• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Bu kenti kalkındırmak üzere çalışıyoruz

13 Mayıs 2017 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

Bu kenti kalkındırmak üzere çalışıyoruz

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında İZSU, ESHOT ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kesin hesap cetvelleri görüşüldü.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında İZSU, ESHOT ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kesin hesap cetvelleri görüşüldü. Ak Partili üyelerin ret oyu kullandığı kesin hesap cetvelleri CHP ve MHP’li üyelerin kabul oylarıyla meclisten geçti. Öte yandan mecliste Ak Partili üyelerin rapor ve hesap eleştirilerine Başkan Kocaoğlu tek tek cevap verdi. Mecliste ayrıca Temmuz’da yürürlüğe girecek su ve atık su tarifelerinde yüzde 5’lik zam içeren fiyatlarda da oy çokluğuyla kabul edildi. Yapılan zamla konutlarda 3.96 TL olan 0-20 metreküp arası suyun metreküpü 4.16 TL oldu.
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı olağan meclis toplantısının üçüncü oturumu Başkan Aziz Kocaoğlu idaresinde gerçekleşti.

     2016 bütçe açığıyla kapandı
     Mecliste görüşülen rapor ve kesin hesap cetvellerine ilişkin eleştiride bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan  “2016 bütçe açığıyla kapandı. 700 milyon liraya yakın zarar edildi. Bütçe gerçekleşmeyen hedefleri ve yarım kalan projeleri gösteriyor. Hizmet yok, proje yok, ulaşım ve otopark çilesi devam ediyor. Kayda değer bir tesis hizmete açılamamış. Kentin kangren olan sorunlarına çare yok. Türkiye’nin üçüncü büyük belediyesi maaş ödemeye ve sabit harcamalara çalışıyor. Gelirler her gün düşüyor. Tüketim var ama üretim yok... Bir zamanlar borçsuz belediyeden söz ederken, artık belediyenin geleceği ipotek altına alınmış durumda. Borç tutarı 1,5 milyar lirayı buluyor ve kasamızda kara delik oldu. Borç almadan yatırım yapılamıyor. Borç parayla yapılan tramvay bile basit bir elektrik arızasında çalışmıyor. 2016 yılı İzmir için başarısız bir yıl oldu. Umarız bu gerileme trendi bir an önce son bulur. Umarız İzmir Büyükşehir Belediyesi 2017 yılında bu kente daha fazla sahip çıkar” diye konuştu.

     İzmir tüm hızıyla büyümekte
     Doğan’ın eleştirilerine cevap veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise “Büyükşehir Belediyesi, ESHOT, İZSU ve İZULAŞ’ın, yani belediyenin toplam borçlanma limiti 2 milyar 378 milyon 640 bin liradır. Borçlanma limitimiz 9 milyar 800 milyon liradır. Benim ağzımdan borçsuz belediye diye bir laf çıkmadı. Kendi gücümüzle, kendi öz kaynaklarımızla, kendi itibarımızla yatırım yapıyoruz. Önümüzde sayılı projeler kaldı. Diğer büyükşehirlerle kıyasladığımız zaman, İzmir Büyükşehir Belediyesi cari harcamaları için kredi kullanmamaktadır. Yatırım yapmak için kredi kullanıyoruz. Biz raylı sistem projelerinde borçlanıyoruz. Ve tüm bu borcumuzun tamamı, harcadığımız paranın sadece bir kısmını içeriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi sürekli borç ödüyor. Bir süre sonra ödediği kadar borçlanacak hale gelecek. 3-4 sene sonra ödediğinin de altında borçlanacak.

     Borçlar azalacak. İzmirli hemşerilerimizin yaşam standardını arttırmak için projeler yapıyoruz. Finansman dengesini, yani borç ödeme dengesini 13 senedir en iyi kuran kurumuz. Çok şükür hiçbir projemize başka hiçbir yerden bir kuruş destek almadık. Metrolarımızı kendimiz yapıyoruz. Vagonlarımızı kendimiz alıyoruz. Göbeğimizi kendimiz kesiyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yerelde kalkınma modeli sadece Türkiye’ye değil, dünyaya örnek oldu. Yok sayarak eleştiri olmaz. Yok sayarsanız bir gün İzmirli hemşerilerimiz de sizi yok sayar. Neden borçlanmayayım? Kendi gücümle borçlanıp yatırım yapıyorum… İzmir her sene tüm hızıyla büyümektedir. İzmir’deki otellerin doluluk oranı yüzde 75-80 oranında. Türkiye’de ise 45 seviyesinde. Bunu Fuar İzmir sağlıyor. Büyükşehir Belediyesi tek başına fuarı yapar, her hafta orada fuar düzenlerse, otellerimiz iki katı doluluk oranı ve ciro yakalar. Kalkınma budur. Sadece belediye hizmetleri ile yetinmiyoruz. 2004 yılında Türkiye’ye yeni bir yönetim felsefesi getirdik” ifadelerini kullandı.

     ESHOT bu kente ek yük getiriyor
     ESHOT’a ait bütçe kesin hesap cetveline de eleştiri getiren AK Partili Doğan, “Kurumun hizmet kalitesi yine yerinde saydı. Gelir gider arasında yine denge kurulamadı. Bütçe geçtiğimiz yıl da açık vermiş. Aradaki açık Büyükşehir Belediyesi’nin yardımlarıyla kapatılmış. Açığın zamlarla kapatılması ve zararın vatandaşlara yansıtılması söz konusu. Bütçenin yüzde 90’ı hizmete değil, kurumun sabit harcamalarına gitmiş. ESHOT uluslararası kuruluşlara 55 bin lira para ödeyip ödül mü almak istiyor? ESHOT bu kentin kaynaklarına iyi sahip çıkamıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ek yük getiriyor” şeklinde konuştu.

     Hükümetten alınan paranın dörtte biri ulaşıma
     Doğan’ın ESHOT eleştirilerine ise Kocaoğlu, “ESHOT’un İzmir ulaşımındaki payı giderek azalacaktır. Raylı sisteme geçiş ESHOT’un tek kurtuluş yoludur. Aksi halde, ne vatandaşı memnun etmek, ne de kaliteli hizmet vermek mümkün. TBMM belediyelerin ulaşım yükünü hafifletmek zorundadır. Bu konuda ne kadar zarar ettiğimiz ortada. Bu konuda bizimle kıyaslanabilecek en yakın il Ankara’dır. Orada toplu taşımanın büyük oranı halk otobüsleriyle yapılmasına karşın, ESHOT kadar zarar ediyorlar. Buyurun bunun için çaba gösterelim. Hepimizin beli bükülüyor. Merkezi hükümetten aldığımız paranın dörtte birini ulaşımı finanse etmek için kullanıyoruz. Gelin, buna çalışalım, hizmetse hizmet…” diye konuştu.

     Kentin sorunlarına yine çare yok
     İZSU’ya ait faaliyet raporu ve yeni su tarifesi için de AK Partili Doğan,  “Tıpkı geçen yılkinin aynısı, kopyala yapıştır bir faaliyet raporu hazırlanmış. Kentin sorunlarına yine çare yok. Yarım kalan işleri bitmeyen projeleri tamamlanıp hizmete açılmış gibi bizlere sunulmuş. Halen daha “Cek”, “Cak” gibi muğlak ifadeleri görüyoruz. Koskoca İZSU geçen sene Bayındır ve Foça’da bir artıma tesisi yaptı. Atılan bunca temel, başlanan onca proje inşaatı ne oldu? Bu başarısız tablo daha ne kadar sürecek? Vaatler yine kağıt üstünde kaldı, sokaklarda farklı bir tablo ile karşılaşıyoruz. Tamirat, tadilat, temizlik gibi rutin faaliyetler haricinde kente yön verecek projelere başlandığını göremiyoruz. İzmir’in gelecek 50 yılını kapsayacak projeler başlanamadı” ifadelerini kullandı.
     Kocaoğlu’nun ‘İki sene sonra körfezde yüzeceğiz’ sözlerini hatırlatan Doğan, “Sözü vereli 3 yıl geçti. Konak sahilinde şimdi çöpler yüzüyor” dedi.

İzmirlilere eziyet ediliyor
Yeni fiyat tarifesine de tepki gösteren Doğan, “İZSU ayağını yorganına göre uzatamıyorsa bunun ceremesini İzmirliler mi çekmek zorunda? Bir yılda suya gelen yüzde 15 zammın elle tutulur hiçbir yanı yoktur. Zararını zamla kapatmaya çalışan bu belediyecilik anlayışı nedeniyle İzmirlilere eziyet ediliyor” şeklinde konuştu.

     En ucuz su İzmir’de
     Başkan Kocaoğlu’da  zam eleştirilerine de tepki göstererek  “Zam da yapılacak. Yatırım da yapılacak. Ben otomatiğe bağlamadım. Üç büyük ilde en ucuz su İzmir’dedir. Suya hiç zam yapmadığımız yıllar da var. Seçimde oy almak için yapılan popülist harcamalar iktidar partisinin parası değildir. Bu para 80 milyon insanın parasıdır. İzmir Büyükşehir Belediyesi seçim yatırımı yapmaz. İzmirliler kimin ne yaptığını, kimin seçim yatırımı yaptığını biliyor. Merkezi hükümetin yaptıkları ortada. Ben yetki bizdeyken Çamlı Barajı’na 5 sene izin vermedim, yetki Valilik’e geçti, bir günde ruhsat verdi. Su kaçağı İstanbul’da 38,5. İzmir’de 30. Ankara’da rakam yok, belli değil. İZSU 69 litre atık su arıtırken, Ankara 6, İstanbul ise 38 litre su arıtıyor” diye konuştu.

     Harıl harıl çalışıyoruz
     Yüzülebilir Körfez Projesi ve sürecine ilişkin ise Kocaoğlu, “Yeni izin çıktı. Üniversiteyle harıl harıl çalışıyoruz. 8 senede ÇED raporu çıktı, sen 3 günde körfezi temizle… Gide gele kaç tane pabuç eskittik. Elimizde sihirli değnek var, hemen yap… Sizin böyle bir maharetiniz varsa koltuğu bırakır giderim… İZSU 13 senede tarihinde yapmadığı çevre yatırımlarını yaptı. Hem de hiçbir kentin yapmadığı yatırımlar… Biz İzmir’e hizmet etmek, bu kenti kalkındırmak üzere yola çıkmışız. “3Ç” ilkemiz var. Çalmayacaksın, çaldırmayacaksın, çalışacaksın” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Vatandaşların 75 bin 211 talebine anında cevap verildi
» “Erken tanı hayati önem taşıyor”
» Bornova tarihi ve kültürel değerleriyle de dikkat çekiyor
» Andımızı 10 binlerce Bornovalı birlikte haykırdı
» Bornovalı çocuklar “Barış” için söyledi
» Proje Tanıtım Ekibi, vatandaşlarla sürekli iletişimde
» Çamdibi’nde Cumhuriyet coşkusu Andımızla dile geldi
» Bornova’da herşey çocuklar için
» Bornova’da 23 Nisan coşkusu başladı
» Bornova Belediyesi çalışanları tek yürek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.04.2018
  Ticaret 26.04.2018
  Ticaret 25.04.2018
  Ticaret 24.04.2018
  Ticaret 23.04.2018
  Ticaret 21.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni