• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Borsa’dan cinsiyetçi söylemlere karşı farkındalık

02 Ağustos 2018 Perşembe 15:00
12
14
16
18

Borsa’dan cinsiyetçi söylemlere karşı farkındalık

           HABER MERKEZİ     
     İzmir Ticaret Borsası (İTB), çalışanlarına daha huzurlu ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamak, aile içi şiddeti ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin neden olduğu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak amacıyla, 2017 yılında dâhil olduğu  “İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı-Business Against Domestic Violence” (BADV) projesi kapsamındaki çalışmalarını yeni bir boyuta taşıyor.

     Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından tasarlanan BADV projesi çerçevesinde Borsa çalışanlarına yönelik düzenlenen “Toplumsal Cinsiyet Ayrımı-Şiddet Kavramlarının Tanımı ve Şiddet Türleri” konulu bilgilendirme eğitimlerinin ardından, yapılan yeni çalışmayla bu kez de insan ilişkilerinin ve iletişimin temelini oluşturan dilimizdeki cinsiyetçi ifadeler ele alınarak toplum nezdinde farkındalık yaratılması amaçlanıyor.
     “Şiddet Dilde Başlar... Cinsiyetçi Söylemlerden Uzak Durarak Sen De Bu Farkındalığa Destek Ol” sloganıyla yola çıkılan farkındalık çalışması kapsamında İzmir Ticaret Borsası’nın tarihi binası konuya dikkat çeken afiş ve levhalarla donatıldı.

     Çalışma kapsamında sosyal medya üzerinden yapacakları paylaşımlarla kamuoyunda farkındalık yaratmayı hedeflediklerini belirten İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Gündelik yaşantımızda kurduğumuz cümlelerden tutun da iş toplantılarında kendimizi karşımızdakine ifade ediş şeklimiz; bu süreçte kullandığımız dil, hatta kelime tercihlerimiz iletişim kurma hedefimize doğrudan etki eder. Dilimiz, her söylenmek istenileni farklı bir şekilde,  herhangi bir cinsiyetçi söyleme başvurmadan ifade etmeye yetecek kadar zengin bir dil.

     Ancak ne yazık ki, zihinlerimize kazınan kalıplar nedeniyle cinsiyetçi söylemlere bulaşmadan konuşmayı pek başaramıyoruz. Bu nedenle, ‘nasıl konuşursak öyle düşünürüz’ inancıyla mesleklerin, eylemlerin cinsiyetinin olmadığına dikkatleri çekmek istiyoruz. Proje nezdinde kadın-erkek herkesi el ele verip birlikte mücadele etmeye davet ediyorum, çünkü birlikte çok daha güçlüyüz” dedi.
     Borsa binasına asılan afişlerin yanı sıra sosyal medya üzerinden de duyurulacak kampanya kapsamında “Toplumsal Cinsiyet ve Şiddet Kavramlarının Tanımı ve Şiddet Türleri” konusunda eğitimler düzenlenecek, bilgilendirici broşürler hazırlanıp dağıtılacak.

İş dünyası aile içi şiddete karşı projesi ile neler hedefleniyor?
     Temel borsacılık hizmetlerinin yanı sıra gerçekleştirdiği projelerle diğer borsalar içerisinde kendine önemli ve saygın bir yer edinen İzmir Ticaret Borsası, bu proje aracılığıyla aile içi şiddetin ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin neden olduğu olumsuz etkileri ortadan kaldırarak öncelikle yakın çevre, sonrasında da ulaşabildiği tüm kesimler nezdinde konunun hassasiyetine ve ülke geleceği üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekmeyi hedeflemektedir.
     Bu kampanyayla bir iyilik çemberi yaratılması amaçlanırken, merkezden yerele, üyelerden tarladaki bireye kadar her kesimin bu soruna karşı daha duyarlı olması için çalışmalar yürütülmektedir.
     Projeye ilişkin detaylı bilgiye badv.itb.org.tr adresinden ulaşılabilir.

 


+ Benzer Haberler
» Ege Bölgesi’nin ihracatı 21 milyar dolara dayandı
» “İstihdamda yüzde 5 büyümeyi hedefliyoruz”
» Çiftçiye 1.000 TL’lik mazot ve gübre desteği
» Yerli turist yurtdışında 4,9 milyar $ harcadı
» Selçuk Yaşar’a TÜSİAD’dan teşekkür plaketi
» Türkcell en hızlı büyüyen operatör
» Düşünür Koleji 35’inci okulunu Güzelbahçe’ye açıyor
» Marmara Bölgesi’nin en büyük ithalat limanı: ‘Kumport’
» Turizmciler İzmir’de buluştu
» İpragaz, turizme enerji veriyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni