• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Caner Çelik ►TİM’den SESLER
12
14
16
18
11/01/2021 06:13
Şirketler Bilançolarını Nasıl Yönetmeli

TİM DANIŞMANLIK
danismanlik@tim.com.tr
www.tim.com.tr

     Bir şirketin kar edebilmesi uygun maliyetli kaynak bularak bunları karlı yerlere yatırması ile mümkündür. İşte bir şirketin uygun kaynak bulup bulmadığını bunu karlı yerlere yatırıp yatırmadığını bilançoya bakarak anlamaya çalışırız.

     Şirketler başlıca dört yerden kaynak bulurlar, bunların birincisi sermayedir. Şirket ortağının iş yapıp kar elde edbilmek için şirkete aktardığı tutardır. En maliyetli kaynakların başında gelir. Çünkü şirket ortağı şirket kurmak yerine parasını banka mevduatına yatırsa zaten garantili bir getiri elde etme imkânı vardır hâlbuki onun yerine risk alıp şirkete koyup iş kurmuştur. Dolayısı ile şirket ortağının kar beklenti oranı her zaman banka mevduat faizinin üzerinde olmalıdır. Ne kadar üzerinde olmalıdır diye sorarsanız banka mevduat faiz oranının en az iki katı kadar olması risk beklenti getirisi açısından makuldur. Kazanılıp kazanılamayacağı ise farklı bir konudur.

     İkinci kaynak mali borçlanmadır. Şirket ortağının yeterince sermayesi yok ise bir işi bankalar ya da benzeri kuruluşlardan borçlanarak da yapabilir. Borçlanarak mal alıp satmanın borçlanarak ev ya da araba alımından hiç farkı yoktur. Burada dikkat edilecek husus banka borçlanmasına bir maliyet ödeneceğidir. Banka kredi faiz oranları genelde sermaye maliyetinden daha ucuzdur.

     Üçüncü kaynak mal aldığımız işletmelere borçlanmaktır. Bunlara satıcı borçlanması adı verilir ve anlaşılan vadede ödemek koşuluyla mal bedeli haricinde ilave maliyeti yoktur. Gerçi peşin alımlarda bir iskonto söz konusu olabilmektedir. Dolayısı ile vadeli mal alım fiyatının peşin alıma göre daha pahalı olduğu söylenebilir.

     Dördüncü grup kaynak ise diğer kaynaklar olarak nitelendirdiğimiz örneğin personele borçlanma vergi dairesine borçlanma vb gibi borçlanmalardır.

     Satış fiyatına yansıttığımız takdirde maliyetli borçlanmanın herhangi bir mahsuru olmamaktadır. Ancak unutulmamamalıdır ki maliyet ne kadar düşük ve uygun olursa işletmenin karlılığı o kadar olumlu yönde etkilenecektir.

     İşte bilançonun kaynak yapısında işletmenin hangi kaynaklardan hangi maliyet ile borçlandığını ve bunları ne zaman ödeyeceğini öğreniriz. İşletmenin kaynak eğiliminin ucuz ve zamanında ödeyebileceği kaynaklardan olup olmadığı önemlidir.

     Kaynaklar anında varlıklara dönüşür. Tabii verimli varlıklara dönüşmesi gerekir. Yani kaynak maliyeti artı işletme giderleri artı amortisman artı kurumlar vergisini kazanma potansiyeli olan varlıklara dönüşmesi gerekir.

     Kasa da duran miktar hiç bir getiri elde etmez. Banka da duran mevduat, kredi faizi söz konusu ise daha fazla getirmesi özel durumlar hariç mümkün değildir. Ticari alacaklarımız vadeli satışlarımızdan doğan varlıklarımızdır. Satış fiyatı, prensip olarak içinde tüm maliyetler artı karı kapsadığı için ticari alacaklarımız içinde karı barındıran önemli bir kalemdir ancak sorunlu alacağa dönüşmemesi gerekir.
     Stokları elde tutmanın kaynak maliyeti olmasının yanı sıra depo, sigorta, güvenlik, indir bindir gibi maliyetleri de vardır. Ayrıca satılmayan stok kar getirmez. Dolayısı ile ne kadar fazla stoğumuz var ise o kadar sorunumuz var demektir. Optimum stok tutmak önemlidir çünkü müşteriye hayır demeyecek kadar stoğumuzun olması gerekir. Ama stokculuk özel durumlar hariç kardan çok zarar getirir.

     Bir işletme fabrika arsası ve binasına yatırım yapabilir. Bu ikisinin toplam tutarı oldukça yüksek olduğu için anında satış fiyatımıza yansıtamayız. Ayrıca yüksek kaynak maliyetide söz konusu olabilir. Bu unsurlar işletmenin satış fiyatını belirlemesinde rekabet ortamında zorlanmasına sebep olur. Arsa alıp üzerine bina yapmak oldukça külfetli bir durumdur onun yerine kira alternatifi düşünülebilir. Genel prensip zorunlu olmadıktan sonra arsa ve bina yatırımı yapmamak onun yerine kiralamaya gitmektir. Arsa ve bina yatırımı yapmanın koşulu mecburiyet olmalıdır. Örneğin Tüpraşı yapıp size kiralayacak bir yatırımcı bulamazsınız ama migrosun marketlerini açabilecek bir sürü alternatif yer bulunabilir. Bu hususlar mal üretmek için gerekli olan makina parkı ve taşıt araçları içinde geçerlidir.

     Kiralama satın almaya göre finanse edilecek tutarı oldukça düşürdüğü için işletmenin kaynak maliyeti o derece azalacaktır. Kiralama ile satın alma için dikkat edilecek husus satın almanın kaynak maliyeti kira artı kiranın kaynak maliyetinden düşük ise satın alım yüksek ise kiralama tercih edilmelidir. Satın almanın bir unsuruda demin bahsettiğimiz gibi mecburiyettir.

     Dolayısı ile işletmenin varlıklarında az ama gerekli ve zorunlu duran varlıkları görmek isterken daha çok dönen varlık bunun içinde de ağırlıklı olarak satışdan doğan nakit tahsilatlar ile vadeli satıştan doğan ticari alacak görmek isteriz. Stoklarımızın fazla olmaması gerekir. Ayrıca varlıkların bir yıl içinde nakde dönme becerisi olan dönen varlıklarımızın bir yıl içinde vadesi gelecek borçlarımızı karşılayıp karşılamadığınada ayrıca dikkat ederiz. Borç ödeme meselesi işletmelerin itibar göstergesi açısından çok önemlidir.

     Özetlersek, bilançoda, öz kaynakların faaliyetlerden elde edilen karlardan arttığı, toplam borçlanmanın azalma eğiliminde olduğu bir kaynak yapısı ile duran varlıkların çalışıp eskimekten dolayı azaldığı onun yerine işletme sermayesi de adı verilen dönen varlıkların artış eğilimde oldu bir varlık yapısı görülmesi gerekir.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Test sayısının artışı ile beraber vak’a sayısı da yükseldi

  Müteahhitlerin gözü 20 milyar dolarlık projelerde

  Ağır vasıta esnafı kan ağlıyor

  Türk baharatları dünya sofralarına tat katıyor

  Sezer: Pandemi ile birlikte tedarik zincirinin önemi daha iyi anlaşıldı

  Kripto paraların piyasa değeri 700 milyar doları aştı

  Döviz / Altın

  İş dünyasında dijital dönüşüm

  Tüketici 2. el otomobil fiyatının geleceğinde kararsız

  Işık Plastik halka arz oluyor

  Kent A.Ş.’de Ar-Ge çalışmaları hız kesmeden devam ediyor

  Gürer: Gıda denetimi için belediyelere yetki verilsin

  Bayraklı Belediyesinde çalışanlara mesleki yeterlilik sınavı

  İZİD; ‘Nereye ulaşmak istiyorum, oraya nasıl ulaşırım? Başarabilir miyim?’ Sorularına cevap aradı

  Türkiye, elektriğinin %8,44’ünü üzgardan karşıladı

  UNESCO için çalışmalar başlıyor

  “Yeni yılda aldığınız kararların arkasında durun”

  Ekranda Efes Selçuk var

  Enflasyonda düşüş ikinci yarıda

  Zirai ambalaj atıklarını toplayan üreticiye gübre desteği

  Çevre için yarım milyon Avroluk proje

  Yapılandırmada peşin ödemede %25 indirim

  Konut Fiyat Endeksi Kasım’da yüzde 1.5 arttı

  Çin, 2020’de %2.3 büyüdü

  Büyükşehir sosyal belediyecilikte yeni yıla hızlı başladı

  GNC Makina yılı %200 büyüme ile kapattı

  “2013 yılındaki hatayı düzeltmek için gerekeni yapıyoruz”

  Odeabank, Denizlili iş insanları ile küresel ekonomik gelişmeleri konuştu

  Yabancıya konut satışında Türkiye ilk 10’da

  TOBB bünyesinde, Atık ve Geri Dönüşüm Sanayi Meclisi kuruldu

  Yazlık bölgelerde konut satış fiyatları son bir yılda %32-62 arttı

  Borsalarda Alım-Satım

  TOKİ bina inşaatı yaptıracak

  Güzelbahçe’ye Atık Getirme Merkezi kuruldu

  Demant, işitme cihazlarında yeni teknolojisiyle dikkat çekiyor

  İmamoğlu: Çağrımız yüzde 4 su tasarrufu sağladı

  “Lasik ameliyatlarıyla gözlüğe veda edin”

  Mübadele Heykeli iki yakayı bir araya getirecek

  ‘Kayıp Yıl’da 21,8 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi

  im2020’ye Yaşar Üniversitesi damgası

  Torbalı Belediyesi elektrik ve sarf malzemesi satın alacak

  2021 yılında hedef 1 GW panel üretimi

  Evlerde temizliğe virüs ayarı: Artık temizliğe daha çok vakit ayrılıyor

  Kripto paraların piyasa değeri 700 milyar doları aştı

  Buca’da sürdürülebilir çevre atağı

  Diz ve kalça protezlerinde kişiye özel tedavi yöntemi

  Ticaret Bakanlığı’ndan tekstil eğitimi altyapısına destek

  Enerji tasarrufu projelerinde “A Tipi Enerji Etüt Firması” önerisi

  Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi’nin miniklerine iki ödül birden

  EÜ’den ortaokul 5 ve 6’ncı sınıf öğrencilerine yönelik farkındalık projesi

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.01.2021
  Ticaret 19.01.2021
  Ticaret 18.01.2021
  Ticaret 16.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni