• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Büyükşehir’de artı para ve atık alanı tartışması

13 Mart 2018 Salı 13:00
12
14
16
18

Büyükşehir’de artı para ve atık alanı tartışması

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Mart ayı olağan meclis toplantısının birinci birleşiminde AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, İZBAN’daki artı para uygulamasının vatandaşları mağdur ettiğini belirterek alternatif bir öneride bulundu. Doğan’ın eleştirileri ve önerisi üzerine konuşan Başkanvekili Sırrı Aydoğan ise önerilerin İZBAN Yönetim Kurulu tarafından değerlendirildiğini söyledi.
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Mart ayı olağan meclis toplantısının birinci birleşimi Başkanvekili Sırrı Aydoğan idaresinde gerçekleşti. Oturumda, Ödemiş’ten ara transfer alanına gelen evsel nitelikteki atıkların 31 Temmuz’dan itibaren 14 ay süreyle Kiraz’da kurulan depolama alanına nakli ile ilgili başkanlıktan gelen önerge, AK Partili üyelerin tepkisine yol açtı.

     AK Partili Meclis üyesi Özcan Kaymak önergeye karşı çıktı. Atıkların depolanacağı alana yakın bir bölgede hastane ve okul olduğunu belirten Özcan, maddenin bir kez daha görüşülmesini istedi. AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan da, depolama alanının yer tespitinin yanlış olduğunu belirterek tesisin faaliyete girmesi halinde bölgenin yüzyıllar boyunca çöpün etkisinden kurtulamayacağını ifade etti, maddenin geri çekilmesini istedi.
     Projenin bittiğini ve yakında ihalenin yapılacağını açıklayan Başkanvekili Aydoğan, buranın geçici bir depolama alanı olacağını belirterek, atıkları Ödemiş Belediyesinin işini görmek için buraya taşıdıklarını ifade etti. Önerge, AK Partili meclis üyelerinin ret oylarına karşın CHP’li meclis üyelerinin oy çokluğu ile kabul edildi.

İmar planı tartışması
     Oturumda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan kentin 2030 yılına kadar olan 10-15 yıllık süreci organize eden 1/25 bin ölçekli Nazım İmar Planlarına yapılan 164 itiraz tartışmaya neden oldu. Belediyenin üç bölgede 13 ilçe ve 428 kırsal yerleşimi içine alan yeni nazım planında konut, sanayi, tarım, turizm ve ulaşım gibi yerleşme ve arazi kullanım kararlarının bir oturumda oylanıyor olması, AK Parti tarafından tepkiyle karşılandı. AK Partili Ali Kökoğuz, maddelerin çok sayıda olmasını ve kısa sürede oylanmasını dile getirerek “Komisyonlarda bilgi alamadık. Kentin 50 yılını etkileyecek planlar bu kadar kısa sürede oylanamaz. Bu maddelere bu yüzden karşı oy veriyoruz” diye konuştu.

Doğan’dan alternatif öneri
     Oturumun dilek ve temenniler bölümünde konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan ise raylı sistemle toplu ulaşım hizmeti veren İZBAN’daki artı para uygulamasının vatandaşları mağdur ettiğini söyledi. Öneride de bulunan AK Partili Doğan, “Bunun yerine otoyol gişelerinde uygulanan ücret toplama sistemine geçilmesine öneriyoruz. Günde 1 milyonu aşkın İzmirlinin kullandığı İZBAN’daki bu sistem sıkıntılar getirdi. Bu durum açıkça parası olmayan binmesin demektir. Bu durum ne yazık ki kamu hizmetlerinin niteliğine aykırıdır. Sizlere Kocaoğlu’nun halkın istemediği hiçbir şey olmaz sözünü hatırlatmak istiyoruz. Gelin bu yanlış uygulamadan vazgeçin. Halkın karşı çıkmasına rağmen zorla dayatılan sistemin yerine daha uygulanılır bir uygulamayı hayat geçirelim” dedi.

     Tıpkı otobanlarda devletin getirdiği sistem benzeri bir uygulamaya geçilmesini önerdiklerini belirten Doğan, İZBAN’a binen vatandaşlarımız girerken yine validatörlere kartını okutacak, ilk okutuşta herhangi bir ücret kesilmeyecek. Validatöre okutulan kartta ilk seferde bilgi olarak kişinin tam, öğrenci ya da 65 yaş emeklisi olduğunu belirtir ibare görüntülenecek ve para kesilmeyecek. Vatandaşlarımız çıktığı gişelerde kartını yeniden okuttuğunda gittiği mesafe kadar ödeme gerçekleştirecek. Yani kartını elektronik gişelerine okutacak olan yolcularımızın gittikleri kadar ücreti kartından kesilecek. Böylece elektronik ulaşım kartlarına 10 liralık yükleme zorunluluğu da ortadan kalkacak.

     Ayrıca kartında an itibari ile bakiyesi kalmayan vatandaşımız da mağdur olmadan yolculuğunu yapmış olacak. Yani kartında acil durumda bakiyesi olmasa bile yolculuğunu yapmış olacak. Sistem bu sayede kartında bakiyesi olmayan İzmirlilere avans vermiş olacak. Vatandaşa tanınan bu avans ile gerçekleşen borcu da kartını ilk dolum yaptığı esnada önceden sistemde yer alan kart bilgilerinden faydalanarak dolum cihazlarından ücret mahsup edilecek. Sistemde yapılacak ufak teknik değişikliklerle eksi bakiye getirilip 90 dakika uygulaması da sürdürülebilir. İzmirli hemşehrilerimiz bu ilgiyi hak ediyor” diye konuştu.

Devlet Demiryolları zam istedi mi?
     AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan’ın eleştirilerinin ardından konuşan CHP Grup Başkanvekili Bülent Çetinkaya da, “Benim anlayamadığım bir şey var. İZBAN şirketi benim bildiğim kadarıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ortaklığındadır. Genel müdürü de Devlet Demiryollarının atadığı kişidir. Bu yönetim kurulunda Devlet Demiryolları kısmı buna itiraz etmiş midir etmemiş midir? Zarar ediyoruz diyerek zam yapılmasını istemiş midir istememiş midir? Bu uygulamanın İstanbul’da da yapıldığını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Öneriler değerlendiriliyor
     Başkanvekili Sırrı Aydoğan ise “İZBAN bir kamu kuruluşudur, ortağı kim olursa olsun eleştirilir. Sizin bu önerileriniz İZBAN Yönetim Kurulu tarafından değerlendiriliyor” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» 50’yi aşkın diplomalı Türk uzman Akkuyu Nükleer Şirketi’nde işe başlayacak
» Çin Demiryolları’nın kilidi Türk şirketinden
» Hyundai Türkiye’nin yeni başkanından yükseliş’e ziyaret
» Renault ve Dacia yenilikleriyle 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda
» Turizm harcamalarında kredi kartı taksit sayısı artırılacak
» S&P: Ülkelerin dış borcu ilk kez 50 trilyon doları bulacak
» Her halinizi bu sergide bulacaksınız
» Baraner, “70 ülkeden gelecekler”
» Horeca Fuarı’nda Poyraz zeytinyağı yemeklere lezzet kattı
» Ege Serbest Bölgesi sıfır atık projesinde öncü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.02.2019
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni