• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Cam filmi sektöründe 75 milyon dolar zarar

08 Kasım 2017 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

Cam filmi sektöründe 75 milyon dolar zarar

   ► TOBFED Genel Başkanı Serkan Bakırtaş, hem esnafın hem de sürücülerin büyük zarara uğradığını belirtti.

           SELDA AK     
     26 Ekim 2017’de cam filmi yasağının kaldırılacağının açıklandığı fakat Emniyet Genel Müdürlüğünce cam filmi yasağının kaldırılmaması yönünde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na terör ve güvenlik gerekçesiyle görüş beyan edildiği belirtildi.
     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca, taşıt camlarının görüntüyü değiştirecek renkli film tabakaları yapıştırılmasının yasak olduğu bildirilmesi üzerine, TOBFED Genel Başkanı Serkan Bakırtaş sektörün ve sürücülerin ciddi zarara uğradığını belirtti.
     Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyon (TOBFED) Genel Başkanı Serkan Bakırtaş, cam filmi yasağıyla sektörde ciddi derecede mağduriyet durumu yarattığını söyledi. Aşağı yukarı 100 bine yakın kişinin işsiz kalmasının söz konusu olduğunu belirten TOBFED Başkanı Bakırtaş, “5 milyon tüketicinin de mağduriyeti söz konusu. Cam filmini kaplatırken ortalama 700 TL ödeyen insanlar, şuan 200 TL ödeyerek bu cam filmini sökmeye çalışıyorlar.  5 milyon aracın cam filmi söküleceği için işletmelerde şuan sırada bekleyen birçok insan var.” dedi

75 milyon dolar zarar
     İthalatçı, distribitör firmaların 1 yıl içinde 50-75 milyon dolar arasında mal ithal ettiğini vurgulayan Bakırtaş, “Cam filmi sektörü oldukça büyük. Fakat şuan gelen mallar da elde kaldığı için sektör 50-75 milyon dolar arasında zarara uğradı. Türkiye’de üretimi olmayan bu cam filmini ithal edenler ciddi zarara uğradı. Depolarında mal olan, gemilerde sipariş üzerine malları gelen birçok esnaf var. Ürünler elde kaldı herkes kara kara düşünüyor vaziyette.” diye konuştu.

Araç sahipleri büyük zarara uğradı
     Hem esnafın hem de sürücülerin büyük bir zarara uğradığını belirten TOBFED Başkanı Bakırtaş, “26 Ekim 2016 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı cam filminin serbest olduğunu duyurdu. Bu duyuru üzerine insanlar cam filmi yaptırmaya başladı. 26 Ekim 2017’de yürütmelik yürürlüğe girecek iken bir hafta kala Bakanlık biz vazgeçtik, serbest bırakmıyoruz dedi. Dolayısıyla Bakanlığın açıklamasına güvenip cam filmi yaptıran sürücüler ortalama 700 TL ödediler. Şimdi yasak olduğu için söktürmeye gidiyorlar bunun içinde 200 TL ödemek durumunda kalıyorlar. Söktürmeseler de bu defa trafikte ceza kesiliyor. Her türlü araç sahipleri zarar etmiş oluyor. Ayrıca cam filmi kaplı olan araçlar, TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarından geçtiğinde ağır kusurlu olarak geçiyor. Dolayısıyla bu araçlar trafiğe çıkamıyor, trafikten men edilmiş oluyorlar.” dedi.

Federasyon olarak siyah cam filmine karşıyız
     Ulusal güvenlik gerekçesiyle polis ve askerlerin trafik kontrol noktalarında araçların içini görmek istediğini belirten Bakırtaş, “Zaten arabanın içini göstermeyen siyah cam filmine Federasyon olarak karşıyız. Hiçbir zaman kullanılmasını önermedik, yasaklanmasını destekledik.” dedi. Bir numaradan, beş numaraya kadar cam filmleri olduğunu açıklayan Bakırtaş, “Bir numaralı cam filmi şeffaftır, ton değişikliği yoktur. Güneşin zararlı ışınlarını ve aşırı ısı yansımasını keserek yakıt tasarrufunu sağlar. İki numaralı, bir numaralı cam filminin bir ton koyusu olsa da yine şeffafa yakındır aracın içini net gösterir. Federasyon olarak önerimiz bir ve iki numaralı cam filmlerinin serbest olması 3, 4 ve 5 numaralı cam filmi tonlarının yasak kapsamına alınmasıdır. Fakat bir ve iki numaralı cam filmleri de yasak kapsamında. İşin enteresan tarafı şu diyebilirim ki; aracın içini gösteren şeffaf cam filmi yasak, fabrika çıkışlı son model renkli camlara sahip araçlara yasak yok. Son model siyah renkte camlı araçlar serbest, onlara ceza yok ve ulusal güvenliği engellemiyor. Ama şeffaf cam filmi ulusal güvenliği engellemiş oluyor. Bu şekilde tezat bir durumla karşı karşıyayız.” diye konuştu.

Cam filminin avantajları
     Cam filminin belli başlı faydalarının da olduğunu belirten Bakırtaş, “Güneşten yayılan ultraviyole zararlı ışınların temasını engellemiş oluyor. Yaz mevsiminde aracın içi daha az ısınacağı için klima çalıştığında da yakıt tasarrufu sağlanmış oluyor. Özellikle kadın sürücülerimiz güvenliği için araçlarına cam filmi taktırmayı tercih ediyorlardı. Güvenlik açısından diğer önemli husus ise araba kazasında patlayan camın dağılmasını engelleyerek sürücüyü yaralanmalara karşı koruyor.” dedi.

2250 ton cam filmi atığı sorunu
     5 milyon aracın cam filmi söküleceği için 2250 ton cam filmi atığının ortaya çıkacağına dikkat çeken Bakırtaş, “Cam filmi kimyasal bir madde olduğu için toprakta geri dönüşümü 1000 yıl sürüyor. 2250 ton madde atık yönetimi de olmadığı için plansız getirilen bir yasak diyebiliriz.
     Cam filmini söken işletmeciler atıkları direk çöpe atıyor. Atık yönetimi olmadığı için doğrudan doğaya aşırı derecede zarar verilmiş olacak.” dedi. Sektör temsilcileri ve devlet büyüklerinin bir araya gelerek bir çalıştay toplanması gerektiğini vurguladı.

 


+ Benzer Haberler
» Esnafta ‘ücretli’ poşet endişesi
» “Değerli taşlar kuyumculuğa katkıda bulunacak”
» “Sanayide su verimliliğini arttırmalıyız”
» “Kuzey Avrupa’nın gemi üretim merkeziyiz”
» Müze gelirlerinde yüzde 100,8’lik artış
» “Konaklama sektöründe kapasite arttırılmalı”
» İlmekler zamlı atılacak
» "Gıda üretirken hastalanıyoruz"
» “Piyasada soğan kalmayacak”
» Tütün ürünlerinde tek tip paket sektörü yavaşlatır


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.11.2018
  Ticaret 16.11.2018
  Ticaret 15.11.2018
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni