• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Büyükşehirde otopark tartışması

15 Mayıs 2018 Salı 13:00
12
14
16
18

Büyükşehirde otopark tartışması

   ► İBB mayıs ayı olağan meclis toplantısı birinci oturumu Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan idaresinde gerçekleştirildi.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) meclis toplantısında AK Parti Grup Başkanvekili Ali Kökoğuz, Büyükşehir belediyesinin yaklaşık 35 yıldır topladığı paralarla yeteri kadar otopark yapmadığını ve belediyenin otopark paralarını beklettiğini söyledi. Kökoğuz’un eleştirisine yanıt veren Başkanvekili Sırrı Aydoğan ise “Büyükşehir belediyesi otopark yapıyor, yapacaktır. Bu paralar başka yerde kullanılmaz” dedi.

    İzmir Büyükşehir Belediyesi mayıs ayı olağan meclis toplantısı birinci oturumu Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan idaresinde gerçekleştirildi.
     Oturumun dilek temenniler bölümünde konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Ali Kökoğuz, otopark, trafik ve ulaşım sorunu hakkında konuştu. Kökoğuz, “Bugün meclise biraz geç girdik. Özür dileriz. Bunun nedeni trafik ve ulaşım. Modern kentlerde ulaşım ve otopark sorunu bir kangrendir, beladır. İzmir için de bu beladır” dedi.

     Kentlerde otopark ve trafik büyük bir beladır” dedi. Kökoğuz’un sözünü kesen Başkanvekili Aydoğan, “İzmir için o kadar büyük bela değildir” diye konuştu. Kökoğuz, “Peki sizin dediğiniz gibi olsun. Ben bunun bir problem, hastalık olduğunu anlatmak istemiştim. Otopark sorunu büyü kentlerde bir problemdir. İzmir’de de problemdir. Hükümetler, devletler bunu yasalarla düzenlemeye çalışırlar. Türkiye’de otopark kanunu diye bir şey var.

     Nüfusu 10 binin üzerindeki kentler buna tabidir. Tabi ki İzmir Büyükşehir Belediyesi de buna tabidir. Bu otopark kanunu şunu emretmektedir. Bazı parsellerde otopark yapılamaz. İzmir Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 35 yıldır para toplamaktadır. Toplanan para 62 milyon lira civarındadır” diye konuştu.
Bu sırada Başkanvekili Aydoğan Kökoğuz’u düzelterek toplanan paranın 62 milyon 787 bin lira olduğunu ifade etti.

     Konuşmasına devam eden Kökoğuz ise “Bu parayı vatandaş yasa gereği bana otopark yap diyerek vermiştir. Ama Büyükşehir Belediyesi ne yapmıştır? 62 milyon 787 bin lirayı iç etmiştir. Üzerine oturmuştur” açıklamasında bulundu. Bu esnada CHP Gurubu sıralarından ‘Hayır’, ‘Para hesapta duruyor’ sesleri yükseldi. Başkanvekili Aydoğan’da “Burada üslubumuza dikkat etmemiz lazım” dedi. Kökoğuz ise, “Belediye parayı bekletmektedir” diye konuştu.

     Kökoğuz’un ardından konuşan Başkanvekili Aydoğan “Büyükşehir belediyesi otopark yapıyor, yapacaktır. Bu paralar başka yerde kullanılmaz” dedi. Tekrar konuşan Kökoğuz, “Otoparkı yapıp yapamamak sizin işiniz, biz bunu eleştiririz. Ama biz burada paranın üzerine oturmaktan bahsediyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi nasıl oturabilir? Oturamaz. Çünkü neden; İzmir Büyükşehir Belediyesi ilçelerdeki otopark paralarını iki, üç kat arttırmaya çalışıyor. Madem otopark yapamıyorsunuz.

     Stratejik planda yapmayı vaat ettiğiniz 16 otoparkın sadece daha dördünü yapabildik 12’si duruyor. Para hazır, para vatandaşın. Bu para niçin bekletiliyor. Bunun Çiftlik Bank’ın sahibi Uruguay’a giden Mehmet’den ne farkınız var sizin? Biri parayı aldı Urguay’a gitti, biri paranın üzerine oturuyor” diye konuştu. Kökoğuz’un bu sözleri sarf etmesi meclisteki tansiyonun yükselmesine neden olurken Başkanvekili Aydoğan, Kökoğuz’un sözünü keserek yerine oturmasını istedi. CHP’li meclis üyeleri de meclise sıralarına elleri ile vurarak AK Partili Kökoğuz’a tepki gösterdi.

 


+ Benzer Haberler
» İzmir, e-ihracatta da öne çıkmak istiyor
» 8. Uludağ Ekonomi Zirvesi başladı
» Üreticilere 1 milyar 432 milyon TL ödenecek
» İhracat hedefi Ortadoğu pazarının kapılarını araladı
» Türkiye dünyanın en mutlu 79’uncu ülkesi
» 10. Alaçatı Ot Festivali yine dopdolu geçecek
» Garanti Bankası’ndan 103 milyon 220 liralık ihraç
» BİST, ATPET hisselerini kottan çıkardı
» Dagi Yatırım Holding brüt takasa alındı
» Emlak Konut bir projesini tasfiye etti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni