• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Cam sektörü, kalkınmanın itici gücü oldu”

31 Aralık 2019 Salı 08:00
12
14
16
18

“Cam sektörü, kalkınmanın itici gücü oldu”

   ► Ege Bölgesi Sanayi Odası Cam Sanayi Meslek Komite Başkanı Orhan Abdullah Köymen cam sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

     Ege Bölgesi Sanayi Odası Cam Sanayi Meslek Komite Başkanı Orhan Abdullah Köymen cam sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Köymen, “Cam sektörü ürünlerinin otomotiv, inşaat, beyaz eşya, mobilya, gıda, turizm, elektrik ve elektronik gibi pek çok farklı sektöre girdi sağlayacak kadar geniş bir kapsama sahip olması, gücünün en önemli kaynağıdır. Bu sayede, Cumhuriyet tarihimiz boyunca cam sektörü elde ettiği başarılarla, ekonomik büyümenin ve kalkınmanın en önemli itici güçlerinden olmuştur” dedi.

“İthalat yüzde 18,8 azaldı”
     Cam sektörünün yaşanan ekonomik sıkıntılardan üretim kanadından olumsuz etkilendiğini belirten Köymen, sanayi üretim endeksinde cam ve cam ürünleri imalatı kaleminin 2018 Ocak-Ekim döneminde yüzde 7,1 daralırken, 2019 Ocak döneminde ise yüzde 0,2 artış kaydettiğini vurguladı.
     Üretimdeki daralmaya rağmen sektörün gücünü korumaya devam ettiğini söyleyen Köymen, “Cam sektörü ürünlerinin otomotiv, inşaat, beyaz eşya, mobilya, gıda, içki, turizm, elektrik ve elektronik gibi pek çok farklı sektöre girdi sağlayacak kadar geniş bir kapsama sahip olması, gücünün en önemli kaynağıdır. Bu sayede, Cumhuriyet tarihimiz boyunca cam sektörü elde ettiği başarılarla, ekonomik büyümenin ve kalkınmanın en önemli itici güçlerinden olmuştur” dedi. Köymen, “Cam sektörünün enerji yoğun bir sektör olması sebebiyle artan enerji maliyetleri sektörü zorlayan temel etkenlerden olmuştur. Ancak, sektörde ihtiyaç duyulan girdilerin çoğunlukla yurt içinde sağlanabilmesi, kur şokuna karşı korunmamızı sağlamıştır. 2019 Ocak-Ekim döneminde cam sektörü ihracatının yıllık bazda 13,9 artarken, ithalatının ise yüzde 18,8 azaldığına ve böylece sektörün cari fazla verdiğine şahit olmaktayız” ifadelerini kullandı.

“Ticari ilişkilerimizi korumamız önemli”
     2020’de küresel ve ulusal ölçekte pek çok belirsizlikle yüzleşmeye devam edeceklerini söyleyen Köymen, “Bu yüzden, ekonomideki toparlanma işaretlerinin kalıcı ve sürdürülebilir bir büyümeye dönmesi için, hedeflerimize odaklanmamız her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Cam sektörümüz gibi, ekonominin lokomotifi olan alanlarda yeni yatırımların desteklenmesini ve yabancı işbirliklerinin geliştirilmesini 2020 için çok önemsiyorum. Özellikle, sektördeki önemli ticari partnerlerimiz olan Ortadoğu ve AB ülkelerindeki jeopolitik riskler, 2020 gelişmelerine yön veren temel alan olacaktır. Ticari ilişkilerimizi korumamız, bu yüzden büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

“Faiz oranları ve enerji fiyatları sanayicileri olumsuz etkiledi”
     2019 yılının hem dünya, hem de Türkiye açısından oldukça zorlu geçtiğini dile getiren Köymen, özellikle, uluslararası düzeyde politik ilişkilerin çok kırılgan bir hale gelmesinin bu yıla damgasını vurduğunu söyledi. Köymen, “AB, ABD ve Rusya gibi küresel güçlerle ülkemizin yaşadığı gerginlikler, siyasi açıdan olduğu kadar ekonomik ve ticari ilişkilerimize de olumsuz yansımıştır. Belirsizliklerle ve risklerle dolu bu ortamın en açık etkilerini, kur şoku üzerinde gördük. Türk Lirası’nın Dolar ve Euro karşısında ciddi oranlarda değer kaybetmesi, 2019’un özellikle ilk iki çeyreğinde enflasyon, faiz oranları ve işsizlik başta olmak üzere makroekonomik verilerimiz üzerinde olumsuz etkilerde bulundu” diye konuştu.

     Faiz oranlarının ve enerji fiyatları başta olmak üzere üretici maliyetlerinin tırmanışa geçmesinin sanayicileri en çok zorlayan konular olduğunu ifade eden Köymen, “Nitekim 2019’da sanayimiz açısından en önemli göstergelerden biri olan imalat PMI Endeksi’ni eşik değerin altında izlerken, sanayi üretim endeksinde de daralmalara tanıklık ettik.  Sanayideki söz konusu daralma, tüketici kesimine ise maalesef enflasyon ve işsizlik değerlerinin çift haneye tırmanması olarak yansıdı. Bu gelişmeler bize, 2019’un ekonomik ve politik açıdan bir mücadele yılı olduğunu göstermektedir. Nitekim, yaşadığımız zorluklara rağmen gerek devletimizin öncülüğünde açıklanan mücadele programları, gerekse iş dünyamızın azmi, 2018 üçüncü çeyrek itibariyle toparlanma işaretlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Türkiye, e-dönüşüm sıçramasını tamamlamak üzere
» “Toplam sektör büyüklüğü 140 milyar lira olacak”
» İş dünyası 2020 hedeflerine adım atıyor
» İhracatçıların gözünden 2020 yılı
» Sağlıkta hedef; bölgesel güç olmak
» “Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacak düzenlemeler yapılmalı”
» Mobilyada ihracat 2019’da 2,6 milyar dolara çıktı
» Beyaz eşya sektörü daralmaya devam ediyor
» Yeni yönetmelik inşaatı temelden sarstı
» Çimento sektörü, 2019’u yüzde 30 daralma ile kapatabilir


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
  Ticaret 15.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni