• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Bu süreçte kendi yağınızla kavrulun”

13 Ekim 2018 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

“Bu süreçte kendi yağınızla kavrulun”

           ANKARA  TİCARET     
     GGYD’nin İş’te Fırsat Toplantısı’na konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Erinç Yeldan, Türkiye’nin yeni tip bir krizle karşı karşıya olduğunu söyledi, “Zamana yayılmış durgunluk şeklinde yaşanan bu süreci kendi yağınızla kavrularak, sükûnet ile atlatın” dedi.
     Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD)’nin, Başkent Ankara’ya mal olmuş marka organizasyonu İş’te Fırsat Toplantısı’nın 34’ncüsü Green Park Otel’de, üyelerin geniş katılımıyla gerçekleşti. Yönetim kuruluyla birlikte toplantıya ev sahipliği yapan GGYD Başkanı M.Nezih Allıoğlu organizasyonun açılış konuşmasında önce derneğin yaz döneminde de devam eden çalışmalarını, ardından genç girişimcilerin yaşanan ekonomik sürece bakışını anlattı.

     GGYD’nin, Türkiye’nin dinamiği, ekonominin vazgeçilmezi olan genç girişimcilerin çatı kuruluşu olduğunu anımsatan Başkan Allıoğlu, şöyle devam etti:
Amasız, Fakatsız Mücadele Şart
     “Misyonumuzun farkında, görevimizin bilincindeyiz. Koşullar ne olursa olsun daha fazla çalışmaktan, daha çok üretmekten vazgeçmeyecek, umudumuzu yitirmeyeceğiz. Ancak bugün geldiğiniz noktada, büyük bir ekonomik darboğazla karşı karşıyayız. Kur kriziyle birlikte başlayan yoksullaşmamız, önlenemez biçimde devam ediyor. Ekonomimizde yaşanan kaos, toplumun tüm kesimlerini, özellikle de reel sektörü derinden sarsmış durumda.

     Özel sektörde neredeyse her gün kapısına kilit vurulan fabrikaları, işçi alacaklarını ödeyemeyen işletmeleri, üretimini yavaşlatan ya da durduran şirketleri üzülerek duyuyor, görüyoruz. Yerli ve yabancı yatırımlar durma noktasında, çarşı pazar zamlar yüzünden adeta yangın yeri. Ekonomi yönetimimizin çabaları, enflasyonla mücadele çalışmaları, tasarrufa ve üretime yönelik çağrıları elbette çok önemli ama bu derin kaostan çıkmak için yeterli değil. Türkiye Cumhuriyeti olarak,  7’den 70’e kadar tüm kişi ve kurumları içine alacak, ‘amasız, fakatsız’ bir milli ekonomik seferberliğe ihtiyacımız var.”

Bu Seferki Yeni Tip Bir Kriz
    34. İş’te Fırsat Toplantısı’nın konuşmacı konuğu ise Bilkent Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erinç Yeldan oldu. Türkiye’nin geçmişte de çok ciddi krizler gördüğünü, 1972, 1994, 1998 ve 2001’deki krizler gibi bu krizin de mutlaka atlatılacağını söyleyen Prof. Yeldan, “Ancak bu sefer ki krizin öncekilerden farklı yönleri var. Yani yeni tip bir kriz. Zamana yayılmış, uzun süreli durgunluk süreci olarak kendini gösteriyor. Benim iş dünyasına tavsiyem bu süreçte döviz borçlanmalarını azaltmaları, mümkün olduğunca Türk Lirası’nda kalmaları, uzun vadeli yatırımlarını Türk Lirası üzerinden yapmaları, öz kaynaklarıyla idare ederek kendi yağlarıyla kavrulmalarıdır. Sükunet ve sağduyu en önemlisi” dedi.

Bu Kurumlar Serbest Bırakılmalı
     Prof. Erinç Yeldan, sürecin hızlanması için ekonomideki icracı bakanlıklar ile Merkez Bankası’nın ve sivil toplum kuruluşlarının görev tanımlarının net yapılması ve bu kurumların serbest bırakılması gerektiğini de vurguladı. Prof. Yeldan, “Merkez Bankası’nın sadece fiyat istikrarı değil finansal istikrarı da sağlayacak yaratıcı ve özgür bir kurum olması gerekiyor. Diğer yandan da dış borçlanmanın cazibesini azaltacak tedbirler, piyasa dostu önlemler, eğitimde, sağlıkta, tarım ve hayvancılıkta yapılacak bilinçli yatırımlar ve tasarruf önceliğimiz olmalıdır” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» “Güçlü sigorta kalkınmanın anahtarıdır”
» Brexit, İngiliz zincir mağazalarını olumsuz etkiledi
» Emekli ikramiyeleri 31 Mayıs’ta ödenecek
» Palandöken, “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
» Maden sahalarında artış sürecek
» IMF: Çin’e gümrük vergisinin maliyetini ABD üstleniyor
» EFD Başkanı Vurucu: “İvme Finansman Paketi’nin hedefi doğru”
» Norm Cıvata, EBSO 100 listesinde 13. sırada
» Türkiye Uluslararası Yönetim Asistanları Derneği kuruldu
» Ambalajın devine uluslararası ödül


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.05.2019
  Ticaret 25.05.2019
  Ticaret 24.05.2019
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni