• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Boyasız göçük düzeltme mesleği gençler için fırsat”

07 Temmuz 2018 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

“Boyasız göçük düzeltme mesleği gençler için fırsat”

   ► Göçük Sepeti Genel Müdürü Aşkın Önver: “Boyasız Göçük Düzeltme ustalığı, meslek sahibi olmak isteyen gençler için önemli bir fırsat”

           SELDA AK     
     Dünyada uzun yıllardır bilinen Türkiye’de yeni yeni gelişen Boyasız Göçük Düzeltme mesleği, araçların onarımında yeni bir çığır açıyor.
     Park, dolu hasarları vb. gibi darbeler sonucu aracın kaporta aksamı üzerinde meydana gelen, boyanın zarar görmediği kaporta göçüklerinin aracın orijinal durumuna sadık kalarak boyama işlemi yapmadan özel aletler ile onarma işlemi olan Boyasız Göçük Onarımı (PDR-Paintless Dent Repair) ile gereksiz yedek parça ithalatının önüne geçilmesinin yanı sıra en çok kazandıran mesleklerden biri olan Boyasız Göçük Düzeltme mesleği işsiz gençlere fırsat sağlıyor.

“İthal ustalara son vermek istiyoruz”
     Türkiye’de yetiştirdiği Boyasız Göçük Düzeltme ustaları ile sektörün gelişmesine en büyük katkıyı sağlamayı amaçlayan Boyasız Göçük Düzeltme mesleğinin Türkiye’deki öncülerinden Göçük Sepeti Genel Müdürü ve Uluslararası Göçük Eğitimcisi Aşkın Önver, yeni bir meslek olduğu için Türkiye’de yeterli sayıda boyasız göçük düzeltme ustası bulunmadığına dikkat çekerek, 2017 yılının en çok kazandıran mesleği olarak açıklanan Boyasız Göçük Düzeltme ustalığının meslek sahibi olmak isteyen gençler için önemli bir fırsat olduğu mesajını verdi.

     2017 yılında İstanbul ve çevre illeri etkileyen dolu yağışı sonrasında Brezilya, Çin, Portekiz gibi ülkelerden gelen yüzlerce ustanın Türkiye’de astronomik kazançlar elde ettiğini hatırlatan Aşkın Önver: “Amacımız yetiştirdiğimiz yerli ustalar sayesinde milli ekonomimizi korumak. Günlük 500 Euro gibi bir kazançla yabancı ustalar çalışacağına, işsiz gençlerimiz kazansın. Ülkemizde bu kadar işsiz genç varken Brezilyalının gelip günlük 2500 lira ücret alması bizi derinden üzüyor. Göçük Sepeti Eğitim Akademisi’nde bugüne kadar yüzlerce usta yetiştirdik. Ama sadece bir dolu hasarında on binlerce araç hasar gördüğü için bu sayı yetmiyor.” ifadelerini kullandı.

“Yedek parça ithalatı azalacak”
     Pek çok aracın Boyasız Göçük Düzeltme yöntemi ile kısa bir sürede onarılabileceğini, normal servis şartlarında  ise uzun süre parça değişimi için beklediğini ifade eden Önver şöyle konuştu: “Boyasız Onarım gereksiz yedek parça ithalatının da önüne geçiyor. Her yıl milyarlarca dolar otomotiv yedek parça ithalatı yapıyoruz. Haftalar boyunca serviste malzeme ithalatını beklemek yerine boyasız göçük düzeltme yaptırmak müşteri için daha avantajlı. Çünkü hem zaman kaybının önüne geçiliyor hem de aracının ikinci el değeri düşmüyor. Parça değişimi ve boya yapılmadığı için aracın orijinalliği bozulmuyor.” diyerek boyasız göçük düzeltmenin milli ekonomi için önemini vurguladı.

“Eğitimler devam ediyor”
     Eğitim çalışmalarını anlatan Aşkın Önver  şöyle konuştu: “Boyasız Göçük Düzeltme (PDR) eğitimi konusunda dünyanın dev otomotiv markalarına hizmet veren Betaq Innivation’un Türkiye temsilcisi olan Göçük Sepeti’ni kurduk. BMW Group University’de uygulanan Betaq Innivation boyasız göçük müfredatı ile Türkiye’nin en büyük ve modern boyasız göçük eğitim merkezinde bugüne kadar yüzlerce göçük ustası yetiştirdik. Türkiye’nin önde gelen pek çok otomotiv firmasında ve fabrikasında da eğitimlerimiz devam ediyor.”

 


+ Benzer Haberler
» İşsizlik oranı %12,3 seviyesinde gerçekleşti
» Dünya’nın çeliği Türkiye’de test ediliyor
» Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %9,2 azaldı
» E-ticaret sektörü 14 Şubat’ı sevdi
» HALK GYO’nun net kârı 395 milyon TL
» Dacia Duster’a yeni nesil benzinli motor
» İZTO’dan plastik sektörüne güzel haber
» “Kullanıcı değil, üretici ve yön verici olmalıyız”
» TEB: Eczacılar ilaç bulmakta zorlanıyor
» Meslek hizmet ödülü Prof Dr. Rasih Yılmaz’ın


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
  Ticaret 11.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni