• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Bu projeyle hem çevre korunuyor hem de gelir sağlanıyor

08 Mart 2018 Perşembe 10:00
12
14
16
18

Bu projeyle hem çevre korunuyor hem de gelir sağlanıyor

           HABER MERKEZİ     
     Bornova Belediyesi’nin örnek projelerinden biri olan Ambalaj Atıkları Geri kazanım Projesi Meclis toplantısında tanıtıldı. Proje kapsamında; kağıt, karton, kompozit ve metal atıklar ayrı toplanarak değerlendiriliyor ve ekonomiye kazandırılıyor.
     Bornova Belediyesi Ambalaj Atıkları Geri Kazanım Projesi sayesinde büyük tasarruf sağlıyor. Her türlü atık değerlendirilerek ekonomiye kazandırılıyor. Bornova Belediyesi’nin Mart Ayı Meclis Toplantısı’nda projenin tanıtımı yapıldı. Temizlik İşleri Müdürü Orhan Paçal, projenin ayrıntıları ile ilgili olarak Meclis Üyelerini bilgilendirdi.

Vatandaşlar her yolla başvurabiliyor
     Bornova’da vatandaşlar; telefon, whatsapp, mail, dilekçe, belediye web sitesi, belediye mail, android telefon uygulamaları ile geri dönüşüm taleplerinden bulunabiliyor. Ayrıca apartman ve işyerleri Bornova Belediyesi’ne başvurarak geri dönüşüm kutusu talep edebiliyor. Kağıt, karton, kompozit ve metal atıklar bu yolla değerleniyor.
     Bornova’nın çeşitli yerlerine konumlandırılan mavi konteyner , tel kafes gibi dış mekan geri dönüşüm kumbaraları düzenli olarak ekipler tarafından toplanıyor.
Ayrıca ilçe sınırları içerisinde Bornova Belediyesi’nce yetkilendirilen  lisanslı firma ile beraber toplam 117 adet cam kumbarası ile toplama hizmeti veriliyor.

Atık pil toplamada iki yıl üstü üste birincilik
     Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerince gelen talepler doğrultusunda atık piller  toplanıyor. Ayrıca Bornova sınırları içersinde 400 ‘ün üzerinde atık pil toplama noktası var. (eczaneler, muhtarlık binaları ve kamu binaları vb.)İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl düzenlediği Atık Pil Toplama Kampanyası’nda Bornova Belediyesi 2016 ve 2017 yıllarında İlçe belediyeleri arasında birinci oldu.
     Ekmek israfını önlemek için belirlenen ve talep edilen yerlere “Bayat Ekmek Toplama Kutusu” yerleştirildi. Bornova’nın farklı noktalarına konulan 40 kutudan ekiplerce toplanan ekmekler hayvan barınaklarına ve besi çiftliklerine dağıtılıyor.

Okullara destek
     Uluslararası Eko-Okullar Programı, okullara çevre eğitimi konusunda yol gösterici bir program sunmasının yanı sıra; program dahilinde yaptıkları çalışmalarda ve verdikleri çevre eğitimiyle başarı sağlamış okullara Yeşil Bayrak ödülü veriliyor. Bornova Belediyesi projeye başvuran okullarımıza ekipman ve eğitim desteği vermektedir.

Atıkmatik sistemi
     Bornova Belediyesi’nin çevrenin korunmasına yönelik projelerine atıkmatik sistemi de eklendi. Kartlı sistemle çalışan atıkmatiklere pet ve cam şişe ile metal içecek kutularını atan vatandaşlarımız puan kazanıyor. Biriken puanlarla belirlenen hediyeleri kazanılabiliyor.Vatandaşlar, puan kazanabilmek için gerekli olan “Çevre Dostu Kartı” Bornova Belediyesi’nin Ergene Mahallesi 2 Sokak’taki Ek Hizmet Binası’nda bulunan Temizlik İşleri Müdürlüğü’nden ücretsiz olarak alabiliyor.
     Atık matikler; Kazım Dirik Mahalle Muhtarlığı yanı, Büyükpark içi Kızlar Kahvesi önü, Çamdibi Pazaryeri girişi, Altındağ Kültür Merkezi önü, Naldöken  Kültür Merkezi önü, Ege Üniversitesi Kampüs Çarşı girişi ve BELGEM Dershanesi yanında bulunuyor.

Atık Getirme Merkezi kuruldu
     Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Getirme Merkezi Tebliği gereği kurulması gereken 1. sınıf Atık Getirme Merkezi Bornova Belediyesi bünyesinde kuruldu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden izin yazısı da alındı. Hazırlıkları son aşamaya gelen tesisin açılmasıyla birlikte, vatandaşlar  atıklarını kendi imkanlarıyla da getirip teslim edebilme imkanına kavuşacak.

 


+ Benzer Haberler
» “Tarımın yükü kadınların sırtında”
» Norm Holding’den ABD açılımı
» Gıda ihracatçıları, Rusya hedeflerini büyüttü
» “Krizler fırsat yaratır, 2018 bizim için atak yılı olacak”
» Enerji sektörü bir araya gelecek
» Dünyanın en güçlü şehirleri belli oldu
» Karşıyaka ‘Takas Şenliği’ne çağırıyor
» Bayraklı’da Cumhuriyet Kupası Satranç Turnuvası
» Sağlık Bakanlığından sahte estetikçilere sıkı takip
» Meme kanserinin erken tanısının önündeki en büyük engel: Bilgi eksikliği


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 15.10.2018
  Ticaret 13.10.2018
  Ticaret 12.10.2018
  Ticaret 11.10.2018
  Ticaret 10.10.2018
  Ticaret 09.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni