgilendirme de yapıldı. Yayınlara yoğun ilgi gösteren yüzlerce çiftçi, eğitimlerden büyük fayda sağladığını belirtti. Eğitime İzmir’den katılan mısır çiftçisi Umut Ayberk Akbay, “Online olarak ekim öncesi toprak analizinin önemi, bilinçli gübreleme, verimli ürün yetiştirme teknikleri hakkında uzmanlardan eğitim almak, biz çiftçiler için çok kıymetli. Kadimden beri uygulanan teknikler ile dünyada rekabetin mümkün olmadığı bir dönemde, bu eğitimlerden aldığımız teorik bilgileri üretim sürecinde uygulayarak daha verimli üretim yapabiliyoruz” dedi.


1000 ÇİFTÇİ 1000 BEREKET PROGRAMI HAKKINDA
     Cargill Türkiye sürdürülebilir tarım uygulamalarının yaygınlaşmasını sağlayarak, çiftçinin verim ve refahını artırmak, tarımda sosyal ve dijital bir dönüşüm desteklemek hedefiyle hayata geçirdiği ve üç sezona yayılması planlanan ‘1000 Çiftçi 1000 Bereket’ programının ilk yılında; Mersin, Adana, Konya, Karaman, Manisa ve İzmir olmak üzere toplam 6 ilde mısır tarımı yapan 1072 mısır üreticisi programa dahil oldu. 1000 Çiftçi 1000 Bereket programı ile çiftçilere toprak analizi, dijital tarım araçlarını kullanım desteği ve düzenli eğitim sağlanıyor. Ekimden hasada kadar çiftçilerle sürekli iletişim halinde olunarak, danışmanlık desteği veriliyor. 1000 Çiftçi 1000 Bereket, bu özelliğiyle Türkiye’de çiftçilere yönelik gerçekleştirilen en kapsamlı ve en fazla sayıda  çiftçiye dokunan sosyal sorumluluk projesi. Ayrıca Türkiye’de tarım ve gıda alanında sosyal etki araştırması yapılan ilk projedir. Uluslararası denetim şirketi EY’nin yaptığı araştırmada, 1000 Çiftçi 1000 Bereket’in çevreye ve refah artışına yaptığı katkı ile bu katkının finansal değeri hesaplandı. Buna göre Cargill’in projeye yatırdığı her 1 TL, 2,53 TL değerinde sosyal getiri sağladı. Program kapsamında tarlasına özel danışmanlık hizmeti, eğitim ve dijital araç desteği alan ve tüm önerileri uygulayan çiftçiler verimde yüzde 21’e varan artış sağladı. Bu yıl programın kapsamı geliştirilerek, Güney Marmara ve Orta Anadolu’da ayçiçeği üretimi yapan çiftçiler de dahil edildi ve toplamda 1000 çiftçiye ulaşıldı.


Türkiye’de Cargill
     Türkiye’de faaliyetlerine 1960’lı yıllarda başlayan Cargill’in gıda, gıda üretimi, endüstriyel & biyoendüstriyel ürünler, yem ve paketleme sektörlerine çeşitli girdi ve ara mamul üreten toplam dört fabrikası bulunmaktadır. 1992 yılında İstanbul’da açılan Türkiye merkez ofisi, Adana ve Ankara’daki ofislerinde ve Bursa, Balıkesir ve İzmit’te yer alan üretim tesislerinde toplam 650’den fazla çalışanıyla hizmet vermektedir. Daha fazla bilgi için  ziyaret edebilirsiniz.


Cargill Hakkında
     Cargill, 70 ülkedeki 155.000 çalışanı ile dünyanın güvenli, sorumlu ve sürdürülebilir bir şekilde beslenmesini sağlamak için durmak bilmeden çalışıyor. Her gün çiftçileri pazarla, müşterileri bileşenlerle, insanları ve hayvanları beslenmek için ihtiyaç duydukları gıdalarla buluşturuyoruz.
     125’i aşkın ülkede güvenilen bir iş ortağı olarak gıda, tarım, finans ve endüstriyel alandaki müşterilerimize hizmet sunmak için 155 yıllık deneyimimizi yeni teknolojiler ve bilgilerle birleştiriyor, hep birlikte, tarım için daha güçlü ve sürdürülebilir bir gelecek inşa ediyoruz.
     Gıda sisteminin kalbinde yer alan, dünyanın beslenmesinde hayati bir rol üstlenen çiftçilere duyduğumuz saygının ve özenin göstergesi olarak Cargill, dünyanın her yerinde çiftçileri desteklemek adına gerçekleştirilen programlara yatırım yapmaktadır.  Covid-19 salgınında da kahraman çiftçiler üretime özveriyle devam ediyor. Biz de dünyanın güvenli, sorumlu ve sürdürülebilir bir şekilde beslenmesi amacı doğrultusunda Covid-19 salgınına ilişkin küresel ve bölgesel yaklaşımımızı hayata geçirdik.+ Benzer Haberler
» Yeni vaka sayısı 900’ün altında
» Günlük vaka sayısı tekrar binin altına düştü
» Açılan ve kapanan şirket sayısı nisanda geriledi
» 22 milyon ev tüketicisi elektrik tedarikçisinden memnun değil
» Moda Gelişim Akademisi eğitimleri girişimcilere rehber oluyor
» Görünmeyen İnciraltı’ndan Turizm Bakanına davet var
» Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesinde mutfaklarda silverline teknolojisi
» Konak’ta dayanışma halkasına yenisi eklendi
» Koronavirüs ile birlikte akıllı şehirlere olan talep arttı
» Turkcell Gönüllüleri’nden çocuklara mutlu masallar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni